Konferencje

Bez OC nie polecisz, czyli nowe przepisy ws. dronów

Drony do 20 kg mają podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu – nad tymi przepisami pracuje obecnie Ministerstwo Infrastruktury. Za brak OC będzie grozić kara do 2 tys. złotych. Zmiany mają wejśc w życie już w styczniu 2021 roku i zapewnić stosowanie nowych przepisów Unii Europejskiej.

Przepisy dotyczą dronów o masie od 0,25 kg do 20 kg. Właściciel będzie musiał wykupić obowiązkowe ubezpieczenie na wypadek dokonanych szkód w czasie lotów. Minimalna suma gwarancyjna wyniesie około 17 tys. złotych. Za brak OC ma grozić do 2 tysięcy złotych kary.

Po zmianach, o uprawnienia do kierowania dronem mogłyby się starać osoby, które ukończyły 14 lat. Dotychczas granica wieku wynosi 16 lat. Uprawnienia pilota bezzałogowego statku będzie można otrzymać, tak jak to się odbywało do tej pory, po szkoleniu i zadaniu testu online w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Projekt przewiduje również wprowadzenie klasyfikacji lotów, do których używane są drony. Będą to kategorie w oparciu o stopień ryzyka.: „otwarta”, „szczególna” oraz „certyfikowana”.

Treść nowelizacji ustawy o Prawie Lotniczym jest w tym momencie na etapie opiniowania.

Udostępnij
Zobacz także