Konferencje

Umów spotkanie przez DoWith – recenzja aplikacji społecznościowej

DoWith to polska aplikacja społecznościowa służąca do szybkiego organizowania spotkań zarówno ze znajomymi, jak i osobami, które dopiero zyskają okazję by naszymi znajomymi zostać. Sami twórcy nazywają DoWith „projektem”. I słusznie, wyraźnie widać bowiem, że aplikacja będzie jeszcze mocno rozwijana w ciągu kolejnych miesięcy, mimo że już teraz spełnia swoje najbardziej podstawowe zadanie – pozwala umówić się na wspólne spędzanie czasu w wybranej kategorii aktywności i lokalizacji.
Jedną z pierwszych rzeczy, na którą spoglądam zastanawiając się nad instalacją jakiejś aplikacji, jest ilość miejsca, jaką zajmuje ona na urządzeniu – według Sklepu Google DoWith potrzebuje jedynie 6,5MB (choć po rzeczywistej instalacji liczba ta urosła do 11,7MB), co na dzisiejsze standardy pozostaje dobrym wynikiem. Do pełnego działania aplikacja wymaga jeszcze tylko zgody na użycie GPS i lokalizacji Google.

Po pierwszym uruchomieniu…

Już na etapie rejestracji widać, że DoWith działa szybko i sprawnie, a także ładnie prezentuje się od strony graficznej, począwszy od ekranu logowania, po inne schludnie wykonane plansze (zaznaczę, że aplikacja działa tylko w orientacji pionowej).
Rejestracja przebiega bardzo szybko,  co wręcz zachęca do skorzystania z aplikacji. Użytkownik zobligowany jest jedynie podać swoje imię, płeć oraz nick (który będzie jako pierwszy wyświetlał się innym użytkownikom). Nazwisko, wiek, a także zdjęcie (możemy wybrać je z galerii lub zrobić spontanicznie „na miejscu” – przejście do aparatu następuje bardzo szybko) są opcjonalne. Już na starcie możemy wybrać także 5 preferowanych kategorii „wspólnych aktywności” spośród 10 jakie znajdziemy w DoWith (na razie wybrane „ulubione kategorie” wyświetlają się po prostu na naszym profilu, być może wraz z rozwojem aplikacji wybór ten posłuży czemuś więcej). Po e-mailowym potwierdzeniu operacji możemy cieszyć się już swoim własnym kontem.
Po logowaniu DoWith wita nas mapą naszej okolicy. To właśnie z tego miejsca będziemy poruszać się po całej aplikacji (wykorzystywane są Mapy Google – możemy suwakiem zmniejszać promień ukazywanego terenu od 100m do 100Km – przydatna rzecz). Ważnym elementem mapy pozostaje znajdująca się w dole ekranu ikona „meldowania” – po jej kliknięciu nasza aktualna lokalizacja zostaje ujawniona innym użytkownikom DoWith. Sama mapa ładuje się szybko, bardzo rzadko zdarza się jej przywiesić. Raczej bez problemu jest także w stanie wyśledzić naszą lokalizację. Zabrakło mi tu jednak opcji „przejdź do mojej aktualnej lokalizacji” (kiedy już ją zgubisz, musisz odnaleźć symbolizującą cię „kropkę” ręcznie).
Screenshot_2016-03-29-11-40-15  Screenshot_2016-03-29-16-20-39 Screenshot_2016-03-30-12-11-53

 Oszczędny interfejs i podstawowe funkcjonalności

Co jednak rzuca się w oczy od razu – DoWith jest bardzo prosta w swojej konstrukcji i możliwościach. Również interfejs jest jak najbardziej oszczędny. Menu opiera się na pojedynczej belce na górze ekranu, z której przejdziemy wprost do czatu, ustawień (gdzie zedytujemy profil, zaznaczymy kategorię „turysta”, dodamy/usuniemy znajomych, podglądniemy zdobyte trofea i punkty – na razie nie udało mi się odkryć na jakiej zasadzie działają).

