Konferencje

Coraz szybciej i coraz więcej – czyli kto dostrzegł LTE

Następca systemów trzeciej generacji podbija kraje świata. Chodzi oczywiście o Long Term Evolution, czyli popularne LTE. Na zdobycie wysokiej pozycji na rynku oraz docenienie przez firmy LTE potrzebował zaledwie trzech lat. Gdzie jest najbardziej popularny?
Infografika przedstawia rozwój LTE, w sektorze handlowym,  na przestrzeni ostatnich trzech lat. W roku 2010 na całym świecie system ten był praktycznie nie znany i nie wykorzystywany.  Działał zaledwie  w 14 krajach. Jednak już rok później widać znaczące różnice. Powody są dwa: rozwój samego LTE i używanych przez niego technik chociażby: HARQ czyli Hybrid Automatic Repeat reQuest, który jest odpowiedzialny za zmniejszanie błędów podczas transmisji danych oraz rozwijanie się krajów i przystosowanie swojej infrastruktury dla nowej epoki 4G. W 2011 roku już w 27 krajach funkcjonuje LTE, co daje nam 50 sieci handlowych LTE. Najlepszym wynikiem może poszczycić się Ameryka Północna, ale to bardzo szybko się zmieni.
Już w 2012 roku na prowadzenie wychodzi Australia i Oceania wyprzedzając tym samym USA. Na trzecim miejscu jest Azja a na końcu Europa. A co przyniósł rok 2013? Prowadzenie nadal utrzymuje Australia i Oceania, która osiągnęła 12,6% . Ta pozycja jak widać stale się umacnia i co najciekawsze – coraz bardziej oddala się od USA, które zdobyło 7,6%. Europa stara się nadrobić zaległości, ale daleko nam jeszcze do zwycięzcy tego zestawienia. Jeśli spojrzymy natomiast na ilość państw, w których obecnie działa system LTE – zamiast 14 jak to było w 2010 roku mamy ich teraz 79.
Dodać należy, iż infografika została opracowana przez serwis Mobile World Live, który zapewnia i opracowuje dane dla branży telefonii komórkowej oraz analizuje największe wydarzenia z globalnych rynków. A co z pozostałymi państwami, które nie są oznaczone na czerwono? Pomimo tego szybkiego wzrostu jest  wiele państw, w których LTE nie ma swojego zasięgu. Większość z nich znajduje się w Afryce – tam bowiem rozwój LTE nie sięga nawet 1%, co jest wynikiem m.in. sytuacji gospodarczej tego obszaru.
gsmai-infographic
Źródło:
http://www.mobileworldlive.com/infographic-mapping-worldwide-4g-lte-network-launches

Udostępnij
Zobacz także