Konferencje

Ponad 5 milionów Google Cardboardów w rękach użytkowników

Półtora roku temu Google udostępniło publicznie projekt Cardboard – kartonowe gogle, które w połączeniu ze smartfonem (wraz ze specjalną aplikacją) zamieniają się w headset wirtualnej rzeczywistości z prawdziwego zdarzenia. Po 19 miesiącach od premiery Google pochwaliło się wynikami sprzedaży swojego wynalazku. Jak tanie VR przyjęło się wśród posiadaczy urządzeń mobilnych? 

5 milionów Cardboardów w rękach użytkowników

Jak dowiadujemy się z oficjalnego bloga Google, na świecie znajduje się już ponad 5 milionów Cardboardów. Od razu pojawia się jednak pytanie – czy kartonowe gogle okazały się w takim razie sukcesem czy porażką? Można by się spodziewać, że przy tak niskiej cenie (od około 30 złotych), Cardboardy zyskają większe zainteresowanie (oczywiście nie znamy także dokładnych statystyk dotyczących gogli, niezakupionych, ale złożonych przez samych użytkowników – na stronie Google znajduje się instrukcja jak tego dokonać).
Niestety nie jesteśmy również w stanie porównać wyniku Google z konkurencją, np. Gear VR od Samsunga, który jak do tej pory nie pochwalił  się wynikami sprzedaży swojego sprzętu (poza tym to i tak urządzenie z nieco wyższej półki cenowej).
Można jednak założyć, biorąc pod uwagę raczej niską popularność tego typu urządzeń oraz ich eksperymentalny (w oczach konsumentów) charakter, że Cardboard osiągnęło wynik całkiem zadowalający, również dla samego Google, co potwierdzają ostatnie doniesienia, według których firma zamierza kontynuować swoją przygodę z wirtualną rzeczywistością, otwierając w tym celu specjalny dział, który będzie zajmował się jej rozwojem.

Popularność aplikacji VR w sklepie Google rośnie

W sumie użytkownicy Androida przeprowadzili aż 25 milionów instalacji apek dedykowanych dla Cardboarda, a tylko przez ostatnie dwa miesiące (listopad, grudzień), ze sklepu Google takie aplikacje pobrano 10 milionów razy. Widać więc wyraźny wzrost zainteresowania wokół VR.
W sklepie Google znalazło się już około 1000 aplikacji kompatybilnych z Cardboard. Najbardziej popularne okazały się: Chair in A Room (gra może pochwalić się sześciocyfrowym wynikiem jeśli chodzi o ilość jej instalacji), Vrse, Lamper VR: Firefly Rescue, Caaaaardboard! oraz Proton Pulse.

W wirtualnej rzeczywistości oglądniesz film…

Cardboard, jak na gogle VR przystało, umożliwia także oglądanie filmów. W sumie w wirtualnej rzeczywistości Google, oglądnięto już ponad 350 tysięcy godzin filmików w serwisie Youtube.

…albo „wybierzesz się” do miejsc uwiecznionych na fotografiach

Od grudnia zeszłego roku, w sklepie Google dostępna jest również apka Google Camera umożliwiająca robienie zdjęć w techologii VR, które później możemy przeglądać z wykorzystaniem Cardboardów. Użytkownicy wykonali już ponad 750 tysięcy takich fotek.
Dzięki opcji przeglądania takich „obrazów”, Google Cardboard pozwalają na wirtualne podróże do miejsc, których często nie bylibyśmy w stanie odwiedzić. Gigant z Mountain View pochwalił się, że z usługi wirtualnych wycieczek edukacyjnych, dostępnej w aplikacji Cardboard, skorzystało już ponad 500 tysięcy uczniów szkół.

Google prawdopodobnie pracuje nad kamerą VR

Z opisu ofert pracy niedawno opublikowanych przez Google w internecie dowiadujemy się, że firma poszukuje specjalistów od urządzeń oraz oprogramowania do wirtualnej rzeczywistości. Wygląda więc na to, że eksperyment z Cardboardami zachęcił Mountain View do dalszej pracy nad tematem VR, a nawet czymś więcej. W skrócie – z dotychczasowych informacji wynika, że Google prawdopodobnie pracuje nad kamerą do wirtualnej rzeczywistości (lub nowym, już nie kartonowym headsetem VR).

Jak zdobyć swojego Cardboarda?

Google Cardboard można zakupić przez internet, wprost ze strony Google, na której znajdują się także różne rodzaje gogli. Cardboarda można złożyć samemu, jeśli tylko zdobędzie się potrzebne do tego materiały – najbardziej problematyczne w pozyskaniu okażą się zapewne soczewki powiększające.
Jeśli chodzi o smartfon do takiego zestawu – najlepiej sprawdzają się oczywiście te z ekranem powyżej 4,5 cala, z wysoką rozdzielczością. Aplikacja Cardboard dostępna jest na Androidzie w wersji 4.1 i późniejszych, a także na iOS.
Źródło:
www.googleblog.blogspot.co.uk
www.mashable.com
www.computer.financialexpress.com

 

Udostępnij
Zobacz także