Konferencje

Zapowiedź iOS 9, czyli Apple Worldwide Developers Conference 2015 rozpoczęta!

Wczoraj rozpoczęła się konferencja Apple Worldwide Developers Conference  – drugie, obok Google I/O, najbardziej wyczekiwane coroczne wydarzenie branży mobilnej. Konferencja standardowo rozpoczęła się od Keynote – części, podczas której zaprezentowano najważniejsze zmiany w technologiach Apple. Najważniejszą premierą okazała się – zgodnie z przewidywaniami – zapowiedź nowej wersji systemu iOS 9. Przedstawiono szereg nowości, jakie przyniesie ta aktualizacja, a są to m.in. nowe funkcje aplikacji, ulepszony Siri czy sprawniejsza praca na iPadach. Apple przygotowało również aplikację dla… użytkowników Androida.

Ulepszony Siri

Jedną z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych części wydarzenia stanowiła prezentacja nowego systemu iOS 9. Wśród nowości, jakie przyniesie ze sobą ta wersja, jest m.in. proactive assistant – dodatkowa pomoc dla asystenta Siri, który niestety nie należy do niezawodnych. To swego rodzaju odpowiednik Google Now, który podrzuca użytkownikowi różne „podpowiedzi” w ciągu dnia. Atutem asystenta Apple ma być zdecydowanie większa ochrona prywatności w porównaniu do Google. Wszystkie dane zbierane są anonimowo i nie są gromadzone w chmurze ani udostępniane firmom trzecim. Powiadomienia i podpowiedzi będą sugerowane tylko na podstawie danych gromadzonych bezpośrednio na telefonie, a nie np. poprzez analizowanie e-maili użytkowników.
Asystent będzie analizował również najczęściej używane aplikacje i czas ich używania, wobec tego automatycznie będzie podsuwał na ekranie głównym np. ikonę Facebooka, jeśli jest on pierwszą aplikacją, jaką zwykle uruchamiamy po przebudzeniu lub uruchamiał audiobooka po wejściu do auta, jeśli tam zwykle ich słuchamy.
Ulepszona została również funkcja wyszukiwania Spotlight, która w iOS 9 będzie wspierała również aplikacje firm trzecich.

Nowe i ulepszone aplikacje

Nowość stanowi również aplikacja News App, która w zasadzie stanowi klon innych tego typu, jak np. Flipboard. To czytnik kanałów RSS, który pozwala zgromadzić newsy z różnych zakątków internetu w jednym miejscu. Usługa na chwilę obecną będzie dostępna tylko w USA, Wielkiej Brytanii i Australii.
payUlepszone zostanie również narzędzie Notes, dzięki której będzie można szybko zapisać informacje bezpośrednio z dowolnej strony lub aplikacji. Aplikacja umożliwi również szybkie tworzenie checklist, dodawać zdjęcia do notatek czy rysować w aplikacji.
Apple ciągle pracuje również nad swoimi Maps, pragnąć nadgonić braki w stosunku do Google Maps. Apple Maps ma zapewniać  szczegółowe wskazówki dotyczące transportu publicznego, na wzór konkurencji – na początku usługa będzie dostępna w wybranych miastach. Uruchomiona zostanie również usługa „w pobliżu” (Nearby).
Usługa Apple Pay coraz prężniej się rozwija. Nowością jest przemianowanie aplikacji Passbook na Wallet, w której będzie można gromadzić karty lojalnościowe.

Nowości na iPadach

splitiOS 9 przyniesie również urozmaicenia dla iPadów, dzięki którym zyskają one potencjał naprawdę solidnego narzędzia biurowego, coraz bardziej zbliżonego do komputerów. Wraz z aktualizacją, klawiatura ekranowa na iPadach będzie mogła przerodzić się w trackpad. Po ustawieniu dwóch palców na klawiaturze, zamienia się ona w touchpad i umożliwia sterowanie kursorem w sposób analogiczny do tego znanego z laptopów. Ponadto klawiatura zostanie wzbogacona o dodatkowe przyciski, służące szybkiej edycji tekstu – wytnij, kopiuj i wklej, pogrubianiu/podkreślaniu i kursywie, a także uruchamianiu aparatu czy dodawaniu załączników z pomocą jednego tapnięcia. Klawiatura będzie obsługiwała również standardowe skróty klawiaturowe.
keyboardPonadto, oprócz zmian w klawiaturze, aktualizacja przyniesie również możliwość podzielenia ekranu na iPadzie, co pozwoli na równoległą pracę w dwóch aplikacjach, widocznych na ekranie obok siebie. Pozwoli to np. na równoczesne oglądanie filmów i przeglądanie newsów, a nadejście nowego e-maila nie spowoduje konieczności wyjścia z dotychczas otwartej aplikacji.

Ułatwienie w „przesiadce” z Androida na iOS

androidPo raz pierwszy Apple zwróciło się bezpośrednio do użytkowników konkurencji – Androida. Stworzona została specjalna aplikacja Move to iOS, która pozwoli na szybkie i bezproblemowe przejście z telefonu z Androidem na telefon z iOS. Aplikacja przeniesie wszystkie kontakty, wiadomości, zdjęcia, konta mailowe, dane z kalendarza i inne, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Aplikacja pomoże również odtworzyć listę aplikacji, z których korzystaliśmy na Androidzie. Bezpłatne aplikacje zostaną zasugerowane w App Store, płatne – wpisane na wishlistę w iTunes.
Aktualizacja ma również zapewnić ogólne usprawnienie pracy na urządzeniach, dłuższą pracę na jednym ładowaniu baterii (przedłużenie czasu pracy o godzinę), jak i „lżejsze” aktualizacje.
Podsumowując, jak zawsze podczas Apple WWDC – działo się dość dużo. Zmiany nie są rewolucyjne, ale na pewno są to usprawnienia, które znacząco mogą wpłynąć na komfort użytkowania iPhone’ów czy iPadów. Nie da się ukryć, że zmiany takie jak np. proactive assistant czy zmiany w zakresie map to zdecydowana próba zrównania z Google pod względem tych funkcjonalności. Na aktualizację pewnie będzie trzeba zaczekać do końca roku, a dostępna ma być na iPhone’ach od modelu 4S wzwyż, na iPadach Air i Air 2, iPadach od 2-giej generacji wzwyż, iPadach mini, 2 i 3, a także na iPodach touch 5-tej generacji.
O innych nowościach – Apple Music dla fanów muzyki oraz o tym, co Apple przygotowało dla developerów, przeczytacie w naszym następnym artykule.
Źródło:
http://techcrunch.com/2015/06/08/apple-announces-ios-9/
http://thenextweb.com/apple/2015/06/08/everything-apple-announced-at-wwdc-2015-in-one-handy-list/
http://www.apple.com/ios/ios9-preview/

Udostępnij
Zobacz także