Konferencje
Mobile Trends

Zastosowanie technologii Blockchain

Dzięki popularności Bitcoina, znaczenie technologii Blockchain na polskim rynku stale rośnie. Obecnie uważa się, że system może okazać się przełomem na miarę odkrycia internetu. Jego wersja jest stale unowocześniana, a zastosowanie poszerza się o kolejne dziedziny, takie jak finanse, bankowość, czy energetyka. Najbardziej znane wykorzystanie Blockchain to wciąż kryptowaluty. Technologia jest dobrze znana wśród inwestorów, którzy zarabiają na handlu cyfrowymi walutami oraz korzystają z oprogramowania, takiego jak Bitcoin Trader

Czym jest Blockchain?

Blockchain możemy określić jako rejestr obejmujący operacje wykonywane w danej sieci. Opiera się on na blokach danych, połączonych ze sobą w jeden łańcuch. Każdy z użytkowników ma do niego wgląd oraz posiada specjalny, uwierzytelniający klucz. Kryptowaluta jest aplikacją, którą zbudowano na systemie Blockchain. Jednak to nie jedyna możliwość, jaką stwarza to rozwiązanie.

Liczba transakcji z walutami cyfrowymi wciąż rośnie, co przekłada się na ciągłe ulepszenia technologii. Główne zalety Blockchain to anonimowość, swoboda działania, bezpieczeństwo oraz możliwość sprawnego przeprowadzania działań. Poza tym system jest niezawodny oraz trwały. Raz zapisana transakcja pozostaje w nim na wieczność. Wpisu nie da się ani usunąć, ani zafałszować. Wykorzystanie nowoczesnego systemu Blickchain może rozwiązać problem wysokich kosztów, jakie generuje coraz większa ilość przeprowadzanych transakcji. Poniżej prezentujemy niektóre z najważniejszych zastosowań tej technologii: Więcej o blockchain w artykule.

Zastosowanie w codziennym życiu

Obecnie większość z nas korzysta już z płatności online, które zazwyczaj są bezpieczne i bezproblemowe. Blockchain może jednak uzyskać znaczną przewagę nad najpopularniejszymi dotychczas metodami. Technologia zapewnia niezmienność danych oraz możliwość przechowywania ich w bazach. Każda osoba może być członkiem takiej sieci oraz przesyłać i przechowywać swoje dane. Utworzenie portfela kryptowalut następuje po krótkiej rejestracji. Sam łańcuch bloków jest bardzo przejrzysty i uniemożliwia działania oszustom. Każda transakcja jest śledzona oraz umieszczana w publicznej księdze. To daje większe możliwości audytu. Przewiduje się, że system Blockchain zacznie odmieni naszą rzeczywistość w przeciągu kilku najbliższych lat.

Zastosowanie w finansach

Blockchain zapewnia sprawniejsze przeprowadzanie przelewów krajowych oraz zagranicznych. Wszyscy klienci mogą zostać obsłużeni szybciej i lepiej. Technologia pozwala również na szybkie rozliczenia pomiędzy poszczególnymi bankami. Największą zaletą jest to, że system przeprowadza większość działań sam, a ingerencja dodatkowych osób nie jest konieczna. Każda z transakcji zostaje podpisana przy użyciu prywatnego klucza, co pozwala bezproblemowo zidentyfikować każdego klienta. Dzięki Blockchain banki mogą obsługiwać bitcoiny samodzielnie.

Zastosowanie w energetyce

Blockchain to sposób na ulepszenie wielu procesów sprzedażowych oraz logistycznych. Mechanizmy tej technologii mogą przyczynić się do sprawniejszego rozliczania transakcji na rynku energetyki. Dzięki niej można stworzyć cały proces zarządzania umowami oraz zamówieniami. Obecnie Blockchain wykorzystują już niemiecki Eon oraz włoski Enel.

Zastosowanie w ubezpieczeniach

Blockchain może również pomóc w sferze ubezpieczeń, sprawiając, że ich sprzedaż stanie się bezpieczniejsza oraz prostsza. Dzięki wykorzystaniu tej technologii, klient unika niepotrzebnej dokumentacji oraz dodatkowych kosztów. System zapewnia pełną transparentność oraz zabezpieczenie przed cyberatakami.

Zapotrzebowanie na specjalistów od Blockchaina

Obecny rynek pracy potrzebuje specjalistów posiadających kompetencje w zakresie Blockchain. Osoba, która chce podjąć się pracy z tą technologią, musi posiadać wiedzę na temat języków programowania. Bez chociaż podstawowych kompetencji z tego zakresu, skuteczne działanie nie jest możliwe. Główną funkcją technologii jest zdecentralizowanie baz danych tak, aby nie dopuszczać do występowania oszustw oraz błędów, które uderzają w interesy poszczególnych klientów. W pracy programisty Blockchain liczy się zatem umiejętność działania pod presją czasu oraz wyszukiwanie rozwiązań w kryzysowych sytuacjach. Osoba, która wyszkoli się w tej dziedzinie, może liczyć na wysokie zarobki i szybki rozwój kariery.

Blockchain w Polsce

Jeśli chodzi o administrację krajową, to wciąż istnieje wiele obaw związanych z Blockchainem, głównie ze względu na nierozerwalność z kryptowalutami. Ich kurs podlega dużym wahaniom i kojarzy się ze sporą niestabilnością rynku. Większość instytucji działając w ochronie swoich interesów, uznaje tą sferę za niebezpieczną i nieprzewidywalną. Odpowiedzialność za podejmowanie ważnych decyzji jest „oddawana” w ręce środowisk europejskich.
Środowisko naukowe jednak coraz częściej interesuje się blockchainem. Powstaje grono ekspertów oraz kursy i studia dyplomowe związane z tą dziedziną. Chociaż Blockchain w Polsce dopiero się rozwija, to jej obecność jest zauważalna już w wielu sferach życia. Obecnie specjaliści w tej dziedzinie znajdą pracę w sektorze finansów i bankowości. Można się spodziewać, że z biegiem czasu będzie pojawiać się coraz więcej ofert związanych z Blockchainem.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także