Konferencje

10 wyzwań opublikowanych w ramach programu GovTech Polska – ruszyły zgłoszenia do konkursów

12 września 2019 r., wystartowało przyjmowanie zgłoszeń do poszczególnych wyzwań programu GovTech Polska. Zwycięzcy konkursów mogą liczyć na kontrakty warte 300-400 tys., a nawet 600 tys. zł. Ministerstwo Cyfryzacji, Krajowa Administracja Skarbowa w Opolu i Gdańsku, Totalizator Sportowy, KGHM – to pięciu nowych Zamawiających w II edycji programu.

Konkursy GovTech Polska skierowane są do innowatorów, małych i średnich firm specjalizujących się w programowaniu, business intelligence i tworzeniu rozwiązań wykorzystujących big data czy sztuczną inteligencję.

Program wykorzystuje formułę konkursową, która jest alternatywą dla klasycznego postępowania przetargowego oraz sposobem na stworzenie skutecznego modelu pozyskiwania najnowszych technologii dla administracji publicznej oraz spółek Skarbu Państwa.

Opracowaliśmy formułę, która ma usprawnić dialog między sektorem publicznym, a innowatorami: przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym oraz obywatelami Program GovTech Polska nie tylko pomaga wprowadzić sektor publiczny na ścieżkę rozwoju opartą o innowacje i nowoczesne technologie, ale też stwarza optymalne warunki do wdrażania najlepszych pomysłów utalentowanych jednostek z naszego kraju w sektorze publicznym – mówi Justyna Orłowska, Dyrektor programu GovTech Polska.

Zamawiający w drugiej edycji GovTech Polska poszukują m.in.:

  • systemu do automatycznej weryfikacji rentowności instalacji paneli słonecznych w wybranej nieruchomości;

  • oprogramowania umożliwiającego prognozowanie popytu i optymalizującego cenę za przejazd pociągiem;

  • systemu komputerowego, który będzie koordynował pracę zamiatarek i odśnieżarek, bazując na zapisach z monitoringu i danych GPS;

  • narzędzia do identyfikacji mówców na podstawie analizy głosu i obrazów wideo.

Pełne opisy ogłoszonych i przygotowywanych wyzwań dostępne są na stronie konkursy.govtech.gov.pl.

Chęć udziału w konkursach można zgłaszać od 12 września do 28 października 2019 r. poprzez wysyłkę papierowego wniosku. Wniosek można złożyć także osobiście w strefie GovTech Polska na hackathonie HackYeah w Nadarzynie k. Warszawy 14 i 15 września br.

OGŁOSZONE 12 WRZEŚNIA WYZWANIA:

  1. Ministerstwo Cyfryzacji

W 2017 roku złożonych zostało 61 175 wniosków o wydanie dowodu osobistego w formie elektronicznej. W 2018 już 161 312. Analizując statystyki wniosku o wydanie dowodu osobistego, widzimy jak znaczącym powodem odrzucenia wniosku jest jakość zdjęcia do niego załączonego. To powód około 1/3 negatywnych odpowiedzi. Dlatego też, Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało o realizacji konkursu na najlepszą propozycję aplikacji na komórkę pomagającej wykonać bezbłędne zdjęcie do dowodu.

  1. Krajowa Administracja w Gdańsku

Funkcjonariusze, którzy przeprowadzają kontrole celno-skarbowe muszą stale podnosić swoje kompetencje, po to, by granice Polski były bardziej bezpieczne. W tym celu potrzeba platformy szkoleniowej, która będzie działała z poziomu przeglądarki, aby umożliwić pracownikom łatwy i szybki dostęp.

  1. Krajowa Administracja w Opolu

Funkcjonariusze KAS śledzą każdego roku tysiące aukcji, ogłoszeń i stron w Internecie związanych z hazardem, przemytem papierosów, alkoholu, narkotyków i wielu innych nielegalnych towarów. Znalezienie ich wśród milionów stron jest zadaniem pochłaniającym ogromną miarę czasu. Znaczna część stron nie jest możliwa do znalezienia przy pomocy dostępnych wyszukiwarek internetowych. Do stworzenia jest inteligentny robot do walki z cyberprzestępczością.

  1. Totalizator Sportowy

W Polsce w punktach LOTTO dostępnych jest kilkaset maszyn samoobsługowych, jednak z uwagi na to, że produkty LOTTO mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnich, maszyny te muszą być nadzorowane przez pracowników. Do stworzenia jest system automatycznej weryfikacji wieku gracza w maszynach samoobsługowych do sprzedaży gier i loterii LOTTO.

  1. KGHM

Bezpieczne i przejezdne drogi na terenie Huty Miedzi Głogów są niezbędne, by jej praca odbywała się bez zakłóceń. Spółka poszukuje więc wykonawcy, który opracuje system komputerowy do koordynacji prac zamiatarek i odśnieżarek. System, bazując na zapisach z monitoringu i danych GPS, będzie w stanie wysłać sprzęt tam, gdzie będzie to potrzebne.

Dodatkowe informacje:

O programie GovTech Polska

GovTech Polska to program realizowany od 2018 roku pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Jego celem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym, a innowatorami: przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym i obywatelami. Program ten łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie rozwiązań wspierają rozwiązywanie wyzwań, z jakimi mierzy się administracja, usprawniając tym samym efektywność działania sfery publicznej i podnosząc jakość życia obywateli.

www.govtech.gov.pl

Udostępnij
Zobacz także