Konferencje

HTC planuje stworzyć własny system operacyjny dla chińskiego rynku

HTC rozważa stworzenie własnego systemu operacyjnego na potrzeby chińskiego rynku. Koncern ogłosił tą wiadomość pod koniec sierpnia, a smartfony z nowym systemem mogą pojawić się w sprzedaży już pod koniec tego roku.
Pomysł zrodził się z zaobserwowanego wzrostu sprzedaży smartfonów HTC na chińskim rynku, jak i również z chęci stworzenia azjatyckiej marki, konkurencyjnej względem królujących w Ameryce Google i Apple. Mówi się, iż system ma być mocno zintegrowany z aplikacjami wyjątkowo popularnymi wśród tamtejszych użytkowników. Ponadto, pomysł ten może idealnie wpasować się w politykę Chin, mającą na celu zredukowanie swojej zależności od rynków Zachodnich i rozbudowanie rodzimego systemu software.
Na razie nie wiadomo, czy HTC stworzy od podstaw nowy system, czy może będzie się on opierał się w pewnej części np. na Androidzie. Znana nam jest nakładka systemowa Sense, na smartfony HTC z Androidem, jednak nie można tego porównywać do własnego systemu operacyjnego. Stworzenie takowego może okazać się kłopotliwe dla koncernu, z dwóch powodów.
Po pierwsze, firma musi poświęcić ogromne nakłady na projekt, który nie niesie ze sobą gwarancji powodzenia. HTC obecnie i tak boryka się ze spadkiem sprzedaży swoich smartfonów (choć nie na rynku chińskim) i nie wiadomo, czy wprowadzenie nowego systemu operacyjnego jeszcze bardziej nie pogrąży firmy. Po drugie, stworzenie własnego systemu operacyjnego może sprawić, że Google z partnera przerodzi się we wroga firmy, a to z pewnością niesie ze sobą cały ogrom negatywnych konsekwencji.
Należy również pamiętać, iż podobną próbę swego czasu podjęła marka Acer, która chciała wypuścić na azjatycki rynek smartfony z własnym systemem operacyjnym Alibaba. Google jednak stwierdziło, iż Alibaba jest modyfikacją Androida i zagroziło zerwaniem współpracy z Acerem. Acer wobec tego zrezygnował z wprowadzenia własnego systemu operacyjnego, mimo, iż zaprzeczył stawianym przez Google zarzutom.
Źródła:
http://gigaom.com/2013/08/28/does-htcs-own-mobile-os-for-china-make-sense-it-depends/
http://online.wsj.com/article/SB10001424127887324463604579040172467657350.html

Udostępnij
Zobacz także