Wczoraj odbyło się bardzo kolorowe wydarzenie od twórców narzędzia Canva. Podczas Canva Create zespół ogłosił dodanie nowych narzędzi opartych o sztuczną inteligencję. Potężna już i tak amunicja zostaje więc rozszerzona. Canva chce też być domem dla każdej marki, dzięki Brand Center.
Kliknij tu, aby zobaczyć zapowiedź video Canva Create 2023
Wczoraj, czyli 23 marca 2023 roku Canva ogłosiła dodanie nowych funkcjonalności do swojego panelu. Wiele z nich ma w nazwie „Magic”, choć z magią nie mają nic wspólnego. Więcej wspólnego mają za to ze sztuczną inteligencją, która ma wspomagać pracę projektową. Canva, jak widać nie chce przespać generatywnego kamienia milowego. W końcu funkcje z użyciem AI stają się standardem w wielu platformach. Nawet ugruntowane Adobe jest mocno zainteresowane tematem, wprowadzając Firefly.
Nowe, magiczne możliwości programu Canva
Na konferencji zaprezentowano dziesięć nowych funkcjonalności.
Magic Write
Wcześniej zarezerwowana tylko dla Canva Docs, funkcjonalność określana jako Magiczny Tekst teraz zostanie rozszerzona na wszystkie dostępne platformy. Znajdujące się na platformie narzędzie oparte na modelu GPT-3 umożliwi użytkownikom używanie go w różnego rodzaju projektach, nie wychodząc poza obszar Canva.
Zgodnie z prezentacją, nowy asystent AI ma służyć jako pomocnik na początku procesu tworzenia tekstu. Ma pomóc w znalezieniu inspiracji. Poprzez proste polecenia, osoby korzystające z platformy będą mogły szybko generować zdania, akapity, listy lub szkice. Ma to usprawnić proces tworzenia, umożliwiając wyprodukowanie większej ilości treści w krótszym czasie.
Magic Design
Za pomocą funkcji „Magic Design” użytkownicy będą mogli łatwo dostosować dowolne media wstawione do szablonów i umieścić je w pożądanym przez siebie kontekście. Technologia ta została stworzona z użyciem milionów obrazów, czcionek, modeli i innych elementów graficznych dostępnych na stronie internetowej Canva. Użytkownicy mogą tu tworzyć projekty, bez względu na rodzaj grafiki. Twórcy zapewniają, że nie musisz już korzystać z szablonów, które nie odpowiadają Twoim potrzebom.
Magic Presentation
Prezentacje mają być teraz wsparte sztuczną inteligencją na podobnej zasadzie, co Magic Design.
Magic Edit
Canva nie zapomina o swoim trzonie. Celem wydarzenia było wprowadzenie innowacji związanych z edycją obrazów. Jednym z przykładów jest nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które umożliwia generowanie, dodawanie, zamienianie i usuwanie elementów obrazów za pomocą funkcji „Magicznej Edycji”. Widać tu inspiracje modelem DALL·E od OpenAI.
Wystarczy przeciągnąć pędzel na wybranym obszarze. Następnie trzeba opisać, co chcesz zrobić. Później AI zrobi resztę. Rezultaty, jakie pokazano podczas testów, były imponujące. Jednak samemu możesz to sprawdzić. Nam nie wszystkie projekty przypadły do gustu. Z pewnością jednak technologia zostanie doszlifowana z następnymi aktualizacjami oprogramowania!
Text to Image
Dzięki zastosowaniu algorytmów Canva chce u siebie generować obrazy, jak inne wielkie modele SI. Na podstawie podanych poleceń (tzw. promptów), które mogą być w formie fraz lub słów kluczowych.
Technologia ta bierze pod uwagę również kolorystykę, kształty i inne elementy, które są potrzebne do stworzenia pożądanego przez nas efektu. Canva chce wyróżniać się prostotą i dostępnością tego rozwiązania na tle konkurencji.
BeatSync
Twórcy nie zapomnieli też o rosnącej popularności video! Nowe funkcje związane z edycją filmów umożliwiają synchronizację obrazu z dźwiękiem w plikach audio. Dzięki temu edycja filmów ma być bardziej dynamiczna. Jak to działa? Wystarczy wybrać dźwięk, aktywować Beat Sync, a sztuczna inteligencja, podobnie jak w reszcie przypadków, zrobi robotę za nas. Oczywiście zostanie też możliwość ręcznej edycji, w razie niespełnienia oczekiwań.
