Konferencje

Kolejna nowa funkcja Google Maps: użytkownik będzie mógł tworzyć listy ulubionych miejsc


Firma Google w ostatnim czasie zainwestowała w kolejną społecznościową funkcję w aplikacji Google Maps. Chodzi o możliwość tworzenia list ulubionych miejsc i to nie tylko w miejscu zamieszkania, ale z uwzględnieniem dowolnego miejsca na Ziemi. Funkcja ta dostępna jest już zarówno dla systemów Android jak i iOS.
Opisywana funkcja poza możliwościami wspomnianymi powyżej, posiada również możliwość tworzenia list miejsc do których chcielibyśmy pojechać. Daje również możliwość oznaczania wybranych przez nas miejsc gwiazdkami, aby można je było łatwiej odszukać. Możemy również dzielić  się listami ze znajomymi oraz śledzić listy ulubionych miejsc rodziny czy przyjaciół.
Nowe opcje są również dostępne w wersji na komputery stacjonarne, co pozwala na edycję list na większym ekranie. Plusem jest również to, że istnieje możliwość korzystania z zapisanych danych w trybie offline.

Dwie możliwości zapisywania miejsc

Testowanie nowej funkcji można rozpocząć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wyszukanie interesującego nas miejsca, a następnie “stuknięcie” dwa razy w wybraną lokalizację i naciśnięcie przycisku “Zapisz”. Po wykonaniu tych czynności rozwija nam się menu, w którym możemy wybrać gdzie dokładnie chcemy zapisać wyszukane przez nas miejsce. Mamy do wyboru listy stworzone przez twórców aplikacji, ale możemy też sami tworzyć i nazywać nowe listy miejsc. Drugim sposobem jest odnalezienie tej funkcji poprzez panel menu. Znajdziemy ją tam pod nazwą “Twoje miejsca”. Po kliknięciu w tę zakładkę mamy również dostęp do zapisanych przez nas nadchodzących wydarzeń oraz do historii lokalizacji.

Udostępniaj jak tylko zechcesz!

Poza tworzeniem list możliwe jest również ich udostępnianie na wiele sposobów, poczynając od najpopularniejszej społecznościowej formy,  po wiadomości e-mail oraz możliwość udostępnienia danych w formie SMS. Po otrzymaniu takiego linku, mamy możliwość dodania listy oraz osoby do obserwowanych, co pozwala również na dołączenie czyjejś listy do tej stworzonej przez nas. Bardzo fajne jest to, że wszelkie dane przechowywane są w tzw. “chmurze danych”, więc mamy do nich dostęp z poziomu różnych urządzeń. Również po pobraniu mapy i używaniu jej w formie offline mamy możliwość dostępu do zapisanych i obserwowanych przez nas miejsc. Każda z utworzonych list może stać się listą publiczną, dostępną dla wszystkich użytkowników aplikacji.

Listy miejsc nie są statyczne – na bieżąco możemy obserwować zmiany wprowadzane przez użytkowników!

Tworzenie i udostępnianie list jest niezwykle proste, więc każdy użytkownik powinien mieć przyjemność z ich korzystania, a opcja “śledzenia” została bardzo starannie zaprojektowana. Niezwykle przydatne jest to, że udostępniane listy miejsc nie są statyczne. Oznacza to tyle, że użytkownik, któremu udostępnimy naszą listę miejsc nie tylko będzie miał dostęp do stworzonej przez nas bazy danych, ale też będzie na bieżąco widział każdą zmianę jakiej na wspomnianej liście dokonamy. Również, jeżeli usuniemy stworzoną przez nas listę, osoby, które otrzymały od nas link z udostępnioną treścią nie będa już miały do niej dostępu.
Niewątpliwie nowy dodatek do map Google  jest niezwykle przydatną funkcją, jeżeli chcemy mieć wszystkie ulubione miejsca zebrane w jednym miejscu. Jednak zapisane informacje są dostępne tylko z poziomu tej jednej aplikacji, nie mamy możliwości eksportu danych. Myślę, jednak, że biorąc pod uwagę niezwykłą popularność Google Maps, to, że nie można danych w niej zapisanych odczytywać poza aplikacją nie jest jakimś poważnym uchybieniem. Jednak zapewne znajdą się osoby, dla których opcja eksportu danych będzie istotna, więc pozostaje im wypatrywać kolejnych informacji na temat nowych funkcjonalności aplikacji.
Źródło: http://venturebeat.com/2017/02/13/google-maps-now-lets-you-create-share-and-follow-lists-of-places/

Udostępnij
Zobacz także