Konferencje
Mobile Trends

Jak zadbać o bezpieczeństwo komputera w Internecie

Technologia ułatwia nam życie, to fakt. Naraża nas przy tym na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. W związku z tym stała kontrola metod zabezpieczeń jest niezbędna. Czy zdajesz sobie sprawę z zagrożeń bezpieczeństwa dla swojego komputera? Jest ich tak wiele, że nie sposób je wszystkie wymienić. Poznaj praktyczne rady, w jaki sposób możesz zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera w sieci.

Hasło

Hasło to podstawa. Niestety wielu ludzi ustawia je jako najłatwiejszą kombinację. Don Norman w “Dizajnie na co dzień” pisał, że najczęściej używanymi hasłami są 123456, qwerty czy password! Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ludzie za wszelką cenę chcą ograniczyć ilość elementów, które muszą zapamiętać. Łatwe hasła to jednak idealna furtka dla przestępców i osób o niecnych zamiarach. Pamiętaj o zabezpieczeniu dostępu do komputera, kont, a zwłaszcza rachunku bankowego. Hackerzy z łatwością odgadną proste hasła, więc używaj wielu znaków, wielkich i małych liter oraz znaków specjalnych. Nie stosuj prostych wymian jak “e” na “3” czy “u” na “v”, ani logicznych szyków liczbowo-numerycznych typu Mam3na4imie5Kasi#. Co prawda te hasła są już trudniejsze do odszyfrowania od qwerty, niewątpliwie. Nadal pozostaje jednak ryzyko odkrycia naszego fortelu. Warto wykorzystać niezwiązane ze sobą słowa, które łatwo zapamiętać, następnie dołożyć w przypadkowych miejscach różne znaki, żeby je utrudnić. Na szczęście większość serwisów wymaga utrudnienia haseł, do ich akceptacji, jednak nie są to wytyczne na tyle skuteczne, aby nas ochronić. Utrudniaj swoje hasła, aktualizuj je i nigdy nie stosuj jednego do więcej niż jednego serwisu – w razie wycieku danych, to uratuje Ci życie (albo pieniądze).

source: https://www.linkedin.com/posts/adhamdannaway_design-uidesign-uxui-activity-7004812999840477184-H2Wd?utm_source=share&utm_medium=member_desktop

Oprogramowanie antywirusowe

W Internecie znajdziemy wachlarz propozycji różnych oprogramowań antywirusowych, zarówno tych darmowych, jak i płatnych. Przyjmuje się jednak, że wersje płatne stanowią rozszerzoną wersję programu darmowego, posiadają dodatkowe funkcje i skuteczniej rejestrują wirusy. Istotną kwestią są także uaktualnienia oprogramowania, czyli ulepszenia rozwiązujące nowe problemy lub luki bezpieczeństwa. Prawda jest taka, że jeżeli wybrany przez nas producent oprogramowania nie wprowadza cyklicznie aktualizacji, prace nad “nowościami w sieci” zostały przerwane lub zarzucone to zdecydowanie musimy rozpocząć korzystać z innego programu. Darmowe wersje radzą sobie całkiem dobrze z dużą bazą wirusów. Warto jednak pochylić się nad tymi płatnymi antywirusami, gdyż zwykle posiadają firewalla. Firewall to blokada, która chroni sprzęt oraz sieć wewnętrzną LAN przed dostępem z zewnątrz, zarówno z. sieci publicznych, Internetu, jak i nieuprawnionym wypływem danych z sieci lokalnej na zewnątrz. Zdecydowanie opłacalna inwestycja.

Używaj VPN

Virtual Private Network zapewnia bezpieczeństwo niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Warto korzystać z niej również na smartfonie. Sieć VPN działa na zasadzie tunelu. Łączy użytkownika z serwerem dostawcy VPN, a następnie z Internetem. Po drodze szyfruje działania i chroni tożsamość użytkownika. Dzięki temu możesz bezpiecznie surfować po sieci. 

Nie instaluj plików z niesprawdzonych źródeł

Jeśli chcemy korzystać z nielegalnych źródeł jak Torrent czy Warez to liczmy się z tym, że los może wypłacić nam kwitek w postaci złośliwego oprogramowania na komputerze. Pobieramy z sieci tak dużo plików, że nie zawsze kontrolujemy skąd są dane pliki. Przed pobraniem zawsze warto przeskanować antywirusem każdy nowo pobrany plik. 

