Konferencje

Google Trips pomocną aplikacją dla podróżników

Po udanych premierach przeznaczonych na urządzenia mobilne komunikatorów Duo i Allo przyszła pora na kolejną aplikację od Google – Google Trips. Pozwala ona na własną rękę zaplanować wycieczkę, od stworzenia tras zwiedzania zabytków aż po wybór lokali, w których skosztujemy lokalnej kuchni.
Google rozpieszcza ostatnio użytkowników Androida i iOS, dostarczając im przydatnych i funkcjonalnych aplikacji. Google Trips (na razie dostępne jedynie w języku angielskim) to kolejna z nich, z prostym i estetycznym interfejsem, wykorzystująca bogaty w informacje ekosystem usług Google. Od razu po uruchomieniu pozwala na wyszukanie pożądanego celu podróży lub wybór jednego z proponowanych turystycznych pewniaków, także na podstawie aktualnej lokalizacji urządzenia.

Katalog z ciekawymi miejscami

Google Trips to katalog wartych odwiedzenia miejsc wycieczkowych. Każde z nich ma tu swoją ujednoliconą graficznie kartę ze zdjęciem i ogólnymi informacjami. Kafelkowe karty sprawdzają się bardzo dobrze, aplikacja jest dzięki nim przejrzysta i zawiera przy tym sporo danych. Większe ośrodki turystyczne takie jak. np. Kraków mogą poszczycić się bardziej rozbudowaną bazą informacji. W kartach takich miejsc znajdują się zakładki dotyczące możliwych sposobów poruszania się i dojazdu do miasta, a informacje w nich zawarte są naprawdę praktyczne. Użytkownik może sprawdzić też warte odwiedzenia punkty na mapie miasta (np. zamek na Wawelu czy Muzeum Narodowe), podzielone na specjalnie stworzone kategorie. Takie miejscówki mają swoje własne strony ze zdjęciem, czytelnie zaprezentowanymi podstawowymi informacjami i ocenami.

screenshot_20160926-215749 screenshot_20160926-224458 screenshot_20160926-231626

Świetne wykorzystanie usług Google

Aplikacja jest naturalnie silnie powiązana z innymi usługami Google. Z nich pochodzą też wspomniane oceny i informacje ( np. telefon, adres, godziny otwarcia, strona internetowa) i zdjęcia. Interesujące nas miejsca można zapisać w osobnej zakładce klikając przy nich gwiazdkę. Wszystko to świetnie ze sobą współgra. Na kartach ważniejszych miejsc pojawiają się też sugerowane plany dziennych wycieczek, które błyskawicznie można nanieść na mapę Google. Korzysta się z nich bardzo wygodnie – użytkownik może z łatwością przechodzić od jednego punktu wycieczki do drugiego, a także tworzyć własne trasy zwiedzania.

screenshot_20160926-231810screenshot_20160926-231634 screenshot_20160926-223820

Wybierz zabytki, lokale, trasy i zapisz na później offline

Osobną zakładką na karcie miejsca wycieczki jest lista najlepiej ocenianych lokali gastronomicznych. Znów podzielono je w sposób naprawdę sensowny – na lokale ekskluzywne, budżetowe, rodzinne, śniadaniowe itd. Większe miasta opatrzono także informacjami na temat specyfiki lokalnej kuchni oraz zakładką „warto wiedzieć”. Po zaplanowaniu całej wycieczki i wyznaczeniu daty (co można zrobić szybko przyciskiem „Create Trip”) kartę każdego z odwiedzanych miejsc możemy zapisać w pamięci urządzenia, dzięki czemu skorzystamy z niej nawet bez dostępu do Internetu. Apka pozwala także zaimportować z Gmaila powiązane z wycieczką rezerwacje lotów, hoteli etc. co pomoże w odnalezieniu się w nowym miejscu.

screenshot_20160926-224337  screenshot_20160926-231630  screenshot_20160926-231713

Największe miasta opisane indywidualnie, reszta musi poczekać

Jak na razie to Kraków pozostaje najobszerniej opisanym ze wszystkich polskich miast. Reszta musi zadowolić się danymi pozyskiwanymi z pozostałych usług Google. Brakuje w nich specjalnie opracowanych informacji na temat poruszania się, ciekawostek dotyczących kuchennych specyfików itd. Karty światowych stolic wycieczek takich jak Paryż czy Rzym są oczywiście przepełnione specjalnie opracowaną treścią.

Duża baza przydatnych i przejrzyście podanych informacji dla turystów

Aplikacja Trip Advisor to jednak naprawdę dobrze skonstruowany wycieczkowy poradnik funkcjonujący w oparciu o ekosystem usług Google. Być może właśnie dzięki niemu aplikacja działa tak sprawnie i już w parę dni po premierze zawiera tyle informacji. Kto jak nie Google tworzy przecież najbardziej szczegółowe mapy wypełnione po brzegi danymi na temat zabytków, lokali i firm? W takim tempie wypuszczenia kolejnych, udanych produktów Google może stać się monopolistą jeśli chodzi o użytkowe aplikacje mobilne.
Google Trips dostępne jest na Androidzie (od 4.1) i iOS (od 8.0). Po zainstalowaniu zajmuje około 40MB w pamięci urządzenia.
Źródło:
www.googleblog.blogspot.com

Udostępnij
Zobacz także