Konferencje

Nowy system operacyjny Firefox – budżetowy lisek w smartfonie

Mozilla dotychczas kojarzona była przede wszystkim ze swoimi dwoma najpopularniejszymi produktami – przeglądarką internetową Firefox oraz klientem poczty Thunderbird. Teraz jednak firma postanowiła wzbogacić swoją ofertę o jeszcze jeden produkt – system operacyjny dla smartfonów Firefox OS.
Na oficjalnej stronie produktu, Mozilla zapewnia, że ich system i smartfony różnią się od pozostałych tym, iż są tworzone przez ogromną globalną społeczność i jako jedyni tak dobrze znają potrzeby użytkowników i wiedzą, jak je zaspokoić. Jest to dość odważne stwierdzenie. Mozilla zdecydowanie na pierwszym miejscu chce postawić użytkownika, a nie produkt. Taka polityka firmy może się sprawdzić.
Cały system operacyjny opiera się na HTML5. Firefoxa ma wyróżniać tzw. Addaptive App Search, czyli dynamiczne wyszukiwanie aplikacji. Inne systemy oferują ciągle te same aplikacje w swoich sklepach, podczas gdy Firefox ma ciągle dostosowywać swoją ofertę do konkretnego użytkownika i pomagać mu szybko i łatwo znaleźć to, czego akurat potrzebuje. Brzmi obiecująco.
Co możemy znaleźć w smartfonie z Firefoxem? W tych kwestiach ciężko być innowacyjnym i system w większości oferuje nam dokładnie to samo, co znajdziemy w smartfonach z innymi systemami operacyjnymi:

  • Addaptive App Search, czyli dynamiczne wyszukiwanie aplikacji – wspomniany wyżej system dostosowywania poszukiwanych aplikacji i informacji do konkretnego użytkownika;
  • Firefox Marketplace – czyli po prostu sklep z aplikacjami, coś, co każdy OS mieć musi;
  • Przeglądarka Firefox;
  • Silna integracja social mediów – łatwy i szybki dostęp do Twittera i Facebooka;
  • Aparat;
  • Radio FM;
  • Mapy.

Na razie smartfony z systemem Firefox można dostać w Polsce jedynie w salonach sieci T-Mobile. Wraz z wejściem systemu pojawiły się nowe modele telefonów, o których możecie poczytać w odrębnym artykule. Takie połączenie ma sprawić, że smartfonem będzie mógł cieszyć się każdy – duet ma gwarantować łatwą i intuicyjną obsługę telefonu, a także przystępną cenę. Daje to szansę na zakup osobom z ograniczonym budżetem, oraz tym, którzy do tej pory „bali się” smartfonów z iOS czy Androidem.
Zainteresowani mogą zainstalować dodatek do przeglądarki internetowej Firefox, która pozwoli przetestować, jak działa Firefox OS – wystarczy wśród dodatków do przeglądarki wyszukać Firefox OS Simulator.
Jak to zawsze z nowinkami technologicznymi bywa, w internecie pojawiło się całkiem sporo recenzji opisujących zarówno sam system, jak i dedykowany mu telefon – Alcatel One Touch Fire. Niektóre z nich skrajnie negują propozycję Mozilli i Alcatela, twierdząc, że telefon ma parametry odpowiadające modelom sprzed kilku lat, a sam system nie zachwyca. Inni jednak dostrzegają potencjał telefonu i jego mocne strony, do których należy przede wszystkim niska cena i ciekawy design. Wszystko zależy od nastawienia – jeśli ktoś szuka innowacji technologicznej, to w tych telefonach jej nie znajdzie. Jeśli jednak ma się nastawienie na znalezienie przyzwoitej zabawki za małe pieniądze, Alcatel z Firefoxem może zachwycić.
Źródło:
http://www.mozilla.org/en-US/firefox/os/
Zdjęcie:
http://www.mozilla.org/en-US/firefox/os/

Udostępnij
Zobacz także