Konferencje
Mobile Trends

5 aplikacji mobilnych, które musisz mieć przed wakacjami

Wyobraź sobie tę ekscytację, która towarzyszy każdemu urlopowiczowi – zarówno początkującemu, jak i zaawansowanemu, który opanował „technikę podróżowania” w najdalsze zakątki świata.
To wtedy siadamy przed ekranem komputera, analizując konieczne do zobaczenia zabytki, zaznaczając na mapie najlepsze bary serwujące lokalne dania. Mieszanka emocji, jaka nam towarzyszy nierzadko jest prowodyrem do dalszych wyjazdów. Co więcej – dla wielu zapalonych i doświadczonych podróżników etap przygotowań jest równie ekscytujący, co sama wyprawa w nieznane.
Pakując więc mapę, czytając książki o panującej kulturze i największych zabytkach warto spakować również… aplikacje mobilne.
Te, w XXI wieku, są nieodzownym kompanem wielu dalekich wypraw. Dzieje się tak gdyż dziedziną, która czerpie i stale czerpać powinna z najnowszych osiągnięć techniki, jest turystyka [1].

Usługi mobilne w turystyce?

Zanim jednak przejdziemy do poniższego zestawienia – słów parę o usługach mobilnych, które towarzyszą nam w codziennych wyprawach.
W 2013 roku niemal co trzeci z nas, posiadał smartfon Co więcej, dynamika zmian i rosnąca popularność urządzeń mobilnych jest zbliżona do tendencji ogólnoświatowych. W końcu telefon jest nie tylko narzędziem biznesu, ale również do rozrywki, organizując życie codzienne swojego właściciela. Użyteczność mobilnych urządzeń pociągnęła za sobą pewne trendy, na które tak chętnie odpowiada wiele branż. Nie da się ukryć, że technologia ta niezwykle mocno wspierana jest (ze wzajemnością) w turystyce, wpływając także na zachowania nabywcze wszystkich podróżujących[2]. O ile pierwotnie aplikacje tworzone były z myślą o podróżach służbowych (a konkretnie – do odbywania wideokonferencji), dziś służą także w wyjazdach prywatnych.
Obecnie aplikacje tworzone są według trzech głównych myśli[1]:
1.     Odrębna wersja własnej strony internetowej (z np. podobną ofertą), dostosowaną do wyświetlenia i korzystania z nich na urządzeniach przenośnych
2.     Dokonywanie transakcji za pośrednictwem urządzeń przenośnych.
3.     Połączenie lokalizacji z szeregiem wyjątkowych usług, umożliwiającym interakcję z klientem.
To głównie na tym trzecim filarze bazują nasze poniższe propozycje.

Aplikacja z kursem walut

Wyjeżdżając poza granice kraju, najpewniej przyjdzie ci się zmierzyć z obcą (często zupełnie dla siebie nową) walutą. Trzymając „rękę na pulsie” codziennych wydatków, zwłaszcza jeśli Twój portfel ma poważne ograniczenia, warto śledzić rynek walutowy, a tym samym – posiadać aplikację na swoim ekranie.
Aplikacje z funkcją kursu walut pomogą ci nie tylko analizować giełdę, ale także kontrolować wydatki w przeliczeniu na złotówki. Jako iż na jej podaż wpływają obroty handlowe (w tym ruch turystyczny), a także prowadzona polityka walutowa, trudno jest przewidzieć jej dokładną wartość w najbliższych tygodniach czy miesiącach. Jeśli więc czeka cię dłuższa wyprawa – aplikacja przeliczająca aktualne kursy wybranych walut jest absolutną koniecznością, regulującą prywatny budżet. Co więcej – z pewnością pomoże ci zestawiać codzienne wydatki na jedzenie i niespodziewane inwestycje, porównując je ze sobą i tworząc samoistny plan oszczędzania.
W apkach tego typu system przelicza wartość według najnowszego kursu (najczęściej poprzedniego dnia). W tym celu wystarczy jedynie wpisać kwotę, następnie wybrać walutę początkową (np. funty), po czym wybrać walutę docelową (np. euro).

