Konferencje

Nokia odświeży pamiętny model 3310 i wprowadzi na rynek 3 nowe smartfony

Nokia najprawdopodobniej wprowadzi na rynek duchowego następcę swojego nieśmiertelnego modelu 3310. Swego czasu stał się on symbolem niezawodności i wizytówką fińskiego producenta. Wtedy nikt nie myślał jednak o możliwościach smartfonów. Czy nowy model pamiętnej Nokii ma szansę na sukces?
W trakcie swojej premiery w 2000 roku, 3310 mogła poszczycić się wytrzymałą baterią, niezwykle trwałą konstrukcją i ciekawym jak na owe czasy wyglądem (np. brakiem widocznej anteny). W pierwszych dwóch względach do dziś uchodzi za model niepokonany. Odświeżony projekt powinien więc co najmniej sprostać wszystkim tym trzem wyznacznikom, które wyniosły poprzednika na szczyt popularności. Telefon był nie do zdarcia, i robił wszystko to co telefon robić powinien.

Czym będzie nowa 3310?

Biorąc pod uwagę prognozowaną cenę „spadkobiercy” 3310, czyli około 59 euro (254 zł), nie należy spodziewać się rewolucyjnego sprzętu. Raczej telefonu, który podobnie jak pierwowzór, będzie spełniał swoje podstawowe zadania i służył jako sprzęt zapasowy w razie rozładowania się smartfona. Już teraz „nowa” Nokia posiada w swojej ofercie głównie tzw. feature phone, czyli tradycyjne telefony z fizyczną klawiaturą (produkowane także w czasach kiedy Nokia należała jeszcze do Microsoftu).

Projekt w Finlandii, Produkcja w Wietnamie

Jeśli tylko Nokia nie będzie liczyła jedynie na nostalgię, którą wzbudzi przywracając do życia swój stary model, być może wyniknie z tego coś dobrego. Od czasu przejęcia przez Microsoft w 2014 firma przeżyła sporo perturbacji. Wreszcie, w grudniu 2016 roku została sprzedana. Znajdujący się w Hanoi dział produkcji i część własności oraz umów z rąk Microsoftu trafił do FIH Mobile, należącej do tajwańskiego giganta elektronicznego Foxconn. Własności intelektualne i prawa do marki Nokia powróciły natomiast do Fin, a konkretnie do nowopowstałej firmy HMD Global Oy. Oba podmioty współpracują ze sobą przy produkcji kolejnych urządzeń.

Nokia zaprezentuje w sumie 4 telefony na europejskie rynki

Prezentacja nowej 3310 ma nastąpić 26 lutego, w trakcie targów Mobile World Congress w Barcelonie. Wraz z nią na europejskim rynku zadebiutują także zupełnie nowe modele smartfonów: Nokia 3, 5 oraz 6. Wyposażona w 5,5 calowy ekran full HD, procesor Snapdragon 430, 4GB of RAM, i 16-megapixelowy aparat Nokia 6 została zapowiedziana już wcześniej na chińskim rynku. W Europie będzie sprzedawana w cenie 249 euro (około 1074 zł). Modele „Trójka” i „Piątka” będą z kolei urządzeniami uboższymi pod względem wielkości i rozdzielczości ekranu, ilości RAM i megapixeli aparatu, ale także tańszymi od „Szóstki”. Urządzenia będą pracowały pod kontrolą systemu Android.
Źródło:
venturebeat.com

Udostępnij
Zobacz także