Konferencje

Mariusz Małkowski wyrusza w Himalaje, by testować inteligentny dom

Wygoda, łatwość w obsłudze, bezpieczeństwo i stała kontrola. Takich elementów oczekujemy od systemów zabezpieczających nasze domy. Takie zapotrzebowanie dostrzegli też twórcy systemu Fibaro. Na ile jednak jest on w stanie uchronić nas przed złodziejami i jak funkcjonuje? Oto historia tego produktu w pigułce.

Agnieszka Gawron: Na czym dokładnie polega system Fibaro?

Maciej Fiedler: System FIBARO to polskie rozwiązanie w dziedzinie automatyki budynkowej, osiągające sukcesy na światowym runku. Jest to inteligencja, której centralna jednostka zarządzająca HC2 wraz z modułami i elementami sensorycznymi, oferuje szeroki wachlarz możliwości sterowania i kontrolowania domu. System został zaprojektowane podobnie jak układ nerwowy człowieka, składający się z trzech głównych wyżej wymienionych elementów. Centrala- mózg, bez którego cały organizm by nie działał, odbiera bodźce, wysyłane przez zmysły, którymi są sensory oraz zamienia je na informacje i wysyła w formie polecenia. Elementy wykonawcze jak ręce i nogi systemu, wykonują powierzone im zadania. System zmienia każdy dom w inteligentny, samoistnie działający mechanizm ułatwiający życie wszystkim domownikom. Dzięki FIBARO można sterować sprzętami RTV i AGD, oświetleniem, poziomem temperatury, roletami, markizami, bramami i furtkami, alarmem oraz systemem monitoringu. Systemem zarządza się za pośrednictwem smartphona, tableta bądź komputera z każdego miejsca na świecie. Można nim również sterować głosowo za pomocą specjalnej aplikacji LiLi. Jest to rozwiązanie bezprzewodowe, a instalacja systemu jest zupełnie bezinwazyjna. Bezpieczeństwo, komfort, wygoda, oszczędności i to wszystko zapewnione przez jeden system zaprojektowany z myślą o potrzebach użytkowników.
FIBARO_produkty

A.G: Czy zarządzanie domem poprzez taką usługę jest bezpieczne?

M.F: Bezpieczeństwo można rozpatrywać na kilka sposób, jednak nie wątpliwie jest to wartość zajmująca wysokie miejsce w piramidzie naszych potrzeb. W dobie szybko rozwijającej się technologii komputerowych, nasza prywatność została poddana olbrzymiej próbie. Inwigilacja i nagłaśniane afery prób wnikania w nasze prywatne sfery spowodowała obawę i strach przed nowoczesnymi rozwiązaniami. Jedno z pierwszych pytań jakie się nasuwa gdy słyszymy Inteligentny dom, którym możemy sterować nawet z poziomu naszych telefonów, to czy to jest bezpieczne? Wiele osób zastanawia się także czy funkcjonowanie inteligentnego systemu może zostać zakłócone przez inne domowe urządzenia. FIBARO posiada szereg zabezpieczeń gwarantujących użytkownikowi komfort bezpieczeństwa. W Systemie FIBARO wykorzystywane są kanały bezprzewodowej łączności, które są bardzo stabilne i sąsiednie instalacje nie mają wpływu na ich działanie, więc zakłócenie działania systemu nie jest takie łatwe. System działa na częstotliwości innej niż pozostałe systemy, dzięki czemu pasmo częstotliwości nie jest tak zatłoczone. To gwarantuje, że sprzęty i instalacje będą odpowiednio reagowały nawet w sytuacji, w której w powietrzu krąży wiele sygnałów pochodzących z różnych źródeł. Urządzenia przypisywane są do danej centrali zabezpieczonej hasłami i nie ma możliwości by nasz sąsiad mógł sterować naszym domem ze swojej centralki. W dostępie lokalnym urządzenie HC2 jest chronione w pierwszej kolejności przez zabezpieczenia sieci WiFi. Jeżeli ktoś będzie próbował połączyć się z siecią to centrala nadal pozostaje zabezpieczona nazwą użytkownika i hasłem. Przy dostępie zdalnym natomiast użytkownik w pierwszej kolejności musi zalogować się na specjalny serwer zdalnego dostępu zabezpieczony nazwą użytkownika i hasłem. Kolejno poprzez szyfrowane, bezpieczne połączenie HTTPS użytkownik łączy się ze swoją centralką na którą musi się ponownie zalogować lokalnymi danymi. Centrala jest zatem zabezpieczona lokalnie jak i zdalnie. Centrala nie jest widoczna na dla nikogo z zewnątrz. Z FIBARO zawsze możesz czuć się bezpiecznie.