Canva Draw
Tak! W Canvie w końcu będzie można rysować odręcznie. Znaczy z pomocą myszki, ale to już coś! Bez względu na cel swojego działania, rysowanie kształtów pomoże uniezależnić się od kształtów narzucanych do tej pory przez Canvę. Może też pomóc w kolaboracji, komunikując najważniejsze elementy grafiki lub prezentacji. Użytkownik będzie miał do wyboru różne rodzaje pisaków i kolorów do wykonania tej pracy. Będzie mógł skorzystać także z pomocy samej Canvy, która udoskonaliła niektóre kształty.
Magic Translate
Jednym z przydatnych i prostych narzędzi dostępnych na tej platformie jest integracja z różnymi silnikami tłumaczącymi, które umożliwiają tłumaczenie tekstów na ponad 100 różnych języków. Ta funkcjonalność ma sprawiać, że globalna komunikacja z ludźmi z różnych zakątków świata będzie łatwiejsza. Będzie też bardziej skuteczna. Wystarczy wybrać żądany język, przesłać swój tekst i pozwolić narzędziu do tłumaczenia zrobić swoje. Dzięki temu, możesz skutecznie i precyzyjnie przekazać swoje myśli i pomysły bez konieczności znajomości języka danego kraju.
Canva Animate
Canva pozwala tworzyć już proste animacje. Za pomocą tej funkcji, użytkownicy mogą już dodawać własne animacje do wszystkich swoich projektów! Wystarczy zaznaczyć obiekt, stworzyć trasę, przesuwając go. Później wybieramy prędkość ruchu obiektu i voila.
Brand Hub
Czas na gwóźdź programu! Centrum Marki ma być dodane do Pakietu Wizualnego Canva. Ma być synonimem łatwego zarządzania całym procesem twórczym z jednego miejsca. Zamiast przesyłać linki zewnętrzne i obszerne instrukcje dotyczące wykorzystania elementów identyfikacji wizualnej, użytkownicy będą mogli stworzyć Zestaw Marki. To taka cyfrowa księga znaku i Miro w jednym. Ma tu być logo, czcionki i kolory, a także same projekty. Dodatkowo, użytkownicy mogą tworzyć foldery. Ma to pomóc w przypadku posiadania wielu marek lub projektów z wyraźnie inną komunikacją wizualną.
Jest tam też automatyzacja! Wszyscy projektanci, którzy wykonują powtarzalne zadania, takie jak przekazywanie wiadomości e-mail o podobnej treści, mogą korzystać z gotowych do użycia szablonów. Administratorzy marki będą mieli możliwość nadawania oraz zmiany uprawnień. Co ciekawe, Canva umożliwia również zatwierdzanie zadań przyciskiem bezpośrednio na platformie. To kuszące, aby nie czekać na maila od managmentu kolejne 5 dni! Z pewnością przyspieszy to workflow i ułatwi pracę zespołową.
AI w Canva jest w powijakach
Sztuczna inteligencja jest dopiero wdrażana na pokład, a niektóre dizajny jakie wypluwa są lekko mówiąc ciężko strawne. Twórcy narzędzia zapewniają nas jednak, że dokładają obecnie wszelkich starań, aby ulepszać możliwości Canvy. Cóż, jak do tej pory robili to z sukcesem. Nie mamy więc powodu, aby i tym razem im nie wierzyć!
Podsumowanie
Nie ukrywamy, że cała otoczka graficzna była dla nas bardzo przyjemna, ale to już kwestia gustu, prawda? Przechodząc do funkcjonalności, widzimy jak Canva zamierza jeszcze bardziej ułatwić tworzenie profesjonalnych projektów. Sztuczna inteligencja ma uczynić proces bardziej zwinnym i intuicyjnym. Canva chce też zlikwidować bariery, by każdy mógł stworzyć piękne grafiki. Bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej. Canva ma duże aspiracje, aby przyciągać brandy oferując „księgę znaku” we własnym Centrum Marki. Canva inwestuje również w zasoby, które ułatwiają zespołom współpracę. Przez wzrost funkcji designerskich oraz kolaboracyjnych zaczynamy się zastanawiać czy nie aspiruje powoli do konkurenta dla Figmy. A Ty jak myślisz?
Wydarzenie Canva Create: Brand New Era zobaczysz samemu w serwisie Linkedin.