Konferencje

10 korzyści płynących z mLearningu

eLearning swego czasu zyskał coraz więcej zwolenników i realizatorów. Jednak od jakiegoś czasu popularność zyskuje mLearning, czyli mobile learning – nauka za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Ponadto, z tych metod nie korzystają już jedynie uczniowie i studenci, ale także pracownicy korporacji.
Oszacowano, że 75% amerykańskich pracowników korzysta z urządzeń mobilnych i do roku 2015, na całym świecie, liczba ta sięgnie 1,3 miliarda użytkowników. Według raportu Horizon, do roku 2015 80% ludzi na świecie, którzy mają dostęp do internetu, będzie korzystało z internetu na urządzeniach mobilnych, a cele edukacyjne będą stanowiły duży odsetek tych działań.
Jakie zalety ma mLearning? Poniżej znajdziecie kilka najbardziej znaczących.

1. Wygoda

Mobilny aspekt mLearningu pozwala na błyskawiczny dostęp do najważniejszych treści. Uczyć można się dosłownie w biegu, w każdym miejscu i czasie.

2. Dobre spożytkowanie czasu wolnego

Urządzenia mobilne pozwalają ich użytkownikom na dobre spożytkowanie czasu wolnego. Można wykorzystać każdą wolną chwilę na naukę, np. oczekując w kolejce do lekarza czy jadąc autobusem.

3. Elastyczność

mLearning bardzo płynnie pozwala wprowadzić dodatkowe chwile poświęcone na naukę do dotychczasowego planu dnia osoby uczącej się. Pozwala to na efektywną naukę i skuteczne utrwalanie wiedzy.

4. Zachęcanie do wspólnej nauki

mLearning pozwala uczącym na stały kontakt ze swoimi nauczycielami lub kolegami. Pozwala to na utrzymanie stałego kontaktu i dzielenie się wiedzą za pośrednictwem SMSów, for dyskusyjnych, komunikatorów itp.

5. Nauka metodą małych kroczków

Małe ekrany smartfonów sprawiają, że mLearning to przede wszystkim nauka metodą małych kroczków. Zapewnia ona minimalną ilość wiedzy, jaką należy przyswoić na danym etapie nauki. Pomaga to w zapamiętaniu jedynie najważniejszych informacji i poprawia jakość przyswajanej wiedzy.

6. Nauka szybkiego podejmowania decyzji

Kiedy czeka nas ważne spotkanie lub zadanie do wykonania, mLearning zapewnia nam szybki dostęp do małych porcji wiedzy, a także umożliwia kontakt z ekspertami. Wymaga to podejmowania szybkich decyzji, a więc mLearning może pomóc nam w wypracowaniu w sobie tej cechy.

7. Motywacja do nauki

Ucząc się za pośrednictwem mobile learningu, pozostajemy cały czas zmotywowani do podejmowania nowych kursów. Możemy uczyć się tego, czego tylko chcemy, we własnym zakresie, bez presji z zewnątrz.

8. Szerszy dostęp

mLearning często pozwala na dostęp do materiałów kilku użytkownikom w tym samym czasie. Ma to znaczenie np. w przypadku organizacji, które chcą szkolić wielu swoich pracowników w tym samym czasie.

9. Bez ograniczeń dostępu

Użytkownicy korzystający z platform mLearningowych mogą korzystać z posiadanych dotychczas urządzeń mobilnych. Nie potrzebne są żadne dodatkowe urządzenia. Coraz więcej firm stosuje tzw. zasadę BYOD, czyli Bring Your Own Device, aby każdy z użytkowników mLearningu miał dostęp do materiałów na własnym smartfonie czy tablecie.

10. Oszczędność

Kursy mLearningowe można łatwo rozbudowywać, wykorzystując istniejące już treści. Pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy i efektywne przekazanie nowych treści użytkownikom wprost na ich urządzenia.
Okazuje się więc, że mLearning to dobre rozwiązanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, którzy mogą wykorzystywać urządzenia mobilne do szkolnej nauki, ale także, a może przede wszystkim, dla pracowników korporacji. Firma może być w ciągłym kontakcie ze swoimi pracownikami i pozwalać im na efektywny rozwój i podnoszenie kwalifikacji poprzez wszelkiego rodzaju działania z zakresu mobile leraning.
Źródło:
http://blog.commlabindia.com/elearning/ten-benefits-of-mlearning
http://blog.commlabindia.com/elearning/why-consider-mlearning
Zdjęcie:
Adam Radosavljevic © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także