A.G: Jak zaczęła się współpraca miedzy Fibaro a himalaistą – Mariuszem Małkowskim?

M.F: Mariusz Małkowski to światowej klasy alpinista z dwudziestoletnim doświadczeniem. Inżynier, którego pasja są innowacyjne produkty. Pracuje dla firmy Sigma, która tworzy i rozwija technologię Z-Wave. Od 2011 demonstruje możliwości urządzeń Z-Wave podczas wyprawy Z-Wave Himalayan Expedition. Obecnie dostęp do tej technologi posiada 250 firm z całego świata i ponad 800 certyfikowanych produktów. Instalacje FIBARO są oparte na technologii Z-wave, co daje naszym produktom umiejętność stałej współpracy i kompatybilności produktów oraz tworzy nieograniczone możliwości i rozwiązania w zakresie inteligentnych budynków. Pana Mariusza poznaliśmy na samym początku, wchodząc na rynek automatyki budynkowej. Otrzymaliśmy od niego wsparcie, a polskie pochodzenie, komunikacja w ojczystym języku znacznie pogłębiły znajomość. Mieliśmy okazję gościć u siebie Pana Mariusza, który przyleciał do nas prosto ze Stanów Zjednoczonych i pokazać mu jak wygląda cały proces projektowania i wdrażania FIBARO. Pan Mariusz od początku szczerze nam kibicuje jako firmie i zawsze stara się w miarę możliwości pomóc i promować. Dziś my trzymamy kciuki za Pana Mariusza w podboju jednej z korony Himalajów.

A.G: Czego spodziewają się Państwo po dotarciu M. Małkowskiego na szczyt?

M.F: Ciągle powtarzamy, że naszym systemem można zarządzać z każdego miejsca na ziemi- nie chcemy pozostać gołosłowni. Dzięki wyprawie Z-wave Himalayan, udowodnimy, że nawet w tak odległym miejscu, z wysokości ośmiu tysięcy metrów npm., można mieć pełną kontrolę nad swoim domem. Ponadto będzie to dowód na to, że tego typu technologia funkcjonuje bez zastrzeżeń również w ekstremalnych warunkach. Mariusz Małkowski podczas ekspedycji, dzięki zdalnemu połączeniu z naszą centralką Home Center 2 orazprzy pomocy niedawno wprowadzonej na rynek aplikacji na iPada zaprezentuje możliwości naszego systemu. Zademonstruje możliwości zdalnego dostępu i zarządzania tym, co dzieje się w domu. Podczas trwania CEDIA EXPO 2013 Małkowski będzie na żywo sterował urządzeniami Z-wave, w tym naszym RGBW Controller, ulokowanymi na stoisku Z-wave. Ta prestiżowa impreza targowa przedstawiająca nowości rynkowe w branży elektroniki, odbędzie się w Denver w dniach od 26 do 28 września 2013 r. Jest to wspaniała okazja do zaprezentowania Systemu amerykańskiej części świata, przed oficjalną premierą i rozpoczęciem sprzedaży w USA, która odbędzie się tuż po targach.
FIBARO_Interfejsy

A.G: Co jest największym atutem Fibaro?

