Konferencje

Alcatel One Touch Fire i ZTE Open – pierwsze smartfony z nowym systemem Firefox OS

Niedawno na rynku pojawiły się nowe smartfony z systemem operacyjnym Firefox OS. O systemie więcej możecie poczytać w oddzielnym artykule, w tym albowiem chcemy skupić się nie na wnętrzu, a na „opakowaniu”, czyli smartfonach samych w sobie. W Polsce kupić możemy smartfon Alcatel One Touch Fire, a za pośrednictwem zagranicznego eBay’a także ZTE Open.
Smartfony z Firefox OS cechuje przede wszystkim przystępna cena. Mają to być telefony dostępne niemal dla każdego. Smartfon nie zadowoli geeków, za to może sprawić, że dotychczasowi technologiczni ignoranci, sięgną po telefon z systemem operacyjnym Firefox, skuszeni niską ceną i ciekawym designem.
W Polsce jedynym telefonem z systemem Firefox OS, jaki do tej pory trafił do sprzedaży, jest Alcatel One Touch Fire. Dostępny jest on w sprzedaży jedynie w salonach sieci T-Mobile.
Telefon budzi zainteresowanie designem. Jest to średnich rozmiarów smartfon z dotykowym ekranem pojemnościowym o wielkości 3,5 cali i rozdzielczością 320×480 pikseli. Ramka ekranu ma kolor biały, a plastikowa obudowa kolor pomarańczowy, kojarzący się z liskiem  od Mozilli. Lekko zaokrąglona bryła i oryginalny dobór kolorystyki przyciągają wzrok i na pewno trafiają w gusta przede wszystkim młodszych użytkowników smartfona.
Zarówno parametry techniczne telefonu, jak i jego jakość wykonania nie są może pierwszorzędne, ale też nie tragiczne. Telefon wyposażony jest w procesor  Qualcomm 1GHz i 256MB pamięci RAM. Posiada 500MB pamięci wewnętrznej, choć dla użytkownika zostaje ok. 150MB, gdyż resztę zajmuje system. Pamięć można oczywiście powiększyć dodając kartę microSD. Bateria ma pojemność 1400 mAh, a aparat rozdzielczość 3,2 Mpx.
Często w recenzjach pojawiają się głosy, iż telefon wykonany jest z lichej jakości materiałów, ale tak naprawdę należy sobie zadać pytanie – czego spodziewalibyśmy się po budżetowym telefonie? Pomimo słabych parametrów, w opinii wielu recenzentów, w zestawieniu tani smartfon z Androidem, a tani Alcatel z Firefoxem, wygrywa ten drugi. Android na słabych technicznie telefonach bowiem nie działa sprawnie, natomiast może i nie najlepszy parametrowo Alcatel całkiem sprawnie obsługuje Firefox OS.
Za granicą możemy zakupić smartfon ZTE Open, który również posiada system operacyjny Firefox OS. Producent postanowił sprzedawać go za pośrednictwem amerykańskiej i brytyjskiej platformy eBay. Telefon nie posiada żadnych blokad, a więc kupiony w zagranicznym serwisie, bez problemu powinien działać w Polsce.
Wizualnie telefon przypomina Alcatela – ramka ekranu ma dla odmiany kolor czarny, ale obudowa znowu wykonana jest z pomarańczowego plastiku. Parametry telefonów w zasadzie są identyczne:   wyświetlacz – tutaj również jest to 3,5 cala o tej samej rozdzielczości 320×480 px, jednordzeniowy procesor 1 GHz, 256 MB RAM. Aparat ma 3,15 px, a bateria ma odrobinę słabszą pojemność od Alcatela – w przypadku ZTE jest to 1200 mAh. Smartfony można uznać więc niemal za bliźniacze.
W internecie widnieje już całkiem sporo recenzji dostępnego na polskim rynku Alcatela. Podobnie, jak w przypadku oceny samego systemu, telefon ma recenzje zarówno pozytywne, jak i negatywne. Najczęściej jednak smartfon oceniany jest jako całość – w końcu jego integralną częścią jest system operacyjny. Tak więc znowu mamy tutaj dwa obozy: niektórzy docenią jego niską cenę i całkiem sprawne działanie. Hejterzy jednak znajdą się zawsze i dla nich Alcatel One Touch Fire pozostanie plastikową zabawką, nienadającą się do użytku.

Udostępnij
Zobacz także