Konferencje

Bezpieczeństwo w publicznych sieciach Wi-Fi – jak je zwiększyć?


Korzystanie z sieci Wi-Fi w miejscach publicznych jest wygodne, jednak może być niebezpieczne. Jeśli nie zastosujemy odpowiedniej ochrony naszych urządzeń za pomocą, których korzystamy z ogólnodostępnego Internetu, hakerzy łatwo mogą uzyskać do nich dostęp. Można więc albo zrezygnować z korzystania z publicznych sieci Wi-Fi albo… dowiedzieć się co zrobić, aby zminimalizować niebezpieczeństwo. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie sieci VPN. Poniżej prezentujemy czym ona jest i jak z niej korzystać.
Już wiemy, że nie warto używać publicznej sieci Wi-Fi, na przykład w kawiarni gdzie wybraliśmy się na poranną czy popołudniową kawę. Sieci te są stosunkowo łatwe do złamania, więc każdy kto jest w tym samym miejscu lub w pobliżu może dowiedzieć się co robimy. A raczej nie chcielibyśmy, aby ktoś obcy znał nasze dane osobowe, numery kart kredytowych czy hasła. Jednak jest na to sposób! Wystarczy zaopatrzyć się we wtyczkę lub aplikację VPN (Virtual Private Network). To powinno wystarczyć, aby “serfować” po sieci bezpiecznie i co najważniejsze – chroniąc poufne dane.

Jak wybrać VPN?

Jest wiele opcji do wyboru, jeżeli chodzi o sieć VPN, jednak paradoksalnie, nie wszystkie są bezpieczne. Niestety istnieją takie, które przechwytują informacje o użytkowniku i sprzedają je reklamodawcom. Zatem jeśli chcecie kompletnej i kompleksowej ochrony Waszych danych, warto poszukać tej najlepszej. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na limity zużycia danych, na to czy aplikacja nie przechowuje logów połączeń, adresów IP czy adresów odwiedzanych witryn. Warto również zwrócić uwagę na cenę. Jeśli używamy sieci VPN sporadycznie, wystarczy nam darmowa wersja, jednak gdy np. często podróżujemy i łączymy się z wieloma sieciami na całym świecie, warto rozważyć płatną wersję.

Które są warte polecenia?

Aby móc odpowiedzieć, na to pytanie, postanowiłam przetestować kilka aplikacji VPN i udało mi się wybrać 2, które byłam w stanie przetestować i jedną, która jest polecana, jednak bez opłaty nie można sprawdzić jak działa. W tej trzeciej zachęcić może niska cena, czyli około 15-16 zł miesięcznie.

VPN by Private Internet Access

Jest to “ta trzecia” aplikacja, za którą należy zapłacić zanim się ją wypróbuje. Dostawca tej usługi oferuje 7-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy w przypadku niezadowolenia z użytkowania.

Źródło: Opracowanie własne

Tak jak już wspomniałam, jej plusem jest przystępna cena, ponadto ochrona działa zarówno na komputerach jak i urządzeniach mobilnych. To pozwala na nieograniczone korzystanie z tej metody zabezpieczeń. Najważniejszą z zalet jest jednak to, że “nie szpera” w danych użytkownika i ma serwery w krajach na całym świecie, jest więc dobrą opcją dla podróżujących. Minusem jest to, że nie mogłam jej manualnie przetestować bez opłaty.

Hide Me

Hide Me to malezyjski dostawca VPN, mający 29 serwerów rozmieszczonych w 22 krajach na całym świecie. Producenci gwarantują bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu Open VPN, poza tym aplikacja działa dosyć szybko, co niewątpliwie jest plusem. Dodatkowo ma przyjazny i nieskomplikowany  interfejs. Hide me jest idealny do zapewnienia prywatności w publicznych hotspotach lub odblokowywania niektórych stron internetowych. Minusem jest miesięczny limit danych (2GB). Dostępną wersję próbną można testować przez 2 tygodnie.

Express VPN

W moim odczuciu ta aplikacja jest najbardziej przejrzysta, co za tym idzie przyjazna dla użytkownika. Działa najszybciej wśród trzech opisywanych w tym artykule. Dodatkowo posiada funkcję PIA MACE, która chroni przed reklamami oraz jest w stanie obsłużyć 5 urządzeń jednocześnie. Jest też przyjazna podróżującym – łączy się z ponad 90 krajami. Plusem jest tygodniowy okres próbny, podczas którego można sprawdzić czy aplikacja nam odpowiada. Jeśli potrzebujemy więcej czasu możemy skorzystać z 30 dniowego okresu próbnego z gwarancja zwrotu pieniędzy w przypadku niezadowolenia z jej działania. Koszt użytkowania aplikacji to około 23 zł miesięcznie, jeśli wybierzemy pakiet na 15 miesięcy (wtedy 3 miesiące mamy gratis). Minusem aplikacji jest brak opcji całkowicie darmowej usługi, więc to propozycja dla osób, które często korzystają z tej formy zabezpieczeń.

Bezpieczeństwo w cenie, ale warto

Używanie zabezpieczeń w postaci VPN sprawia, że o wiele trudniej uzyskać dostęp do informacji o nas, czyli do prywatnych danych, numerów kart czy ważnych haseł. Warto o tym pamiętać podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, nawet w miejscach, gdzie wszystko wydaje się być bezpieczne jak w hotelach,  kawiarniach czy bibliotekach. Szczególnie warto o tych zabezpieczeniach pamiętać w podróży. Jeśli często jesteście poza granicami kraju, warto zainwestować w pakiet roczny aplikacji VPN, aby być pewnym bezpieczeństwa poufnych i ważnych dla Was danych.

Źródło:
https://www.cnbc.com/2018/03/11/how-to-use-a-vpn.html
https://pl.vpnmentor.com/blog/najlepsze-naprawde-darmowe-vpny/

Udostępnij
Zobacz także