Konferencje

Microsoft kupił dział telefonów Nokii za 7,2 miliarda dolarów

Microsoft postanowił kupić dział telefonów Nokii za 7,2 miliarda dolarów. Ten krok pozwoli zjednoczyć pod jednym dachem software – system operacyjny Windows Phone 8, z hardware – producentem smartfonów Nokia. Pozwoli to Microsoftowi na stworzenie zintegrowanej oferty mobilnej.

Sprzedaż zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale 2014 roku – Microsoft zapłaci 3,79 miliarda Euro za biznes Nokii, plus dodatkowe 1,65 miliarda Euro za ich portfolio patentów. Suma 5,44 miliardów Euro stanowi niższą kwotę niż ta, którą Microsoft zapłacił za Skype w 2011 roku. Transakcja ta niesie ze sobą transfer 32 tysięcy ludzi, którzy zostaną przeniesieni z Nokii do Microsoftu.

Wraz z ogłoszeniem porozumienia, Stephen Elop, CEO Nokii, zrezygnował ze stanowiska, przechodząc tym samym do Microsoftu. Zostanie on wiceprezesem ds. urządzeń i usług.

Jak twierdzi Steve Ballmer, dyrektor generalny Microsoftu, który zapowiedział swoje rychłe przejście na emeryturę, zakup Nokii przez Microsoft stanowi wielki krok w przyszłość i przyniesie ogromne korzyści zarówno pracownikom, akcjonariuszom jak i klientom obu firm. Połączenie dwóch świetnych teamów zwiększy akcje i zyski Microsoftu i otworzy wiele możliwości przed firmą jak i jej partnerami.

Wykupienie działu Nokii przez Microsoft stanowi jeden z kroków w transformacji firmy z czysto „software’owej” ku bardziej „hardware’owej”, gdzie liczyć będą się także, albo i przede wszystkim, urządzenia i usługi. Żyjemy w dobie, w której dyski twarde powoli odchodzą w zapomnienie, wyparte przez chmury, w których możemy przechowywać mnóstwo istotnych informacji. Aby utrzymać silną pozycję na rynku, Microsoft musiał iść z duchem czasu i postawić na zmianę polityki firmy.

Źródła:
http://www.theverge.com/2013/9/2/4688530/microsoft-buys-nokias-devices-and-services-unit-unites-windows-phone

http://www.businessinsider.com/microsoft-device-and-services-2013-8

Zdjęcie:
http://alt1040.com/2013/09/microsoft-compra-nokia

Udostępnij
Zobacz także