Październik jest miesiącem, w którym to postanowiono co roku poruszać tematykę cyberbezpieczeństwa. Można w nim zapisać się na warsztaty, konferencje, kampanie i wiele innych inicjatyw, które mają na celu podnoszenie poziomu świadomości i wiedzy z tego obszaru. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa postanowiła po raz kolejny – bo już dziewiąty – być koordynatorem całego wydarzenia. NASK zaprasza do przyłączenia się do inicjatywy i bycia cyberbezpiecznymi!
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa jest inicjatywą, która organizowana jest przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz Komisję Europejską. Wydarzenie które odbywa się cyklicznie, co roku trwa przez cały październik. Głównym celem jest podnoszenie wiedzy i świadomości na temat szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa i kierowane jest do wszystkich użytkowników internetu – zarówno tych, którzy z sieci korzystają zawodowo, codziennie, jak i tych, którzy okazjonalnie odwiedzają wirtualną przestrzeń. Co ważne, cyberbezpieczeństwo stało się szczególnie ważne w czasach powszechnego dostępu i używania smartfonów oraz urządzeń gospodarstwa domowego, które mają dostęp do internetu.
Cyberbezpieczny październik 2020
W ubiegłorocznej edycji przedsięwzięcia mogliśmy zapoznać się z hasłem: Zastanów się zanim klikniesz. Było to hasło przewodnie kampanii dotyczącej cyberoszustw. Ta część koncentrowała się na informowaniu o aktualnych i potencjalnych cyberzagrożeniach, na które jesteśmy narażeni.
Drugim ciekawym elementem zeszłorocznego cyber miesiąca był motyw poświęcony umiejętnościom cyfrowym. Kompetencje technologiczne okazują się coraz bardziej pożądane w momencie powszechnej digitalizacji, która znacznie przyspieszyła wskutek Covid-19. W odpowiedzi na to powstał komponent „Kompetencji cyfrowych”. Prezentował on działania edukacyjne, które docelowo miały zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat bezpieczeństwa w Internecie. Tematyka dotyczyła m. in. prywatności w Internecie, ochrony danych osobowych, nękania i prześladowania w sieci. Kluczowym przesłaniem było znaczenie cyberhigieny i tworzenie oraz wymiana dobrych praktyk w obszarze cyberbezpieczeństwa.
EMC 2021
Tegoroczny Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa poświęcony jest dwóm tematom: „Bądź cyberbezpieczny w domu” oraz „Pierwsza pomoc, gdy padniemy ofiarą cyberataku” Organizatorom przedsięwzięcia zależy tutaj na udzielaniu rad, wskazówek i wsparcia. Ma to w przyszłości lepiej orientować się potencjalnym ofiarom co się właśnie dzieje i co powinny zrobić, gdy padły ofiarą cyberataku. Nacisk też kładziony będzie na prewencję, czyli jak nie dopuścić i zapobiegać możliwości narażenia się na niebezpieczeństwo.
Cyberbezpieczeństwo w domu
Pierwszy temat będzie oscylować wokół kwestii, jak zapewnić „cyberbezpieczeństwo w domu” – w tym celu przedstawione zostaną porady, w jaki sposób można zapewnić bezpieczeństwo przy dokonywaniu transakcji w internecie, nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów online oraz w trakcie pracy lub nauki przez internet. Udostępnione zostaną wskazówki dotyczące zdrowych nawyków, jeśli chodzi o codzienne czynności w internecie.
Pierwsza pomoc
Drugi z nich stanowią wytyczne mające charakter „pierwszej pomocy” na wypadek “cyberincydentu”. Celem tego tematu jest zachęcenie obywateli do poszerzenia wiedzy na temat najczęstszych zagrożeń cybernetycznych oraz zapewnienie im porad dotyczących reagowania w przypadku, gdy padli ofiarą oszustw związanych najczęściej z dokonywaniem zakupów w internecie lub gdy złamane zostały zabezpieczenia ich karty kredytowej, rachunku bankowego lub konta w mediach społecznościowych. W formie wywiadów i filmów wideo dostępne będą prawdziwe historie ofiar tego rodzaju przestępstw.
Sukcesy polskie
W zeszłym roku w Polsce zgłoszono w związku z Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa aż 50 inicjatyw, co uplasowało Polskę na podium i było europejskim rekordem!
Zgłoś inicjatywę!
W tym roku NASK bardzo gorąco zachęca wszystkich do zgłaszania inicjatyw, które będą służyły cyberbezpieczeństwu. Zgłoszeń inicjatyw można dokonywać przez formularz zamieszczony na stronie: https://bezpiecznymiesiac.pl/
Wszystkie zarejestrowane inicjatywy będą promowane na stronie bezpiecznymiesiac.pl oraz zaprezentowana na https://cybersecuritymonth.eu/ .
Kampania ECSM 2021 będzie się odbywać pod tym samym hasłem co w ubiegłym roku: „Pomyśl, zanim klikniesz”, z hashtagiem #ThinkB4UClick. Utrzymano również ogólne motto „Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność”.
W razie pytań organizatorzy zapraszają do kontaktu pod adresem: ecsm@nask.pl