Aplikacja mobilna ITAKA

Czym byłaby podróż bez niesamowitych wrażeń i emocji? Zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem zorganizowanych wakacji, na których nie musisz martwić się o transport, transfer do hotelu i starannie zaplanowany harmonogram swojego urlopu.
Aplikacja mobilna Itaki to idealne połączenie kilku elementów. Po pierwsze – wycieczek All Inclusive, które pozwolą ci zrelaksować się przy basenie w Hiszpanii. lub egipskim pięciogwiazdkowym hotelu. Po drugie – wycieczek objazdowych, podczas których aktywnie zwiedzisz m.in. najpiękniejsze europejskie miasta. Po trzecie – wypraw fakultatywnych, które stanowią doskonałą odskocznię od wielogodzinnego leżakowania podczas Twojego urlopu.
Wbudowany filtr pozwala ci wybrać wymarzony kierunek w wybranym dla siebie czasie. Pragniesz pięciogwiazdkowego hotelu z szerokim terenem rekreacyjnym i sportowym? A może marzy ci się idealny urlop z dzieckiem, tuż przed rozpoczęciem jego pierwszego dnia w szkole? Wybierając interesujący cię parametr z rozwijanej listy, znajdującej się nad wynikami wyszukiwania, możesz wertować setki o wakacyjnych ofert.
Jeśli dopiero planujesz swoje wakacje i szukasz najlepszej cenowo oferty – śledź wycieczki Last Minute oraz obserwuj kierunki, które szczególnie mocno złapały cię za serce. Dzięki powiadomieniom dowiesz się o wszystkich  promocjach i zniżkach, oszczędzając w ten sposób nawet 40% przeznaczonej wcześniej kwoty.
Rezerwacja hoteli w aplikacji mobilnej Itaka przebiega w niezwykle intuicyjny sposób, dzięki czemu „za jednym zamachem” wybierasz kraj, hotel oraz dodatkowe usługi, które oferuje Ci wybrane miejsce (a tych jest naprawdę sporo – np. animatorzy dla twoich  pociech, tygodnie kulinarne czy zabiegi SPA)

Rezerwacja biletów

W końcu czym byłby Rzym bez Koloseum albo Paryż bez Luwru [2]?
Jednymi z najbardziej praktycznych aplikacji są te, umożliwiające rezerwację biletów komunikacji miejskiej. Niezwykle popularne są systemy pozwalające na ominięcie kolejki do największych muzeów świata, tworząc nam elektroniczne bilety wstępu. Jeśli więc jesteśmy wielbicielami zaplanowanych wyjazdów, z pewnością staniemy się fanami aplikacji, które umożliwią zarówno rezerwację, jak i zakup wejściówek.
Warto jednak pamiętać, że rezerwacja online obarczona jest większymi prowizjami dla m.in. przewodników. Dla przykładu: bilety wstępu do wspomnianego Luwru wynoszą 15 euro, podczas gdy rezerwacja online wynosi 17 euro od osoby.

Aplikacja informująca o pogodzie

Ile razy zdarzyło ci się wyjeżdżać w cieplejsze rejony świata, tylko po to, aby potem kupować na targu bluzę na chłodne noce?
Obecnie jedno jest pewne – pogoda nigdy nie jest pewna.
Zwłaszcza gdy temperatury decydują o naszych udanych wczasach, determinując i korygując wszelkie wcześniejsze plany. Jak mówił Peter May „Świat jest jak pogoda. Nie możesz go zmienić. I nie możesz kształtować. Ale on może kształtować Ciebie”.
Aplikacje pogodowe działają często na lokalizacji GPS, wskazując zarówno obecną pogodę, jak i przewidując ewentualne zmiany i anomalie w przyszłości. To dzięki niej nie tylko zabierzesz wszystkie potrzebne akcesoria, ale także zaplanujesz alternatywy na wakacyjny urlop.
Wiele aplikacji bazuje na danych statystycznych i realnych stacjach meteorologicznych, dzięki czemu ich wiarygodność nie różni się od innych portali online.

Ułatwione pakowanie

Przed wyjazdem jedną z ważniejszych (i często najbardziej znienawidzonych) czynności jest… pakowanie. Staranne rozplanowanie niezbędnych ubrań, akcesoriów, kosmetyków i elektroniki potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Problem ten się piętrzy, gdy okazuje się, że bagaż jest zbyt ciężki, a walizka za duża na bagaż podręczny.
Obecnie mamy dostęp do szeregu aplikacji ułatwiających cały proces pakowania. Wybierając liczbę podróżników, zaznaczając kraj oraz czas podróży, generowana jest lista potencjalnych, niezbędnych do wyjazdu gadżetów. Dzięki niej odhaczając poszczególne pozycje, pakujemy się zgodnie z założonym planem. Tak proste podpowiedzi minimalizują ryzyko spakowania dwóch past do zębów (lub co gorsza – ani jednej).
Wszystkie powyższe propozycje mają za zadaniem pomóc i wesprzeć twój proces przygotowań na wymarzony urlop czy długo oczekiwane wakacje. Gdy będziesz wyposażony w każdą z nich jedno jest pewne – te wczasy będą niezapomniane!

Bon voyage!

Bibliografia

[1] Buhalis, D., Egger, R. (eds.), 2008, eTourism Case Studies. Management and Marketing Issues, Elsevier, Oxford

[2] Racherla, P., Hu, C., Hyun, M.Y., 2008, Exploring the Role of Innovative Technologies in Building a Knowledge-Based Destination, Current Issues in Tourism, vol. 11, no. 5, s. 407–428.

[3] Martinez, J. L., & de Rochebrune, M. L. Louvre Museum. History, 1, 12th-20th.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także