Istnieje wiele wskaźników, na podstawie których Google decyduje o miejscu w rankingu stron swojej wyszukiwarki. Jednymi z najważniejszych są wskaźniki SEO, jednak najbardziej wartościowym czynnikiem, który pozwala uplasować się wyżej w wynikach wyszukiwania, jest prędkość ładowania witryny. Google, dbając o swoich użytkowników, skupia sporo swojej uwagi na pozytywnych doświadczeniach osób odwiedzających witryny internetowe. Prędkość ładowania strony jest też istotna z punktu widzenia technologii mobilnych. Bardzo ważne jest, aby witryny przeznaczone również na urządzenia przenośne, oprócz funkcji responsywności, były dobrze wykonane pod względem prędkości ładowania.
Jeżeli treści, jakie prezentujesz na swojej stronie, są znakomitej jakości, a twój produkt wyraźnie przewyższa i deklasuje konkurencję, lecz mimo to twoja strona znajduje się nisko wśród wyników wyszukiwania Google, powinieneś jak najszybciej znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, Google bardzo poważnie podchodzi do kwestii prędkości ładowania treści w witrynach – ty, jako właściciel, również nie powinieneś tego ignorować, ponieważ najprawdopodobniej jest to jedna z przyczyn niskiej pozycji w wynikach wyszukiwarki.
Na szczęście istnieje sporo narzędzi do testowania prędkości ładowania strony, dzięki którym pozycja twojej strony w wynikach wyszukiwania Google może znacznie wzrosnąć. Wyższa pozycja w rankingu Google’a może w przyszłości przyczynić się do zwiększenia ruchu na stronie czy też podwojenia sprzedaży twoich produktów, a co najważniejsze, do zadowolenia użytkowników. Zatem jakie narzędzia będą pomocne przy testowaniu prędkości i wydajności twojej witryny? Poniżej przedstawiamy ranking 10 najlepszych narzędzi tego typu.
1. Google Page Speed Insights
Google proponuje całkowicie darmowe narzędzie, które skanuje twoją stronę w celu wyszukania błędów spowalniających jej działanie. Narzędzie to dodatkowo daje ci wskazówki i sugestie, które mają być pomocne w rozwiązaniu problemów z prędkością twojej witryny.
Jak używać tego narzędzia?
- Odwiedź stronę Google Page Speed Insights.
- Wpisz adres swojej witryny ( może to być strona domowa lub jakakolwiek podstrona adresu URL) i kliknij „Analyze”.
- Skanowanie nie powinno trwać dłużej niż minutę.
- Gdy skanowanie się zakończy, Google przedstawi Ci listę błędów, które sprawiają, że twoja witryna działa wolniej. Błędy są podzielone na kategorie ułatwiające stwierdzenie, które błędy wymagają natychmiastowej interwencji, a które niekoniecznie.
- Pod sekcją dotyczącą prędkości witryny znajdziesz sekcję dotyczącą UX oraz listę błędów, które powodują złe doświadczenia odwiedzających twoją stronę internetową. Wystarczy kliknąć opcję „Jak naprawić” i stosować się do podanych instrukcji.
2. Yahoo’s YSlow
Strona Yahoo YSlow jest również szeroko dostępnym narzędziem analizującym prędkość ładowania twojej witryny. Yahoo YSlow wykorzystuje narzędzie oceny i klasyfikacji wydajności na podstawie skanowania składników strony. Narzędzie to również przedstawia dane zgromadzone podczas skanowania za pomocą wykresów i grafik, w celu wyświetlenia pełnego obrazu działania strony. Ma to na celu przystępne przekazanie informacji na temat tego, jakie obszary wymagają natychmiastowej interwencji administratora danej witryny.
Jak używać YSlow?
- Odwiedź stronę YSlow.
- Jak zostało już wspomniane, YSlow jest ogólnodostępnym narzędziem, więc jego użycie możliwe jest na wszelkiego rodzaju platformach i nośnikach. Wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj przeglądarki aby pobrać rozszerzenie YSlow.
- Po zainstalowaniu, pod paskiem adresu w przeglądarce, pojawi się ikona narzędzia. Kliknij w nią, a narzędzie uruchomi się automatycznie w nowym oknie.
- Aby przeskanować witrynę, upewnij się, że jest ona otwarta w poprzednim oknie i kliknij „Run test”.
- Podobnie jak w narzędziu od Google, po przeskanowaniu pojawiają się kategorie błędów uszeregowane według trudności ich naprawienia.
- Klikając w poszczególne błędy, możesz zobaczyć prawdopodobną przyczynę i sugestie ich rozwiązania.
- Wizualne statystyki proponowane przez to narzędzie będą niewątpliwie pomocą w zrozumieniu, które z błędów wymagają jak najszybszego rozwiązania.
3. Page Scoring
Page scoring to bardzo łatwe w obsłudze narzędzie do sprawdzenia prędkości witryn internetowych. Jeśli szukasz prostego i szybkiego rozwiązania, ta opcja jest dla ciebie. Podobnie jak powyższe narzędzia, Page Scoring skanuje elementy strony, którą chcesz przeanalizować, i wyświetla wszystkie pliki i informacje, które zostały załadowane podczas odwiedzania witryny.
Warto wspomnieć, że twoja strona jest kombinacją różnego rodzaju plików, głównie plików CSS i Js. Prędkość strony jest determinowana tym, jak szybko serwer odpowiada na ładowanie stylów zarówno CSS, jak i Js. Więc im cięższe i większe są poszczególne pliki, tym serwer, na którym postawiona jest strona, potrzebuje więcej czasu na załadowanie wszystkich komponentów danej witryny.
