Konferencje
Mobile Trends

Terminal wózkowy i jego zastosowanie na magazynie

Terminal zamontowany w wózku widłowym pozwala kierowcy na komunikowanie się z systemem magazynowym w czasie rzeczywistym, co znacznie przyspiesza realizację zleceń i obsługę klientów. Czym jest terminal wózkowy i dlaczego jest koniecznością we współczesnym magazynie?

Wózki widłowe to najczęściej wykorzystywane pojazdy w magazynach i centrach dystrybucyjnych, gdzie używane są głównie do prac załadunkowych, transportowych i rozładunkowych. Istotą pracy współczesnego magazynu jest sprawne wykonywanie zadań przyspieszenie procesów i dostęp do informacji w czasie rzeczywistym. Operatorzy wózków widłowych, aby móc szybko realizować zadania i wywiązywać się ze swoich obowiązków muszą mieć ciągły dostęp do informacji. Z tego powodu współczesne wózki widłowe przy wsparciu zaawansowanych technologii, przekształciły się w wielofunkcyjne pojazdy, które wyposażone są w szereg możliwości takich jak GPS, czytniki RFID, czytniki kodów kreskowych czy łączność bezprzewodową. Coraz częściej nieodzownym elementem kabiny kierowcy, szczególnie w pracy w dużych magazynach i centrach logistycznych, jest terminal mobilny.

Po co potrzebny jest terminal mobilny w wózku widłowym?

Terminal wózkowy jest specjalnym komputerem przenośnym, którego konstrukcja pozwala na montaż w kabinie wózka widłowego i bezawaryjną pracę w trudnych a niekiedy ekstremalnych warunkach przemysłowych. Rola terminala wózkowego w pracy magazyniera jest nie do przecenienia. Komputer przenośny podłączony do systemu zarządzającego magazynem (WMS), posiadający dodatkowo wbudowany skaner kodów kreskowych, czytnik RFID,  drukarkę czy inne urządzenia peryferyjne, zapewnia pracownikowi pełny wgląd do wszystkich danych, samowystarczalność i sprawną realizację wszystkich zleceń. Więcej o nim na https://sebitu.pl/jak-wybrac-terminal-mobilny-na-wozek-widlowy/

Korzyści, jakie daje instalacja komputera przenośnego w wózku widłowym.

Mobilność i elastyczność pracowników.

Wózek widłowy jest w ciągłym ruchu, podobnie jak komputer zamontowany w kabinie kierowcy. Terminale mobilne umożliwiają pracownikowi odbieranie i wykonywanie zleceń w miejscu, w którym aktualnie się znajduje. Nie musi wracać np. do biura, aby otrzymać wytyczne. Wszystkie informacje zostają zdalnie przesłane i wyświetlają się na monitorze komputera. W większości przypadków terminale mobilne nie są montowane w wózku na stałe. Zazwyczaj są instalowane w taki sposób, żeby w razie potrzeby można było je bez problemu wyjąć. W ten sposób kierowca wózka widłowego nie jest „uwiązany” do swojego pojazdu i w razie potrzeby może odczepić terminal i zabrać go ze sobą.

Komfort pracy.

Terminale mobilne, które instalowane są w kabinie kierowcy, zapewniają wygodę i bezpieczeństwo pracy. Operator wózka nie musi odrywać się od prowadzenia, pojazdu, żeby przeczytać informacje, które wyświetlają się na ekranie.

Wiele tabletów i terminali wyposażonych jest też w bardzo czułe i zaawansowane ekrany dotykowe, które pozwalają na obsługiwanie urządzenia w rękawicach.

Ergonomiczność.

Terminale mobilne montowane są w ten sposób, aby nie przeszkadzać i nie ograniczać pola manewru kierowcy. Zazwyczaj mają one kompaktowe rozmiary, dlatego nie zajmują za wiele miejsca w kabinach. Ich funkcjonalność można dostosować do potrzeb operatora wózka widłowego. Urządzenia dostępne są w wielu wariantach, w których możliwe są różne opcje konfiguracji. W razie potrzeby do tabletu można podłączyć klawiaturę, a także urządzenia peryferyjne takie jak skanery kodów kreskowych, czytniki RFID, a nawet drukarkę.

Wytrzymała i solidna konstrukcja.

Konstrukcja komputerów przenośnych, które montowane są w wózkach widłowych, musi być dostosowana do środowiska przemysłowego. Terminale mobilne powinny cechować się wytrzymałą i solidną obudową, która sprosta trudnym a niekiedy dość ekstremalnym warunkom. Często komputer w wózku widłowym zmuszony jest do pracy w niskich temperaturach (np. chłodnia), a także narażony jest na wnikanie pyłu, kurzu czy wilgoci. Z tego względu urządzenia te wyposażone są zazwyczaj w solidne i mocne obudowy o wysokiej klasie szczelności IP64 czy IP65, które dają gwarancję, że do wnętrza komputera nie dostaną się elementy niepożądane. Wysokiej klasy tablety wózkowe spełniają również dość wyśrubowane normy wytrzymałościowe np. wojskową normę MIL-STD-810G.

Wewnętrzne zasilanie.

Konstrukcja terminali umożliwia również ich długą pracę poza stałym źródłem zasilania. Większość tego typu komputerów wyposażonych jest w mocne akumulatory i zasilacze. W ten sposób mogą pracować i ładować się wówczas, gdy pojazd jest w użyciu.

Terminale mobilne montowane w kabinach wózków widłowych zapewniają pracownikom magazynu nową jakość pracy, funkcjonalność i dużą mobilność. Dodatkowo wymiernie przyczyniają się do wzrostu wydajności, a przy znacznej redukcji kosztów. To jedne z tych urządzeń, których zdecydowanie nie powinno zabraknąć w nowoczesnym magazynie czy centrum dystrybucyjnym.

Wewnętrzne zasilanie.

Konstrukcja terminali umożliwia również ich długą pracę poza stałym źródłem zasilania. Większość tego typu komputerów wyposażonych jest w mocne akumulatory i zasilacze. W ten sposób mogą pracować i ładować się wówczas, gdy pojazd jest w użyciu. Przeczytaj też poradnik: „Jak wybrać terminal wózkowy?” na stronie https://sebitu.pl/jak-wybrac-terminal-mobilny-na-wozek-widlowy/

Podsumowanie

Terminale mobilne montowane w kabinach wózków widłowych zapewniają pracownikom magazynu nową jakość pracy, funkcjonalność i dużą mobilność. Dodatkowo wymiernie przyczyniają się do wzrostu wydajności, a przy znacznej redukcji kosztów. To jedne z tych urządzeń, których zdecydowanie nie powinno zabraknąć w nowoczesnym magazynie czy centrum dystrybucyjnym. Podczas wyboru odpowiedniego terminala wózkowego, warto skorzystać z porad ekspertów takich jak firmy Sebitu (https://sebitu.pl/).

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także