Pamiętasz pierwsze telefony komórkowe, które po naładowaniu potrafiły przez tydzień funkcjonować bez konieczności ładowania? Ach, co to były za czasy… Zaraz, zaraz! To były czasy, gdy na małym wyświetlaczu, mogliśmy co najwyżej pograć „w węża”, wysłać SMS-a lub zadzwonić. Najnowsze telefony z wielkimi ekranami, pięknymi barwami, ciągłym połączeniem z Internetem i wieloma aplikacjami, a do tego lekkie i płaskie nie osiągną tego wyniku. Niestety współczesny smartfon z najlepszą baterią nie będzie w stanie pracować przez tydzień, jeśli będzie regularnie używany. Więc jaki smartfon kupić, żeby nie trzeba było go ładować co kilka godzin?
Smartfon z najlepszą baterią – jak wydłużyć jego działanie?
Zacznijmy od tego, co wpływa na żywotność akumulatora. Nawet smartfon z najlepszą baterią nie będzie służył nam długo i efektywnie, jeśli sami będziemy pogarszać jego funkcjonowanie. Przede wszystkim należy odpowiednio użytkować baterię – niestety wiele osób mając w pamięci baterie kadmowe, doprowadza telefon do zupełnego rozładowania. Obecne akumulatory litowo-jonowe optymalnie działają, gdy są rozładowywane do poziomu maksymalnie 10-20%, a zupełne rozładowanie skraca ich żywotność. Nie musisz się również obawiać ich „przeładowania”, po osiągnięciu 100%, akumulator przestaje pobierać energię. Zwracaj również uwagę na temperatury w jakich przebywa urządzenie – niskie temperatury skutkują szybszym rozładowaniem baterii, a ekspozycja na wysokie temperatury, niszczy baterię. Pamiętaj więc, aby nie kłaść telefonu w pełnym słońcu ani w pobliżu źródeł ciepła.
Jaki smartfon kupić? Ten z najlepszym ekranem!
Warto zwrócić uwagę na wyświetlacz – telefony z wyświetlaczem typu LCD zużywają więcej energii, gdyż potrzebują dodatkowego podświetlenia. Im większa przekątna, tym więcej podświetlenia potrzeba, a tym samym można zauważyć szybsze rozładowywanie baterii. Ekrany AMOLED świecą same, nie potrzebując dodatkowego podświetlenia. Dodatkowo uruchamiają tylko te piksele, które aktualnie są niezbędne, pozostawiając tło zupełnie czarne. Zwiększa to kontrast i głębię, polepszając efekty wizualne, a jednocześnie znacząco obniżając zużycie energii.
Najnowsze telefony – 5 sposobów na dłuższe działanie baterii
Zaraz po uruchomieniu nowego telefonu zadbaj optymalne ustawienie opcji. Zacznij od wybrania poziomu jasności ekranu – producent, aby w pełni pokazać atuty wyświetlacza, zapewne ustawił jasność na bardzo wysokim poziomie. Najnowsze telefony posiadają czujnik, który w trybie automatycznego dopasowania, reguluje poziomi jasności wyświetlacza i optymalizuje tym samym zużycie energii. Drugim krokiem jest wyłączenie zbędnych wibracji w telefonie, zazwyczaj nowe smartfony mają ustawioną funkcję wibracji na każde działanie użytkownika – dotknięcie ekranu, pisanie, wybieranie numeru. Ograniczenie wibracji do minimum, którego potrzebujesz, zauważalnie wydłuża pracę na baterii.
Sprawdź swoje ustawienia synchronizacji i aktualizacji – ustawienie ich jako automatyczne powoduje duże zużycie zarówno energii, jak i transmisji danych. Samodzielna kontrola nad tymi obszarami pozwoli Ci na oszczędzenie nie tylko akumulatora, ale i dostępnych GB. Z tych samych powodów pamiętaj o wyłączaniu aplikacji działających w tle, zazwyczaj samo wyjście z okna aplikacji nie oznacza jej zamknięcia. Naszą ostatnią wskazówką jest wyłączenie GPS – jeśli nie jest Ci aktualnie potrzebny w nawigacji, wyłącz go! Ciągłe szukanie lokalizacji urządzenia, niepotrzebnie obniża poziom naładowania naszej baterii.