Konferencje

Mobilna pomoc w dniu Wszystkich Świętych

Koniec października to czas, kiedy część z nas skupia się na świętowaniu Halloween, część natomiast powoli oddaje zadumie i planowaniu odwiedzania grobów bliskich zmarłych w dniu Wszystkich Świętych, 1. listopada. O ile Halloween powoli wkracza do Polski i wiele osób świętuje dzień 31. października, my chcemy skupić się na mobilnej odsłonie święta, jakim jest Wszystkich Świętych. Przedstawiamy aplikacje, które mogą pomóc Wam w tym dniu w odnalezieniu szybkiej drogi do cmentarza lub też grobów bliskich.

Wyszukiwarki grobów

Największe i najsłynniejsze cmentarze w Polsce – np. warszawski Cmentarz Powązkowski czy krakowski Cmentarz Rakowicki – posiadają powierzchnię ponad 40 ha, a np. Cmentarz Centralny w Szczecinie ma powierzchnię aż 167,8 ha. Na tak dużym obszarze łatwo pobłądzić w drodze do grobów bliskich, szczególnie jeśli tego dnia chce się odwiedzić kilka (lub i kilkanaście) grobów. Pomoc w odnalezieniu drogi do grobu oferuje kilka – niestety niewiele- aplikacji mobilnych.
Warszawski cmentarz posiada swoją własną aplikację mobilną – iPowązki. Aplikacja pozwala zlokalizować groby zmarłych na przestrzeni ostatnich 200 lat, wyświetla informacje o zmarłych oraz nawiguje odwiedzających cmentarz do wybranych grobów. Aplikacja oceniana jest na 3,8. Sporo użytkowników docenia funkcjonalność nawigacji, jednak narzeka na słabą jakość zdjęć – jednak podstawowa, nawigacyjna funkcja jest zachowana, za co należy się plus. Aplikacja na tle innych o podobnej tematyce odznacza się też całkiem estetyczną stroną wizualną.
Mieszkańcy Szczecina, odwiedzający Cmentarz Centralny mogą skorzystać z pomocy aplikacji Szczecińskie Cmentarze. Jej ocena, w stosunku do iPowązek jest nieco wyższa i wynosi 4,4, mimo nieco słabszej strony wizualnej aplikacji. Aplikacja zbiera wiele pochlebnych opinii od użytkowników, którzy doceniają trafne wskazanie trasy do grobów oraz możliwość wybrania dojścia z konkretnej bramy.
Dobrymi ocenami cieszy się również aplikacja poznańskaSakralny Poznań. W aplikacji znaleźć można nie tylko poszczególne cmentarze i groby, ale i kościoły. Plusem jest to, iż w jednej aplikacji poznanianie odnajdą groby z całego miasta. Do lokalizacji grobów w Poznaniu służy również aplikacja Lokalizator grobów.
Również Zielona Góra ma swoją aplikację lokalizującą groby – Polskie Cmentarze, jednak nie cieszy się ona popularnością – na chwilę obecną pobrało ją jedynie kilkaset osób (100-500 pobrań).

Nie-mobilne cmentarze

Wszystkie z opisanych powyżej aplikacji zostały pobrane 1-5 tysięcy razy. Świadczy to o tym, że jednak zapotrzebowanie na tego typu aplikacje mobilne istnieje i warto, aby pracować nad nowymi w przyszłości. Niestety, te powyżej przedstawione to jedyne aplikacje poświęcone polskim cmentarzom. Osoby odwiedzające groby w pozostałych miastach muszą korzystać ze swojej pamięci lub serwisów internetowych. Zdecydowanie brakuje nie tylko cmentarnych aplikacji, ale i stron mobilnych cmentarzy. Niestety, wiele polskich miast, nawet wojewódzkich, nie posiada swoich wyszukiwarek grobów on-line, a co dopiero ich wersji mobilnej. Krakowianie nie mogą w mobilny sposób wyszukać grobów na smartfonie. Spośród kilku sprawdzonych miast – m.in. Krakowa, Rzeszowa, Łodzi czy Wrocławia – tylko ten ostatni mógł poszczycić się stroną mobilną.

Nawigacja w dniu Wszystkich Świętych

Wiele osób podróżuje z miasta do miasta, odwiedzając groby zmarłych. Aplikacje do nawigacji samochodowej stanowią więc całkowity niezbędnik kierowców. Wiele firm wykorzystuje potencjał Wszystkich Świętych, przygotowując na ten czas specjalną ofertę. Kilka lat temu Naviexpert przygotował możliwość darmowego przetestowania aplikacji mobilnej w dniu Wszystkich Świętych. Aplikacja podtrzymuje tą tradycję, również w tym roku oferując 7-dniowy, darmowy okres próbny dla nowych użytkowników. Dla tych, którzy chcą nabyć abonament na aplikację czeka 30-procentowy rabat. Więcej szczegółów znajdziecie na blogu Naviexpert.
Również Yanosik przygotował promocję na 1. listopada. Na ten okres aplikacja została usprawniona o wyszukiwanie cmentarzy oraz możliwie najlepszych dróg dojazdu, z uwzględnieniem reorganizacji ruchu oraz korków (co oferuje również Naviexpert). Akcją Yanosika zostaną objęte największe miasta, w których nastąpi reorganizacja ruchu. Pełną listę znajdziecie na tej stronie.
Mamy nadzieję, że wspomniane przez nas aplikacje pomogą Wam w bezproblemowym poruszaniu się po miastach, jak i cmentarzach w dniu 1. listopada. Jeśli pominęliśmy jakąś z aplikacji bądź stron mobilnych, które pomogą Wam w tym dniu – koniecznie zgłoście to w komentarzach. Niech Wszystkich Świętych upłynie w spokojnej atmosferze, w której znajdzie się również czas na chwilę zadumy.
Zdjęcie:
dvalkyrie © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także