Uważaj przy Hotspotach

Ogólnodostępne, niezabezpieczone hasłem sieci często są zbawieniem dla użytkowników. Niczym oaza na pustyni, złaknieni internetu biegniemy ile tchu w nogach, by złapać zasięg w galerii, restauracji czy pociągu. Jednak decydując się na takowe połączenie, musimy pamiętać o nielogowaniu się do jakichkolwiek istotnych kont, np. bankowych. Przez brak zabezpieczenia, nawet jedno logowanie wystarczy, aby ktoś był w posiadaniu naszych danych.

Uważaj na reklamy

Chyba wiadomo o jakich reklamach mowa? Wygrałeś samochód! Wylosowałeś nagrodę! Odbierz wycieczkę na Malediwy z rodziną! Takie reklamy na stronach, które nie opisują konkretnych, interesujących nas produktów, lepiej w ogóle nie klikać. Niektóre to wabiki na strony ze złośliwym oprogramowaniem, a inne to zwykły skok na wyświetlenia. W przypadku tego pierwszego, zdecydowanie nie warto dla wymyślonej nagrody, tracić kępki włosów podczas rwania ich po wizycie na koncie w social media czy dziwnych próbach przelewu.

Nie otwieraj dziwnych maili, a zwłaszcza załączników

Zdarza się, że w naszej skrzynce odbiorczej pojawiają się podejrzane maile, jak np. “Faktura do zamówienia nr…”, gdy nie złożyliśmy żadnego zamówienia, czy “Nagroda w konkursie” nie biorąc w nim udziału. A może coś zupełnie innego kalibru jak “Czy to Ty jesteś na tej stronie XXX? Musimy pamiętać, że mimo pokusy, nie możemy otwierać takich maili, a tym bardziej pobierać ich załączników. Bardzo często łączy się to z zainstalowaniem wirusa w naszym komputerze. Aktualnie podobne sytuacje zaczęły się zdarzać również na Messangerze, skutkując hakowaniem konta na Facebooku lub likwidacją danych z dysku komputera. Co prawda samo otworzenie maila, krzywdy nam nie zrobi, ale przypadkowe kliknięcie na link w wiadomości, który może być ukryty już tak. Przezorny zawsze ubezpieczony jak to mawiało swego czasu PZU. Dla zapobiegliwości, lepiej nie wchodź w interakcje z takimi wiadomościami, czy to na mailu czy na messengerze czy poprzez SMS.

Ostrożnie przy bankowości elektronicznej

Podczas korzystania z bankowości internetowej musimy zwrócić uwagę na zachowanie szczególnych środków ostrożności. Banki same wprowadzają coraz to nowe środki zabezpieczeń w procesie logowania oraz we wszelkich operacjach finansowych, jednak my też musimy być uważni. Maskowanie hasła jest bardzo korzystnym rozwiązaniem oraz weryfikacja dwuetapowa. Nie wolno korzystać z publicznych hotspotów oraz nigdy nie korzystajmy z bankowości za pośrednictwem otrzymanych linków. Zawsze sprawdzajmy adres domeny banku czy nie ma w nim niczego “ciekawego” wzbudzającego zastanowienie.

Nigdy też, ale to absolutnie nigdy nie wykonujmy poleceń osób dzwoniących i podających się za bankowców czy ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. W takim przypadku należy zakończyć rozmowę i zadzwonić na oficjalną infolinię banku, żeby poinformować o zaistniałej sytuacji. Podobnie, gdy dzwoni do nas policja, należy poprosić o dane osobowe funkcjonariusza oraz dane jednostki policyjnej. W ten sposób możemy do niej zadzwonić i potwierdzić czy osoba, która do nas dzwoni jest policjantem (jeśli dzwoni w przypadku kradzieży lub ochrony pieniędzy, to z pewnością nim nie będzie niestety). Prawdziwy policjant nie powinien być tym faktem zaskoczony, a wręcz pochwali Cię za czujność. Tak przynajmniej powinien się zachować!

Prewencja to klucz

Jest wiele metod na zabezpieczenie naszej aktywności w sieci. Najlepszym sposobem jest ich kombinacja oraz prewencyjne podejście do udostępnianych danych czy odwiedzanych witryn. Nigdy nie wiesz, czy następny klik nie będzie twoim ostatnim – z tym samym stanem konta czy zawartością dysku. Strzeż się, niech bezpieczeństwo będzie z Tobą!

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także