Sprawdź Page Scoring.
4. Pingdom
Pingdom jest narzędziem, które oprócz funkcji sprawdzania prędkości ładowania strony, posiada funkcję wyświetlania i zapisywania do pliku wszystkich informacji, które zostały wczytane podczas zapytania z serwera strony internetowej. Podobnie jak wcześniej opisywane narzędzia, Pingdom posiada funkcję wyświetlania rozwiązań dla konkretnych problemów i błędów, które są powodem powolnego działania strony. Dodatkowo klasyfikuje on dane odnoszące się do odpowiedzi serwera, ogólnego czasu ładowania dla poszczególnych plików oraz rozmiaru skryptów, które zostały zapisane podczas skanowania. Narzędzie to pozwoli ci wykryć niepotrzebne pliki oraz pomoże podjąć odpowiednią decyzję co do ich usunięcia.
Sprawdź Pingdom.
5. GTMetrix
Jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej zaawansowanych narzędzi do testowania prędkości, ale za to z bardzo przyjaznym użytkownikowi interfejsem. Ciekawym w tym narzędziu jest to, że łączy ono bazę Google i YSlow.
Jak wypróbować GTMetrix?
- Wejdź na GTMetrix.
- Wpisz lub skopiuj adres swojej witryny i kliknik „Analyze”.
- Szczegółowy raport zawiera dane dotyczące czasu, w jakim raport został wygenerowany, test przeglądarki i serwera oraz wskazówki, jak usprawnić czy zwiększyć prędkość twojej witryny.
- Pod sekcją dotyczącą wyników znajdziesz rekomendacje oraz rozwiązania dotyczące błędów i problemów wraz z adresem URL, który dany problem wywołuje. To znacznie ułatwia szybkie zlokalizowanie i naprawienie problemu, który spowalnia działanie strony. Narzędzie to korzysta z danych gromadzonych przez YSlow.
6. Website Optimization
Website Optimization oferuje bardzo prosty do odczytania i zrozumienia raport danych odnośnie ogólnej prędkości twojej witryny. Dane te są generowane w odniesieniu do statystyk i elementów strony. Oprócz tego narzędzie oferuje analizę ładowania strony, sugestie i rekomendacje dotyczące naprawienia problemu a wszystko po to, aby twoja strona ładowała się szybciej.
Sprawdź Website Optimization
7. Monitis
Narzędzie to oblicza prędkość strony biorąc pod uwagę wszystkie komponenty witryny internetowej, które zostały wywołane zapytaniem użytkownika. Następnie mierzy prędkość odpowiedzi poszczególnych elementów. Co wyróżnia to narzędzie, to niewątpliwie to, że testuje ono prędkość z 3 różnych regionów równocześnie, dając uśredniony obraz prędkości z całego świata.
Sprawdź Monitis.
8. Web Page Test
Jeżeli potrzebujesz bardziej zaawansowanego narzędzia testującego, niewątpliwie dobrą propozycją jest Web Page Test. Odpowiada on wszystkim potrzebom dotyczącym badania prędkości twojej witryny internetowej. Pozwala zdobyć dokładne dane oraz przedstawia je na wykresach oraz generuje bardzo dokładne podsumowania z dopasowanymi zrzutami ekranu.
Sprawdź WebPage Test.
9. UpTrends Website Speed Test
Kolejnym prostym narzędziem pomiarowym jest UpTrends. Interfejs jest zachęcający i zaprojektowany bardzo intuicyjnie. Ponadto daje bardzo szybkie wyniki oraz posiada legendy pomagające w identyfikowaniu różnych obiektów na stronie. UpTrends bada odpowiedzi serwera, włączając czas przetwarzania, czas oczekiwania oraz czas odpowiedzi.
Sprawdź UpTrends.
10. DotCom Monitor
DotCom Monitor to bardzo szybki tester prędkości stron internetowych, który dostarcza kompleksowe raporty dotyczące głównie prędkości witryn, lecz z uwzględnieniem szczegółów, których brakuje w innych wspomnianych w tym artykule narzędziach. Testuje on prędkość stron internetowych z 23 różnych lokalizacji na całym świecie. Dzięki temu jako właściciel strony otrzymujesz uśredniony czas ładowania. DotCom Monitor dostarcza krótkich informacji nie tylko na temat ogólnej prędkości strony, ale też jej rozmiaru. Dodatkowo narzędzie podsumowuje prędkość ładowania strony dla plików CSS, HTML oraz Java Script. Poza tym analizuje prędkość odpowiedzi serwera. W raporcie dostarczone są również dane na temat najszybszych i najwolniejszych elementów danej witryny.
Sprawdź DotCom Monitor.
Podsumowanie
Jak widać narzędzi do sprawdzania prędkości strony jest bardzo wiele, a wybór zależy niewątpliwie od potrzeb, ale i umiejętności użytkownika. Jedne z nich są bardziej zaawansowane, inne z kolei mają bardzo prosty i przyjazny interfejs, a dodatkowo nie sprawiają problemu nawet początkującemu administratorowi strony. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby sprawdzenie wszystkich narzędzi, po to aby zdecydować, które z nich najbardziej odpowiada twoim potrzebom oraz z obsługą którego zwyczajne dobrze się czujesz 🙂
Źródło:
http://howfreelance.com/blog/2015/07/top-10-website-speed-testing-tools-2015/
Zdjęcie:
doomu © Więcej zdjęć na Fotolia.pl