Na 3 pytania do prelegenta Mobile Trends Conference 2016 odpowiedzi udziela Karol Kalisz, kierownik projektów budowy oprogramowania w firmie SAP SE, który obecnie zajmuje się przede wszystkim kierowaniem programów w dziale Internet of Things and Custromer Innovation. W jego odpowiedziach na nasze pytania widać pasję do Internetu Rzeczy oraz pomysły na praktyczne zastosowanie technologii IoT, które faktycznie ułatwią nam życie.
Jaka jest Twoja ulubiona aplikacja i dlaczego?
Obecnie cenię sobie użytek Google Maps, ponieważ ta aplikacja pomaga mi codziennie spokojniej żyć. Dlaczego? Funkcja „traffic” pokazuje natężenie ruchu tu i teraz oraz integruje je w kalkulacje trasy. Często powoduje to ze warto poczekać niż od razu po wyjeździe z parkingu zastać korek. Dodatkowo funkcja „near area information” ułatwia znajdowanie pożytecznych obiektów oraz miejsc w obcych miastach. Gdzie jest następna kawiarnia, piekarnia czy bar. Również mapy offline ułatwiają orientację w wielkich miastach, nawet bez opcji kalkulacji trasy, bowiem sama tylko wiadomość gdzie jestem, w którym kierunku patrzę i jaka jest odległość do celu w linii prostej, daje wiele informacji i ułatwia podejmowanie decyzji (metro czy jednak pieszo?). Wszystko to pomaga żyć łatwiej.
Czy sądzisz, że w kategorii smartfonów producenci mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć? Czym?
Myślę o zwiększeniu integracji zewnętrznych serwisów lokacyjnych podpowiadających, informujących i przewidujących, co użytkownik chce zrobić. Np. aplikacja do rezerwacji hoteli już teraz wie, czy w rezerwacji jest śniadanie. Czyli o 7 rano, może wysłać notyfikację do użytkownika o najbliższych restauracjach, które są otwarte. Zaskoczenie będzie raczej polegać na tym, ze podświadomie będziemy takich serwisów używać, i nie będziemy wówczas myśleć za dużo o ochronie danych personalnych… Funkcje te staną się na tyle wygodne, że przestaniemy o nich myśleć jako o czymś złym, co wysysa dane z naszych profili i kategoryzuje je w różnych celach, także tych, które nie są nam za bardzo przyjazne. Kolejnym przykładem może być sprawa kluczy do pokoi hotelowych – w zasadzie dlaczego trzeba się rejestrować na recepcji i czekać w kolejce, żeby zapisać dane, które już są w naszym profilu w aplikacji? Wystarczyłyby inteligentniejsze zamki na QR-code, a klucze moglibyśmy dostać w formie wiadomości na telefon. Nie wspomnę nawet o procedurze wyrejestrowania i czekania na rachunek. Tak czy inaczej, myślę ze większa integracja (Internet Rzeczy) będzie miał większy wpływ na to, jakie pytania my będziemy zadawać telefonom, a jakie pytania będą zadawać telefony nam, zanim pomyślimy o tym, czego chcemy 😉
Wygłosisz prelekcję na Mobile Trends Conference 2016. O czym będzie Twoje wystąpienie?
Prelekcja będzie o roli urządzeń mobilnych w kontekście IoT oraz w „przemyśle 4.0”. Postaram się odpowiedzieć na pytanie, jak może się zmienić biznes produkcyjny oraz logistyczny mając do dyspozycji dodatkowe informacje z sensorów. Jakie znaczenie ma to dla mobilnych aplikacji, jak w ogóle zmieni się definicja mobilnych aplikacji w tym kontekście. Oczywiście trzeba poruszyć także temat technologii, która umożliwi takie rozwiązania. Przytoczę przykłady z własnego doświadczenia i opowiem o znaczeniu dla poszczególnych przemysłów. Na zakończenie trochę przemyśleń o kierunku, do którego zmierzamy z rozwiązaniami IoT, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za skutki uboczne. IoT zmierza do naszych urządzeń mobilnych, czy my jesteśmy gotowi?