Konferencje
Mobile Trends

Wzmacnianie doświadczeń Użytkownika poprzez psychologię poznawczą

W obszarze projektowania zrozumienie złożonych mechanizmów ludzkiego umysłu jest podobne do odkrywania skarbnicy możliwości. Nasze myśli, decyzje i działania są kontrolowane przez labirynt procesów poznawczych, każdy z nich wpływający na to, w jaki sposób postrzegamy i oddziałujemy na świat wokół nas.

Doświadczenie użytkownika to nie tylko zrozumienie pragnień i potrzeb ludzi, ale także umiejętność projektowania tak, aby konsument osiągnął oczekiwany rezultat. Psychologia poznawcza wpływa na jakość projektowania UX i pomaga stworzyć doświadczenia, jakich oczekują klienci.

Neurodesign wyłania się jako przełomowe podejście, wykorzystujące wnioski z psychologii poznawczej do tworzenia projektów, które głęboko rezonują z użytkownikami. Metoda ta zagłębia się w tajniki funkcjonowania naszego mózgu, aby tworzyć interfejsy, które nie tylko przyciągają uwagę, ale także upraszczają, wywołują emocje i prowokują działania.

Jak podkreśla Andrés Zapata w Medium, w centrum neurodesignu leżą heurystyki, czyli strategie wywiedzione z doświadczeń przeszłości, uznane za wystarczająco skuteczne w rozwiązywaniu problemów. Stanowią one zasady projektowania poprzez objęcie powtarzalnych niuansów naszego ramienia poznawczego.

Zrozumienie podstaw mózgu

Neurodesign opiera się na głębokim zrozumieniu mechanizmów mózgu. Dominacja wzrokowa panuje, ponieważ instynktownie przyciągamy do bodźców wzrokowych. Nasz system poznawczy, obejmujący szybkie i wolne przetwarzanie, działa równolegle, podejmując błyskawiczne decyzje w milisekundach.

Przeładowanie sensoryczne i uwaga

Nasz mózg zmaga się z lawiną bodźców, co wymaga skrupulatnego zarządzania elementami wizualnymi. Przechwytywanie uwagi staje się kluczowe w procesie projektowania, zrozumienie mechanizmów oka i kontekstualizacja wizualna dla maksymalnego wpływu.

Zobacz: Przeciążenie poznawcze coraz istotniejsze dla projektantów UX?

Chociaż warto zważyć tu na kontekst kulturowy, gdyż produkty azjatyckie charakteryzują się inną, bardziej złożoną specyfiką.

Asos – idealny przyład projektowania minimalistycznego typowego dla zachodnich designerów

Asos to idealny przyład projektowania minimalistycznego typowego dla zachodnich designerów.

Współczynnik motywacji

Motywacja stanowi fundament działania. Neurodesign stara się tworzyć interfejsy, które pobudzają neuroprzekaźniki, takie jak dopamina, prowadząc użytkowników do pożądanych działań.

Neuroheurystyki

Heurystyki neurodesignu odsłaniają wzorzec dla strategii projektowej.

Przyjrzyj się tej stronie! Czy dostrzegasz na niej zastosowanie heurystyk?

https://www.ux.buildstuff.events/

Neurodesign przekracza heurystyki

Obejmuje on ciągłe badania neurologiczne zbiegające się z wysiłkami projektantów, aby wprowadzić radość, prostotę i działanie do projektów.

Dorian Martin na łamach UX Magazine zauważa że psychologia poznawcza i UX wydają się na pierwszy rzut oka niepowiązane, ale coraz więcej zasobów wskazuje na ich bardzo bliskii związek. 

Teoria retencji

Kiedy użytkownik odwiedza Twoją stronę, czas, jaki spędzi na niej, zależy od czytelności i zrozumiałości informacji. Teoria retencji wskazuje, że umiejętne zaprojektowanie strony może wpłynąć na czas interakcji użytkownika. Zrozumienie tej teorii pozwala planować ładowanie informacji, poprzez eliminację barier poznawczych.

Efekt pozycji szeregowej

Efekt ten objaśnia, dlaczego pamiętamy głównie pierwsze i ostatnie elementy serii. Wykorzystując ten mechanizm w projektowaniu, możemy umieścić kluczowe elementy w strategicznych miejscach, przyciągając uwagę użytkowników i generując ruch w określonych obszarach strony. Najczęściej jest to pierwsza i ostatnia rzecz, jaką użytkownik zobaczy w layocie strony.

Prawo Hicka

Prawo Hicka wskazuje, że nadmiar wyborów może spowolnić proces decyzyjny. Projektanci UX powinni unikać przytłaczania użytkowników nadmiarem opcji, dzieląc je na bardziej przystępne grupy. Wykorzystanie tego prawa pozwala skuteczniej prowadzić klientów przez stronę.

Teoria schematów

Organizacja informacji jest kluczowa w projektowaniu. Teoria schematów pokazuje, że nasz mózg preferuje uporządkowane dane. Kategoryzacja elementów projektu ułatwia zrozumienie dla użytkowników, tworząc spójne i klarowne doświadczenia.

Efekt kameleona

Zjawisko naśladowania zachowań, opisane jako efekt kameleona, może być wykorzystane w projektowaniu UX do stymulowania użytkowników do pozytywnych działań. Jednak jego skuteczność zależy od kontekstu i odpowiedniego wkomponowania w interakcję użytkownika.

Podsumowanie

W istocie, neurodesign inkorporuje połączenie sztuki i nauki, gdzie poznawczość spotyka się z kreatywnością. Przyjęcie tych heurystyk napędza ewolucję projektów skupionych na użytkowniku, odsłaniając nowe horyzonty w fascynującym świecie doświadczenia użytkownika.

Projektowanie UX łączy się z psychologią, ponieważ oba dążą do zrozumienia ludzkich zachowań i potrzeb. Teorie psychologii poznawczej stanowią istotną część tego procesu, niekiedy uniemożliwiając pewne decyzje projektowe, a innym razem prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Zrozumienie tych teorii pozwala projektantom tworzyć bardziej intuicyjne i użyteczne produkty.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także