W trakcie marcowej konferencji w Cupertino, przedstawiciele firmy Apple podkreślali jak ważny jest dla nich temat zdrowia. W efekcie tego wzmożonego zainteresowania tą kwestią w ręce deweloperów oddany został CareKit – nowy framework na iOS, mający usprawniać prace nad tworzeniem aplikacji służących zdrowiu użytkowników. Do App Store trafiły już pierwsze apki tego typu i szybko zdobywają popularność.
Czemu służy CareKit?
Dzięki narzędziom programistycznym, CareKit pozwala na implementację do istniejących już lub dopiero powstających aplikacji funkcjonalności takich jak : monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, przypomnienia dotyczące poszczególnych elementów leczenia czy możliwość podzielenia się informacjami medycznymi z lekarzem.
Takie dane zbierane przez aplikacje pozwalają pacjentom poczuć się pewniej np. w przypadku osób w stanie rekonwalescencji po operacji lub w trakcie okresu monitorowania stanu zdrowia w celu postawienia diagnozy. Aplikacje mobilne mogą okazać się dobrą drogą do zdobywania i przekazywania lekarzom tego typu informacji jako, że smartfony i inne urządzenia mobilne towarzyszą nam właściwie przez cały czas.
Sześć modułów działania od Apple
Na CareKit składa się sześć opracowanych przez Apple modułów, mających pomóc w tworzeniu aplikacji m-health:
- Karta opieki (Care Card) – moduł zarządzania zadaniami jakie ma wykonać pacjent w trakcie leczenia (np. przypomnienia o zmianie bandaża lub wykonaniu ćwiczeń fizycznych),
- Tracker objawów i pomiarów (Symptom and Measurement Tracker) – do monitorowaniu objaw chorób i ogólnego stanu psycho-fizycznego użytkownika (temperatury, głodu, poziomu bólu czy ciśnienia krwi) i oceny skuteczności leczenia;
- Spostrzeżenia (Insights) – poglądowa tablica prezentująca na wykresach jak działa i przebiega leczenie przy uwzględnieniu podjętych działań (zażytych lekarstw, dokonanych aktywności);
- Połączenie (Connect) – moduł-portal do dzielenia się i mailowania informacjami (przez karte raportu w formacie PDF z aplikacji) na temat swojego stanu zdrowia z lekarzem lub najbliższymi osobami.
Pozostałe dwa moduły to baza danych na temat zdrowia (Care Plan Store) dzielona z innymi modułami oraz eksporter dokumentów (Document Exporter) pozwalający na tworzenie plików do wglądu poza obrębem aplikacji. CareKit to framework o otwartym źródle, dlatego Apple liczy także na to, że deweloperzy pokuszą się o tworzenie kolejnych modułów samodzielnie.
Pierwsze aplikacje oparte na CareKit już w App Store
Z funkcjonalności CareKit’a (to oprogramowanie open source) skorzystali jak na razie twórcy 4 aplikacji, które już teraz są dostępne w App Store:
- One Drop (do leczenia cukrzycy),
- Star (diagnoza i pomoc przy leczeniu depresji),
- Glow Narture (pozwalająca śledzić historię ciąży),
- Glow Baby (pomagająca matce w opiece nad dzieckiem).
One Drop – aplikacja dla chorych na cukrzyce
Jedną z aplikacji korzystających z dobrodziejstw CareKit’a jest apka One Drop, mająca wspomagać osoby chore na cukrzyce. Pozwala ona m.in. na podanie informacji o poziomie cukru we krwi, ilości spożytych węglowodanów lub aktywności fizycznej, a także śledzenie poziomu stresu, zadowolenia czy pewności siebie. Użytkownicy aplikacji o różnych porach dnia mogą także oceniać poziom bólu, co może okazać się przydatne w określeniu czy użyty wcześniej medykament zadziałał.
Jak powiedział na łamach serwisu Mashable twórca One Drop, Jeff Dachis, aplikacja oferuje także kanał społecznościowy dzięki któremu osoby chore mogą w czasie rzeczywistym dzielić się informacjami o stanie zdrowia, o tym co jedzą, jaki jest poziom glukozy w ich krwi. Pacjenci mogą zdobyć w ten sposób towarzyszy w chorobie oraz wsparcie innych osób dzięki którym poczują się trochę mniej samotnie.
Co więcej, dane zebrane z różnych aplikacji służących zdrowiu trafiają później do Apple Heath – bazy, w której znajdą się informacje na temat całego zakresu naszej aktywności związanej ze zdrowiem.
Oprócz CareKit’a w rękach deweloperów znajduje się także Research Kit mający pomóc naukowcom w badaniu chorób.
Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie?
Nie zapominajmy, że podobne aplikacje stanowią jednak duże zagrożenie dla prywatności, szczególnie że tak wrażliwe dane, jak te na temat zdrowia są przecież niezwykle cenne, nie tylko dla podmiotów reklamujących produkty farmaceutyczne.
Tymczasem aplikacje oparte na CareKit’cie pozwalają dosyć swobodnie dzielić się informacjami na temat zdrowia. Czy to nie za wiele w imię wygody? O tym zdecydować muszą już sami użytkownicy. Samo Apple zapewnia oczywiście, że wszystkie informacje zawarte w Apple Health są szyfrowane, a patrząc na to jak wiele problemów ze złamaniem zabezpieczeń Apple miało FBI pacjenci raczej nie powinni czuć się zagrożeni (choć czuliby się zapewne lepiej gdyby do żadnego łamania zabezpieczeń nie doszło).
Sukces apek opartych na CareKit zależy oczywiście od pacjentów i lekarzy, którzy zdecydowaliby się na terapię z wykorzystaniem wspomagaczy w postaci apek na urządzenia z iOS. W Polsce zapewne długo poczekamy jeszcze na podobne zmiany, warto jednak obserwować jak w tej kwestii będzie prezentowała się sytuacja w innych krajach.
CareKit można znaleźć w GitHubie, a więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnym blogu frameworka.
Źródło:
www.mashable.com
www.carekit.org/