M.F: Zaletą Systemu FIBARO jest prosta, szybka i bezinwazyjna instalacja. Dzięki bezprzewodowej technologii, każdy użytkownik sam według własnych potrzeb i wymagań, może zaplanować swoja idealną przestrzeń. Bezinwazyjność instalacji wyklucza jakiekolwiek przeróbki, remonty obiektu i niezliczonej ilość kabli, umożliwia implementacje systemu na każdym etapie „życia budynku” i zasobności portfela odbiorcy. Przeprowadzka nie stanowi problemu, wystarczy wyjąć moduły ze ściany i zabierać ze sobą. Również obsługa systemu jest bardzo prosta i intuicyjna. FIBARO posiada własne aplikację na urządzenia mobilne, dzięki którym z każdego miejsca na świecie użytkownik ma możliwość wglądu oraz kontroli swojego domu. Interfejsy aplikacji FIBARO zostały stworzone tak by były zarazem przyjazne, funkcjonalne dla użytkownika jak i przyjemne dla oka.

Jesteśmy o krok milowy dalej od konkurencji w zakresie automatyki budynkowej. Mutlitasking urządzeń pozwala pełnić im dodatkowe funkcje. Funkcjonalność i umiejętności asocjacji produktów znacznie poszerza gamę możliwości ich wykorzystania. To wszystko daje użytkownikom nieograniczone pole wyobraźni w zastosowaniu urządzeń i dostosowania do indywidualnych potrzeb. Życie produktów FIBARO zostało zaplanowane tak by użytkownik nie musiał myśleć o ich wymianie na nowszy model. Każdy z nich posiada funkcję zdalnego update’u dzięki czemu zawsze aktualizacja oprogramowania odbywała się niezauważalnie i bez ingerencji domownika. Rozwiązanie FIBARO zostało tak zaprojektowane aby umożliwić klientowi zakup w racjonalnych cenach przy najwyższej klasie jakości, a dodatkowo daje możliwość rozbudowy w czasie.

A.G: Jakie miejsce na runku zajmuje Fibaro?

M.F: FIBARO pod wieloma względami wyróżnia się na arenie międzynarodowej. Innowacyjność naszych produktów zapewniona jest przez miniaturowe rozmiary oraz oryginalny design. Piękno projektu zostało wielokrotnie docenione, o czym świadczy na przykład dwukrotna nominacja w konkursie Dobry Wzór 2012 i 2013. Produkt FIBARO Wall Plug’a otrzymał nagrodę dziennikarzy technicznych na CeBIT 2013 „Technik- Preis”. W tym roku FIBARO znalazło się w gronie finalistów takich prestiżowych konkursów jak Manufacturer Excellence Awards na targach CEDIA 2013 w Denver oraz European Business Awards 2013. Rok poprzedni również obfitował w liczne nagrody i wyróżnienia między innymi Męska Rzecz 2012, Złoty Volt przyznany przez Polską Izbę Gospodarczą Elektrotechniki, III Nagrodę Ministerstwa Gospodarki. Zważając na krótki okres w którym uczestniczymy w rynku to naprawdę ogromny sukces, z którego jesteśmy bardzo dumni. Każdy nawet najmniejszy element naszych produktów dopracowany jest z szwajcarską precyzją. Perfekcja design’u przekłada się nie tylko na walory estetyczne ale także na wysoką jakość. Dbałość o detale rozpoczyna się w niewidocznym dla oka wnętrzu produktów, gdzie mieści się cała technologia. Precyzyjnie przemyślany układ, elementy z drobinkami złota i najwyżej klasy jakości materiały są niewątpliwie istotnymi wartościami FIBARO. Spotkanie z produktem zaczyna się od opakowania i to już tam dopatrujemy się kunsztu.

Maciej Fiedler

Dyrektor Działu Badań i Rozwoju Fibar Group Sp. z o.o. Pasjonata  i entuzjasta elektroniki, który od wielu lat działa w szeroko pojętej branży IT. Twórca globalnej marki FIBARO – najbardziej innowacyjnego systemu automatyki budynkowej. Za swoją pracę był wielokrotnie doceniany i nagradzany, m.in. tytułem Regionalnego Lidera Innowacji i Rozwoju oraz wyróżnieniem „Wizjoner IT”. Stworzony przez niego system uzyskał również nagrodę Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki oraz Ministerstwa Gospodarki na targach Elektrotechnika 2013r.

Udostępnij
Zobacz także