Konferencje

BBB Informuje o oszustwach na zatrudnienie dla Studentów

W minionym tygodniu Better Business Bureau (BBB) podniosło alarm w kierunku studentów, którzy aktywnie poszukują pracy na niepełny etat lub w elastycznych godzinach. Oszustwa związane z ofertami zatrudnienia stają się coraz poważniejszym zagrożeniem, zagrażając tożsamości i finansom młodych ludzi. Przestępcy internetowi nie zawahają się przed podszywaniem się pod profesorów czy pracowników uczelni, aby rozsyłać fałszywe oferty pracy w kierunku studentów.

Według doniesień BBB, oszuści stosują różne atrakcyjne oferty pracy, które w procesie „rekrutacji” obejmują m.in. opiekę nad zwierzętami, tajemnicze zakupy oraz stanowiska asystentów badawczych.

Studenci na celowniku oszustów

„Studenci otrzymują e-maile na swoje uczelniane skrzynki, zachęcające ich do aplikowania na konkretne stanowisko” – ostrzega BBB. „Wiadomości te często wydają się pochodzić z biura pośrednictwa pracy uczelni, działu obsługi studentów, a nawet podają konkretne nazwiska profesorów”.

Kiedy studenci przesyłają swoje CV, zostają zatrudnieni bez konieczności odbywania rozmowy kwalifikacyjnej i otrzymują czek oraz instrukcje, jak wypłacić pieniądze bez konieczności wykonania jakiejkolwiek pracy. W dalszym procesie, oszuści nakłaniają studentów do zakupu przedpłaconych kart debetowych lub kart podarunkowych o określonej wartości, zachowując resztę jako swoją „płatność”.

– Polecają, aby użyć tych pieniędzy na zakup kart podarunkowych, przekazy pieniężne, przedpłacone karty debetowe czy inne potrzebne przedmioty związane z nową pracą – tłumaczy BBB. – Część z tych zakupów powinna być dostarczona do rzekomego pracodawcy, zaś reszta pozostaje dla studenta. Problem jednak w tym, że otrzymany czek jest fałszywy. Wykrycie tego oszustwa może potrwać tygodnie, w czasie których przekazane przez studenta środki znikną bezpowrotnie, a bank obciąży go odpowiednimi opłatami. Co więcej, oszuści już wówczas dysponują danymi osobowymi studenta – ostrzega BBB.

Przypadek jeden z wielu

Jeden ze studentów, który padł ofiarą tego typu oszustwa, zgłosił incydent za pośrednictwem narzędzi służących do monitorowania oszustw, dostarczonych przez BBB. Jego relacja pokazuje, jak oszuści podszywają się pod pracowników uczelni, oferując stanowisko asystenta badawczego w instytucji edukacyjnej.

– Przez uczelniany e-mail otrzymałem propozycję pracy u profesora. Po skontaktowaniu się z podanym numerem telefonicznym, poproszono mnie o dostarczenie CV oraz e-maila spoza uczelni. Kiedy próbowałem dowiedzieć się więcej o szczegółach dotyczących stanowiska, powiedziano mi, że uczelnia pokryje wszystkie wydatki i dostarczy niezbędne materiały – wyjaśnił student.

Następnie oszust poprosił o informacje dotyczące banku, w którym student posiada konto, oraz dodatkowe szczegóły, aby określić, czy może dokonywać wpłat czeków.

– Zapytano mnie o informacje dotyczące mojego banku oraz czy mogę przyjmować czeki na swoje konto. Gdy próbowałem uzyskać od rzekomego profesora dane weryfikacyjne poprzez e-mail, odpowiedź brzmiała, że nie jest to konieczne, ponieważ osoba ta jest pracownikiem uczelni. Jednak po osobistym skontaktowaniu się z prawdziwym profesorem, ten zaprzeczył, że szuka asystenta badawczego, i stwierdził, że musiałem zostać oszukanym – dodał student.

Jak uniknąć Internetowych oszustw zatrudnieniowych

Zespół Bitdefender przygotował krótki poradnik, który pomoże uniknąć ryzyka padnięcia ofiarą oszustw związanego z zatrudnieniem:

  • Bądź czujny wobec sygnałów ostrzegawczych w korespondencji dotyczącej niespodziewanych ofert pracy. Wiadomości od oszustów często zawierają literówki lub błędy gramatyczne, a oferta pracy jest przedstawiana bez właściwego procesu rekrutacji lub rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Nigdy nie udzielaj poufnych informacji osobom, które oferują pracę, która wydaje się zbyt dobra, by była prawdziwa.
  • Nie wysyłaj pieniędzy nieznajomym osobom, które proponują Ci pracę. Żadna legalna firma, agencja rekrutacyjna ani agencja nie poprosi Cię o przesłanie kart podarunkowych ani przelewów pieniężnych.
  • Bądź ostrożny wobec propozycji tajemniczych klientów i ofert ponownej wysyłki paczek, ponieważ są to często oszustwa.
  • Przed podjęciem pracy dokładnie zbadaj stanowisko pracy i firmę. Sprawdź wpis firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz opinie w Internecie.
  • Zawsze korzystaj z oprogramowania antywirusowego z modułem antyphishingowym, które zabezpieczy Cię przed klikaniem w niebezpieczne linki przysyłane przez podejrzanych rekruterów.

– Oszustwa związane z ofertami zatrudnienia stanowią realne zagrożenie, także w Polsce. Na popularnych portalach z ofertami pracy oraz w mediach społecznościowych nadal można znaleźć „atrakcyjne oferty pracy w domu, gdzie można zarobić duże pieniądze pracując tylko kilka godzin dziennie”. Niestety, często są to próby oszustwa. Rekruterzy często po kilku wiadomościach proszą o przesłanie pewnej kwoty w celu potwierdzenia zainteresowania pracą lub zachęcają do udziału w nielegalnych piramidach finansowych – ostrzega Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło: https://bitdefender.pl/bbb-ostrzega-przed-oszustwami-zwiazanymi-z-zatrudnieniem/

Udostępnij
Zobacz także