Konferencje

Najnowsza wersja Androida M – co nowego proponuje nam Google?

 

Podczas konferencji Google I/O, która odbyła się w maju tego roku, Google zapowiedziało najnowszą wersję systemu operacyjnego na Androida. Opracowano zwiastun wersji dla programistów, którzy mieli za zadanie poznać nowy system operacyjny, zanim trafi on do rąk zwykłych użytkowników. Wczoraj pojawiła się jego pierwsza aktualizacja. Co nowego proponuje Google i jak zdobyć najnowszą wersję oprogramowania?

Możliwość zarządzania uprawieniami aplikacji

Posiadacz nowej wersji Androida będzie miał dostęp do niewątpliwie przydatnej funkcji, jaką jest możliwość zarządzania uprawnieniami aplikacji. Podczas instalacji czy aktualizacji, system nie będzie już pytał o uprawienia. Zastąpione to zostanie opcją, dzięki której użytkownik będzie mógł wybrać, jakiego typu dane chce udostępnić. Przykładowo: chcesz, aby aplikacja gromadziła dane dotyczące twojej lokalizacji, ale niekoniecznie preferujesz jej dostęp do multimediów? Dzięki nowej funkcji bez najmniejszego kłopotu będziesz mógł kontrolować swoje dane oraz nimi dysponować.

Usługa Android Pay

Usługa Android Pay to wbudowany system obsługujący płatności mobilne. Po dość umiarkowanym sukcesie Google Wallet, postanowiono pójść o krok dalej. Ważnym elementem podczas tworzenia Android Pay było znaczne uproszczenie interfejsu. Za pomocą modułu NFC, płatności będą możliwe poprzez zaledwie kilkukrotne dotknięcie ekranu. Możliwe będzie również zsynchronizowanie Android Pay nie tylko z kartami płatniczymi czy kredytowymi, ale też ze zniżkami i kartami stałego klienta.

A co z bezpieczeństwem?

Możliwość łatwej i szybkiej płatności poprzez smartfona, budzi  spore wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa tego typu transakcji. Rozwiązaniem tych dylematów ma być czytnik linii papilarnych oraz wirtualizacja. Co to oznacza? We współpracy z największymi firmami, które zajmują się obsługą płatności na całym świecie, został opracowany specjalny system. Dzięki temu rozwiązaniu, podczas płatności, terminal nie będzie otrzymywał naszych prawdziwych danych dotyczących karty płatniczej, a jedynie numer wirtualnego konta. W przypadku kradzieży urządzenia, będzie możliwość zablokowania go przy pomocy usługi Android Device Manager.

Wsparcie dla USB Typu C

Nowy system Androida ma być również w pełni kompatybilny ze specyfikacją USB Typu C. Jakie to przynosi korzyści? Dla tak zwanego przeciętnego użytkownika ciekawym rozwiązaniem może być możliwość doładowania innego urządzenia za pomocą baterii smartfona, czy podłączenie urządzenia do ekranu zewnętrznego. Bardziej ukierunkowanych posiadaczy nowego systemu, może zainteresować opcja użycia gniazda USB jako wejścia MIDI. Dzięki obsłudze wielokanałowej kompresji oraz zmniejszeniu opóźnień, smartfony obsługujące USB Typu C mogą być niezwykle interesującą propozycją dla muzyków.

Usługa Doze

Użytkownicy systemu Android M, dzięki usłudze Doze będą mogli w łatwy sposób przenieść swoje urządzenie w tak zwany stan uśpienia. Funkcja ta ma za zadanie usypiać podzespoły, które w danym momencie są niepotrzebne. Dzięki temu rozwiązaniu, oszczędzanie baterii poprzez m.in. zatrzymanie synchronizacji niektórych aplikacji zainstalowanych na smartfonie nie będzie żadnym problemem. Funkcja ta ucieszy na pewno osoby mające częsty problem z rozładowaną baterią w telefonie.

Jak zdobyć najnowszą wersję oprogramowania?

Po pierwsze potrzebujesz urządzenia, które jest kompatybilne z nową wersją oprogramowania. Mowa o Nexusie 5, Nexusie 6 oraz Nexusie 9. Jeżeli jesteś posiadaczem tego typu smartfona to instalacja oprogramowania nie powinna być problemem. Instalacja odbywa się poprzez wbudowaną aktualizację OTA (Over The Air). Dzieje się tak w sytuacji, gdy wcześniej na urządzeniu zainstalowana była pierwsza wersja oprogramowania, czyli Developer Preview 1. Jeżeli natomiast chcesz zacząć przygodę z nowym Androidem M, a nie miałeś styczności z wersją pierwszą oprogramowania, musisz zrobić to ręcznie.
Dokładną instrukcję znajdziesz tutaj: http://developer.android.com/preview/support.html#preview2-get
Źródła:
http://techcrunch.com/2015/07/09/google-releases-a-second-build-of-android-m-just-for-developers/
http://www.dobreprogramy.pl/Google-IO-2015-to-dobry-poczatek-dla-Androida-M,News,62032.html
 

Udostępnij
Zobacz także