Konferencje

Nakręć swoją firmę na YouTube – 10 powodów, dla których warto tworzyć firmowe video

Szacunkowo z serwisu YouTube korzysta około miliarda użytkowników. Co minutę na serwery internetowego giganta trafia 300 godzin filmów, a połowa ich wyświetleń generowana jest na urządzeniach mobilnych. Marki wykorzystują ogromną popularność serwisu wykupując w nim miejsca na reklamy video. Czy nie lepiej byłoby jednak zwiększyć zaangażowanie i uwagę klientów poprzez założenie własnego, firmowego kanału YouTube? Przedstawiamy 10 powodów, dla których Twoja firma powinna zdecydować się na taki krok.

1. YouTube zwiększa sprzedaż

YouTubowe video, nie tylko zwiększa zaangażowanie odbiorców marki, ale pozwala także wygenerować większy zysk. Jak można dowiedzieć się z raportu Adobe (Social Intelligence Report) średni dochód z wizyty przekierowanej z serwisu YouTube wynosi 0,70 dolara. To wynik lepszy od Twittera czy Pinterest, ale gorszy od Facebooka czy Bloggera.

2. Wysoki współczynnik konwersji

Według danych dostarczanych przez Shopify, YouTube znajduje się obecnie na podium jeśli chodzi o współczynnik konwersji (procent użytkowników, którzy po wizycie w serwisie zdecydowali się na zakup jakiegoś produktu). Wśród innych sieci społecznościowych zajmuje 3 miejsce – tuż za Facebookiem i Vimeo. Strony skoncentrowane na video wyprzedzają z resztą większość innych witryn społecznościowych (współczynnik konwersji dla YT i Vimeo wynosi 1,16%).

3. Przekierowania z YT dają niektórym branżom więcej zamówień

Profil na Facebooku jest obecnie koniecznością, pozwalającą zaistnieć Twojej firmie w internecie. W przypadku niektórych rodzajów biznesu, szczególnie przydają się jednak przekierowania z serwisu YouTube, które często dostarczają firmom sporą liczbę zamówień. Najbardziej korzystają na tym branże takie jak:

  • Sprzedaż dóbr cyfrowych (47% zamówień),
  • Usługi (36% zamówień),
  • Handel (29% zamówień),
  • Motoryzacja (26% zamówień).

4. Video ociepli wizerunek Twojej firmy

Zaangażowanie emocjonalne klientów również odgrywa sporą rolę w strategii prowadzenia firmy (wystarczy chociażby spojrzeć na marki polegające na sentymentach konsumentów). Przy pomocy tak wdzięcznego medium, jakim jest bez wątpienia video – firma może zbliżyć się do klientów, opowiedzieć ciekawe historie, ocieplić swój wizerunek i nawiązać więź z odbiorcami, bez wciskania im produktów na siłę. Sami po nie przyjdą.

5. Kosmetyki i Make-up królują wśród materiałów video

Video poświęcone upiększaniu wyglądu, kosmetykom, make-upowi itd. wciąż zyskują na YouTube coraz lepsze wyniki wyświetleń, polubień i udostępnień. W tej kategorii przeganiają nawet telewizję, podbierając jej znaczącą część młodej widowni. Najwięcej, bo 51% filmów powiązanych z „pięknem”, to video dotyczące kosmetyków. Popularność podobnych materiałów wzrosła o 50% od 2014 roku. Firmy kosmetyczne powinny oczywiście zainteresować się tym tematem – czeka na nie gigantyczna youtubowa publiczność.

6. Materiały video priorytetem…

Obecnie 57% sprzedawców używa video w swojej strategii w mediach społecznościowych (i nie tylko), a 72% chce dowiedzieć się więcej o robieniu tego typu materiałów i używać ich częściej w przyszłym roku. Najbardziej popularne filmiki promocyjne wśród marketingowców to: poradniki i filmiki typu „zrób to sam”, filmy referencyjne, wywiady, zabawne filmiki czy prezentacje produktów. By nie zostać w tyle z promocją warto więc zainwestować w produkcję video.

7. …szczególnie te na YouTube

Sprzedawcy interesują się produkcją promocyjnych video, szczególnie jednak tymi skierowanymi właśnie na serwis YouTube. Według raportu Social Media Marketing Industry z 2015 roku, 66% marketingowców planuje korzystać z YouTube częściej niż w 2014.

8. Badania mówią: video potężniejsze od słowa

Materiały video wymagają od odbiorcy o wiele mniej niż słowo czytane, a jak powiedział jeden z badaczy: „jedna minuta filmiku warta jest 1,8 miliona słów”. Nie ma wątpliwości – video w znacznym stopniu zwiększa zaangażowanie i „wartość” klienta (65% ludzi ogląda co najmniej 3/4 video, z tekstami jest już o wiele gorzej).

9. YouTube daje większą pozycję w rankingu wyszukiwania

Standardowe wyszukanie hasła w Google skutkuje pojawieniem się treści różnego typu: map, linków do sklepów, zdjęć, video itd. Jak się okazuje powiązane z danym hasłem materiały video otrzymują czasem lepszą pozycję w materiałach wyszukiwania niż media innego typu (można to sprawdzić w bardzo prosty sposób wpisując jakieś hasło w Google – bardzo możliwe, że pierwszym wynikiem będzie powiązane z nim video).

10. Odbiorcy video chętniej kupują produkty

Z udostępnionego w 2014 roku raportu Video Commerce Benchmarks, wynika że klienci sklepów online, którzy oglądnęli materiał promocyjny w formie video są około półtora raza bardziej chętni do dokonania zakupu niż ci, którzy filmiku nie widzieli. Raport sugeruje także jak najlepiej przeprowadzić promocję poprzez video:

  • Używaj w swoich filmach elementów CTA (guziki itp. – wzywające odbiorcę do „działania”) – tak by były one widoczne dla odbiorców (jasne, ale nie rażące kolory).
  • Upewnij się, że odtwarzacz video na stronie internetowej Twojej firmy jest przyjazny algorytmom wyszukiwania (jeśli nie umieszczasz filmików w YouTube).
  • Upewnij się, że twoje video wyświetla się poprawnie na sprzętach każdego rodzaju (PC, tabletach i smartfonach).

Skoro z YouTube korzysta miliard osób, możliwe że jesteś również jedną z nich. Jak pisałem we wstępie – połowa wyświetleń wrzucanych tam filmów, pochodzi z urządzeń mobilnych, a przecież to właśnie one zaczynają odgrywać główną rolę w marketingu cyfrowym. Wiesz już jak duży potencjał posiada YouTube. Wiesz też, że jego wykorzystanie wcale nie musi ograniczać się do współpracy z już istniejącymi twórcami w ramach promocji jakiejś marki. Zamiast tego lepiej samemu stać się twórcą video contentu, biorąc sprawy firmy we własne ręce.
Źródło:
http://www.forbes.com/sites/jaysondemers/2015/07/23/10-reasons-your-brand-needs-to-be-on-youtube/
Zdjęcie:
Igoror © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także