Konferencje
Mobile Trends

Sztuczna inteligencja w Twoim smartfonie

Koncepcja sztucznej inteligencji dawno już nie jest kojarzona wyłącznie z filmami science fiction. Nowoczesne technologie z zakresu AI są dziś wykorzystywane właściwie wszędzie, również w telefonach komórkowych. Czym właściwie jest sztuczna inteligencja? Jak działa w telefonach komórkowych? Jakie są różnice między smartfonami ze sztuczną inteligencją a tymi bez niej?

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja to technologia, która opiera się na dużej ilości algorytmów danych. Maszyna uczy się zachowań ludzkich, przewiduje działania, a następnie podejmuje decyzje w oparciu o zgromadzone informacje. Sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence – AI) odnosi się zatem do inteligencji, która stara się naśladować myślenie ludzkie: spostrzeganie, rozumowanie, uczenie się i rozwiązywanie problemów.

Celem jest stworzenie algorytmu, który samodzielnie ewoluuje i uczy się, aby być w stanie podejmować decyzje. Modele telefonów takie jak IPhone 11, X, Samsung Galaxy S10, Galaxy Note 9, czy Huawei P20 Pro wykorzystują rozwiązania, które pomagają lepiej zarządzać wydajnością i dokładniej reagować na potrzeby użytkowników. Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji telefon potrafi samodzielnie stworzyć profil w oparciu o nawyki konsumpcyjne właściciela, dlatego sugeruje rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Funkcje sztucznej inteligencji w telefonach komówrkowych

Nowoczesne smartfony posiadają coraz to ciekawsze funkcje – technologia eSIM (czyli wirtualna karta SIM, której nie trzeba wkładać do środka), wbudowana usługa VPN, rozpoznawanie twarzy do odblokowania ekranu, a nawet ekran składany na pół. Urządzenia korzystające ze sztucznej inteligencji są zdolne do rozpoznawania obrazów, głosów i innych parametrów, przetwarzanie ich jako danych, a następnie podejmowania decyzji.

Może to być na przykład dostosowanie światła i kolorów podczas robienia zdjęcia albo ulepszenie rozpoznawania twarzy Face ID. Już model Huawei Mate 10 potrafił zidentyfikować 13 rodzajów tła i odpowiednio dopasować ustawienia fotografii. Aparat Samsung Galaxy S9 jest w stanie przetworzyć cyfrowe obrazy za pomocą algorytmów wykrywających wiele twarzy, ilość światła lub ruch. Funkcja Now Playing wykorzystuje bazę piosenek aktualizowaną regularnie, dzięki której smartfon potrafi błyskawicznie rozpoznać utwór grany w radiu.

Przykłady zastosowań AI w smartfonach

Najbardziej rozpoznawalny przykład zastosowania AI w telefonach to asystenci głosowi: Google Assistant, Alexa czy Siri. Potrafią rozpoznać język ludzki oraz nierzadko nawet kontekst wypowiedzi, podejmują coraz to bardziej naturalne rozmowy i odpowiadają na złożone prośby.

Sztuczna inteligencja wprowadza także szereg unowocześnień również w zakresie bezpieczeństwa – drugi aparat jest w stanie wygenerować trójwymiarową mapę twarzy w celu identyfikacji użytkownika. Technologia zapamiętuje także czas budzików i powiadomień, a następnie sugeruje użytkownikowi ustawienie nowych alarmów.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii za zakresu AI w telefonach komórkowych z pewnością przyniesie wiele nowych rozwiązań w przyszłości. Sztuczna inteligencja dąży do coraz większej automatyzacji, samodzielnego wykrywania błędów systemu czy tworzenia programów bez potrzeby zapytania ze strony użytkowników.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także