10 kategorii aktywności do wyboru

W prawym górnym rogu znajdziemy chyba najistotniejszy element apki – menu, z którego wybierzemy interesującą nas w danej chwili kategorię aktywności. Tych jest w DoWith 10: Imprezy towarzyskie, Wspólne wyjścia, Wspólne dyskusje, Wspólne zwiedzanie, Zakupy, Motoryzacja, Wspólna nauka, Flirt, Sport, Wspólna gra. Dodatkowo twórcy DoWith pozwalają nam na dopisanie własnej kategorii aktywności – należy się im za to duży plus. Każda z kategorii posiada własne podkategorie (np. przy Wspólnej dyskusji podkategorie to polityka, filozofia itd.), w sumie znajdziemy ich tutaj około 50. Po wybraniu jednej z nich mapa zostanie przefiltrowana pod jej kątem – przykładowo po wybraniu kategorii wspólna dyskusja i podkategorii polityka na mapie pozostaną tylko osoby chętne na tą konkretną aktywność, a także dopasowane do niej lokale (DoWith raczej dobrze radzi sobie z dopasowaniem miejscówek do określonych aktywności – jeśli chcemy coś pozwiedzać, na mapie wyświetlą się muzea – jednak część kategorii musi zostać jeszcze uzupełniona). Filtrowanie mapy działa sprawnie, jednak trochę brakuje mi tu możliwości wyboru dwóch kategorii jednocześnie. Osoby niezdecydowane na jedną konkretną formę aktywności, ale parę różnych muszą w obecnej sytuacji przełączać się między nimi (np. jeśli ktoś równie chętnie zagrałby w piłkę nożną co w koszykówkę). Szkoda także, że nazwa wybranej już kategorii nie wyświetla się nigdzie w trakcie przeglądania mapy (o wybranej aktualnie kategorii informuje nas jedynie jej kolor w prawym górnym rogu ekranu).
Screenshot_2016-04-02-01-28-22 Screenshot_2016-04-02-01-30-10 Screenshot_2016-04-02-01-28-01

Lokale i użytkownicy na mapie

Ilość lokali nie jest może imponująca (apkę testowałem w Krakowie), ale powinna jak na razie wystarczać. Po odnalezieniu wybranego lokalu i „dotknięciu” jego ikonki (każda kategoria lokali posiada swoją własną), wyświetli się małe menu, które pozwoli przejść do profilu lokalu (znajdziemy na nim: ocenę, nr telefonu, stronę www – zabrakło natomiast dokładnego adresu), „zameldować się” w lokalu (po zameldowaniu stajemy się widoczni dla innych użytkowników) lub sprawdzić listę już zameldowanych w nim użytkowników, z którymi moglibyśmy nawiązać kontakt. W przypadku odnalezionych na mapie innych użytkowników (znajomi wyświetlają się z maksymalną możliwą dokładnością, nieznajomi z dokładnością do 1Km) „tapnięcie” umożliwi nam wyświetlenie profilu użytkownika lub zaproszenie go do grona znajomych (co pozwala z tą osobą czatować).
Screenshot_2016-04-02-01-32-19 Screenshot_2016-04-02-01-32-50skrin2
Na wspomnianym już czacie (łatwo dostępnym w lewym górnym rogu aplikacji) możemy porozmawiać z nowo poznanymi osobami (również w formie konwersacji zbiorowej), przełamać barierę nieśmiałości, poznać się bliżej i ustalić szczegóły przed spotkaniem twarzą w twarz.

DoWith czeka na użytkowników…

Właściwie jedynym naprawdę istotnym problemem DoWith jest… wręcz nikła liczba korzystających z niego użytkowników. To oczywiście zrozumiałe jako, że Aplikacja dopiero co debiutowała na Androdzie, a ledwo parę dni temu trafiła do Apple Appstore. DoWith potrzebuje promocji i rozgłosu, który, biorąc pod uwagę przydatność apki, powinno udać się jej pozyskać.

… i właścicieli lokali

Oprócz zwykłych użytkowników DoWith powinni zainteresować się również właściciele lokali. Na swojej stronie internetowej twórcy DoWith umożliwiają im darmowe zgłoszenie lokalu do aplikacji i umieszczenie go na mapce pod określoną kategorią. To darmowa forma reklamy i promocji, więc nie pozostaje nic innego jak korzystać z tej możliwości i jednocześnie pomóc w rozbudowie bazy dostępnych miejscówek.
skrin3 Screenshot_2016-04-02-01-28-11 Screenshot_2016-04-02-01-29-59

Podsumowanie

Wraz z małymi usprawnieniami dotyczącymi „filtrowania mapy” i rozbudową możliwości apki, DoWith może osiągnąć sukces. Jak na razie widać jednak, że to projekt w swoim wczesnym stadium rozwoju, potrzebujący promocji, rozgłosu i wiernych użytkowników, których mam nadzieję uda się mu pozyskać wraz z i implementacją kolejnych usprawnień i funkcji.
Strona internetowa DoWithwww.dowith.pl
Pobierz DoWith:

Udostępnij
Zobacz także