Konferencje

Ewolucja od 1G do 4G

Kiedyś informacje były przekazywane bezpośrednio. Potem Gutenberg odkrył druk i wszyscy oniemieli z zachwytu, kiedy trzymali w rękach gazetę. Następnie były: radio i telewizja. Wszystkie te środki przekazu informacji kładły nacisk na szybkość przekazywania danych. Wraz z ich rozwojem – rozwijały się całe społeczeństwa i my sami. A jaki wpływ wywarł na nas m.in. Internet?
Na Uniwersytecie Punjabi w Indiach powstał raport, który został poświęcony przemianom mobilnych systemów komunikacyjnych. Na początku tego dokumentu możemy przeczytać:

„Technologie bezprzewodowego dostępu przeszły różne ewolucyjne ścieżki, ale każda z nich miała ten sam cel: wydajność i efektywność w środowisku mobilnym”

Ta teza została dobrze zobrazowana na poniższej infografice, gdzie łatwo można zobaczyć zaistniałe różnice pomiędzy kolejnymi etapami rozwoju sieci, komunikacji i technologii.
Według tego źródła,  telefonia komórkowa pierwszej generacji (1G) polegała na analogowej transmisji danych. Taki standard funkcjonował w latach 80. XX wieku, dlatego też można porównać go do raczkującego człowieka, który już za niedługo wejdzie w kolejny etap rozwoju. Tym etapem było 2G, w którym zaczęło wykorzystywać  cyfrową tranmisję danych, dzięki czemu powstał GSM, czyli Global System for Mobile Communications. Co było dalej? Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny zaczął opracowywać IMT-2000, na której miały funkcjonować systemy 3G. Natomiast następczyni 3G – czwarta generacja, może pochwalić się standardem LTE i prawdziwą mobilnością.
Co nam to dało? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w ostatniej części infografiki przygotowanej przez Commscope ( firma zajmująca się produkcją sprzętu, infrastruktury, oprogramowania oraz szkoleniami dla branży sieci szerokopasmowych, bezprzewodowych i komórkowych). Wydajność sieci, ciągła komunikacja – to elementy, które teraz dają nam nowy wymiar szczęścia, szczęścia 4G.
infografia_el_camino_al_4g2
Źródła:
http://www.techrepublic.com/resource-library/whitepapers/evolution-of-mobile-wireless-communication-networks-1g-to-4g/
http://www.commscope.com/company/eng/aboutus/company_info/index.html
http://www.lightreading.com/document.asp?doc_id=705396&_mc=SM_LR

Udostępnij
Zobacz także