Konferencje
Mobile Trends

3 pytania o systemy ERP, które musisz sobie zadać

Wybór systemu ERP powinien być uzależniony od specyfiki docelowego przedsiębiorstwa. Podejmując więc decyzję o jego wdrożeniu warto rozważyć wszystkie możliwości, decydując się ostatecznie na ten, najlepiej dopełniający Twoja firmę. W końcu zupełnie inaczej będą wyglądały rozwiązania dla zarządzania handlem detalicznym, a inaczej w przypadku przemysłu spożywczego czy produkcji.

Zadanie to mogłoby wydawać się trudne, dlatego przedstawiamy poniżej trzy pytania, które warto zadać sobie na samym początku. Odpowiedzi na nie mogą przyczynić się do tego, aby przygoda z ERP zakończyła się w Twojej firmie sukcesem przez duże „S”.

Pytanie 1: Jaki jest cel wdrożenia ERP w Twojej firmie?

Określenie celu biznesowego jest kluczem do rozmyślania i ostatecznie do wybierania najtrafniejszego systemu ERP. Im jaśniej go określisz, tym łatwiej będzie ci zdefiniować zakres potrzebnych opcji.

Jest to niezwykle istotny krok, będący filarem wszelkich dalszych analiz. Bardzo często przyczyną niepowodzeń wdrażanych projektów jest brak celu albo jego nietrafne zdefiniowanie. Pamiętaj jednak, aby na tym etapie nie koncentrować się wyłącznie na funkcjach swojego nowego systemu. W całym zamyśle nie chodzi o wdrożenie „same w sobie”, ale o stworzenie rozwiązania wyrażonego w konkretnej wartości liczbowej – mierzalnej i faktycznie przekładającej się na potrzeby przedsiębiorstwa.

Aby lepiej zrozumieć tą zależność posłużmy się przykładem. Celem biznesowym może być np. skrócenie czasu realizacji zamówień w sklepach internetowych, o np. 20%. W takim wypadku należy dokładnie przeanalizować jakie rozwiązania są konieczne do ziszczenia tych planów, rezygnując i odsiewając opcje zbędne. Tu pomocne może stać się oprogramowanie dla sklepów – https://www.anegis.com/produkty-microsoft/dynamics-365-for-retail.

W wyznaczeniu celów (i rozwiązań, które te cele realizują) pomogą ci firmy dostarczające opisywane systemy, takie jak Anegis. Nie bój się zadawać pytać, szukać innych rozwiązań, poznawać innych punktów widzenia i rozmawiać ze specjalistami, którzy mają doświadczenie i wiedzę w kwestii systemów ERP.

Pytanie 2: Jakie i ile obszarów ma podlegać systemom ERP?

Pytanie o obszary, które objęte są projektem, jest ważne z punktu widzenia optymalizacji kosztów. Pamiętaj, aby skupić się na projekcie, który chcesz zrealizować, dzięki czemu ustalisz priorytety i kluczowe elementy, o które np. warto spytać docelową firmę dostawczą.

Tu pomogą takie podpytania jak: Czy nowy system ma objąć jeden, czy kilka obszarów z Twojego biznesu? Jeśli jeden, to jaki (np. magazyn)? Jeśli kilka, to który z nich powinien zostać uruchomiony jako pierwszy? Pamiętaj, że zarówno cel jak i harmonogram musi być realny do zrealizowania. Jeśli zrobisz to niewłaściwie, niestarannie lub zbyt szybko, prace w projekcie mogą się zatrzymać, a cel, o którym mówiliśmy w pytaniu pierwszym – oddali się od Ciebie.

Pytanie 3: Jakie masz możliwości budżetowe i ile możesz wydać na systemy ERP?

Nie da się ukryć, że koszty wdrożenia systemu są istotnym punktem planowania nowych strategii. Pamiętaj jednak, że sama cena nie powinna (i nie jest) jedynym punktem odniesienia. Dlaczego?

Nowe rozwiązanie to rodzaj pewnej inwestycji, której zwrot jest odroczony w czasie. Jego głównym celem jest zrealizowanie założonych efektów i celów, a żeby to zrobić należy liczyć się z kosztami. Zwróć zatem uwagę nie tylko na same koszty systemu i wdrożenia, ale także na opłaty za utrzymanie i rozwój systemu.

Najważniejsze jednak jest, abyś miał poczucie, że wydane pieniądze mają swoje uzasadnienie, a poniesione koszty są adekwatne do osiąganych wyników. Jeśli oszacowanie tego sprawia ci problem, pytaj dostawców o czas zwrotów poniesionych kosztów u np. innych klientów. Im więcej szczegółowych pytań zadasz i im więcej danych otrzymasz, tym łatwiej będzie ci oszacować budżet swojego przedsiębiorstwa.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także