Konferencje

Google Maps wprowadza nową funkcję dla systemu Android. Znalezienie wolnego miejsca parkingowego nie będzie już problemem?

Niewątpliwie aplikacja Google Maps jest nieodzownym elementem podróży wielu kierowców na całym świecie. Aktualnie pomaga ona wielu z nich dotrzeć do celu możliwie najkrótszą i najmniej zakorkowaną trasą, zarówno na niewielkich miejskich odcinkach jak i na dłuższych, bardziej wymagających trasach. Od niedawna specjaliści z firmy Google zaczęli wprowadzać również funkcję, która pozwoli zaoszczędzić wielu kierowcom nerwów związanych z przeładowanymi parkingami.

Wolne miejsca parkingowe na podstawie lokalizacji

Idea wprowadzenia funkcji pozwalającej na zlokalizowanie wolnych miejsc parkingowych zaczęła się od zebrania danych na temat parkingów w 25 największych, stołecznych miastach w USA. Te dane posłużyły twórcom kolejnej wersji aplikacji Google Maps jako baza, do stworzenia funkcji pozwalającej oszacować prawdopodobieństwo znalezienia miejsca parkingowego w określonej przez użytkownika lokalizacji.

Wersja beta dla Androida już gotowa. Jednak tylko na terenie USA

Funkcja ta po raz pierwszy dała o sobie znać kilka tygodni temu w tworzonej wersji beta aplikacji. Teraz jest gotowa do użycia, jednak póki co tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Tym, co pozwoli użytkownikowi sprawdzić, czy jego wersja aplikacji posiada tę funkcję, będzie mała, czerwona ikonka z literą “P” na dole mapy. Dzięki niej będzie on wiedział, czy na parkingu, który go interesuje został przekroczony limit pojazdów, czy bez problemu znajdzie on na nim miejsce dla swojego samochodu.

Jak to działa?

Zastawiacie się jak działa opisywana funkcja? Otóż, Google gromadzi dane dotyczące parkingów w podobny sposób jak informacje na temat “Popularnych godzin” odwiedzin różnego rodzaju miejsc w danym mieście. Funkcja określania “godzin szczytu” jest dostępna zarówno w wyszukiwarce jak i w Mapach Google’a. Polega ona na zbieraniu anonimowych danych na temat miejsc odwiedzanych przez użytkowników systemu Android. Jednak aby ta funkcja zadziałała, muszą mieć oni włączoną usługę “Historii lokalizacji” na swoim urządzeniu.

Jakie korzyści dla użytkowników?

Jeżeli chodzi o to, jak nowa funkcja aplikacji wpłynie na jakość życia użytkowników, to niezwykle użyteczna będzie wiedza na temat tzw. “godzin szczytu”, a co za tym idzie, informacja kiedy nie należy się martwić o znalezienie odpowiedniego miejsca dla swojego samochodu. Wiedza ta może również zmotywować użytkowników do wcześniejszej pobudki i wyjścia z domu o innej godzinie niż zwykle. Może być też tak, że będą oni częściej korzystać z transportu publicznego wiedząc, że ich docelowy parking jest przepełniony.
Nie ulega jednak wątpliwości, że nowa funkcja aplikacji Google Maps jest jednym z kolejnych udogodnień jakie oferują nam nowe technologie. Za pomocą smartfona i dostępu do sieci możemy tak naprawdę korzystać z funkcji o jakich jeszcze kilka lat temu byśmy nie pomyśleli. Moim zdaniem nowa funkcja aplikacji może stać się jedną z najbardziej użytecznych udogodnień dla kierowców. Pytanie tylko kiedy funkcja ta ma szanse pojawić się w Polsce? Pozostaje nam tylko cierpliwie czekać 🙂
Źródło: http://venturebeat.com/2017/01/26/google-maps-parking/

Udostępnij
Zobacz także