Konferencje
Mobile Trends

5 prostych porad – jak oczyścić miejsce w pamięci smartfona?

Gdyby poproszono nas o ocenę, który komponent smartfona cenimy najbardziej, prawdopodobnie największą ilością wskazań cieszyłaby się „pamięć wewnętrzna telefonu”. Z każdą zainstalowaną aplikacją wolne miejsce na dysku smartfona kurczy się nieubłaganie, a czasem nawet po zrobieniu cyfrowych porządków i zwolnieniu miejsca, urządzenie potrafi sprawiać problemy z instalacją kolejnych programów, robieniem zdjęć czy wrzucaniem na telefon muzyki i filmów. W jaki sposób można uprościć sobie życie w tej kwestii? Przedstawiamy 5 bardzo prostych porad, które pomogą ci zdobyć parę cennych megabajtów w pamięci urządzenia.

 1. Pozbądź się starych zdjęć i filmików

  Pierwszym, wcale nie tak oczywistym krokiem,  jest usunięcie starych zdjęć, filmików i plików z pamięci urządzenia. Trzeba bowiem przyznać, że dosyć rzadko zdarza się nam zaglądać do galerii, czy folderu z pobranymi plikami, a co dopiero je porządkować. Sam przyznaję, że od dłuższego czasu chomikuje na swoim smartfonie przeróżne zdjęcia, filmiki i materiały, których nie zrzucam regularnie na komputer ani nie usuwam. Przeglądanie tych materiałów, w celu selekcji potrzebnych i niepotrzebnych – niestety – bywa męczące, jednakże jak najbardziej warte naszego czasu.
  Twoim głównym celem powinny być zdjęcia nieudane, rozmazane lub zniszczone, stare screeny oraz stare filmiki, które możesz poskracać lub także – przerzucić do chmury/na komputer. To właśnie chmura, będzie Twoim ratunkiem. Szybki backup plików na dysk google (Google Photos), Dropbox czy One Drive – to prosta sprawa. W większości przypadków – darmowa oferta tych serwisów wystarczy by pomieścić nasze prywatne zdjęcia czy filmy.
  Właściciele sprzętu Apple mogą połączyć iPhone’a z Mac’iem i za pomocą kabla USB przenieść pliki do usługi iTunes albo iPhoto lub skorzystać z opcji Image capture.
  Po zrobieniu backupu materiały mogą zostać spokojnie usunięte z pamięci telefonu lub karty pamięci. Kolejna rada może wydać się równie prosta, co pierwsza…

 2. Usuń nieużywane przez siebie aplikacje

  Znów, muszę przyznać, że sam posiadam na smartfonie sporo nieużywanych od dawna aplikacji, które pozostawiam jednak w pamięci „tak, na wszelki wypadek”. Niestety, przynajmniej do momentu aż dyski naszych smartfonów znacznie się nie powiększą, musimy odrzucić podobne myślenie. Dlatego warto odinstalować wreszcie dawno nieogrywane gry mobilne i programy, z których najpewniej nie będziemy już korzystać.

 3. Zacznij słuchać muzyki z serwisów streamujących

  Innym, jakże niezbędnym zapychaczem naszych smartfonów jest muzyka. Przeciętny, dobrej jakości kawałek  potrafi zająć około 5 Mb pamięci. Wystarczy 200 piosenek i już żegnamy się z 1Gb przestrzeni na dysku. Odpowiedzią, znów będzie wynalazek ostatnich paru lat – chmura – a raczej serwisy streamujace z niej muzykę takie jak: Spotify, Apple Music, Google Music, Pandora czy SoundCloud. Przy takim rozwiązaniu, problemem może okazać się dostęp do internetu, bez którego muzyki nie posłuchamy (a przynajmniej – bez zapisywania jej w pamięci urządzenia). Dodatkowo, niektóre z serwisów wymagają opłat za korzystanie z ich usług.

 4. Przynajmniej na razie – nie korzystaj z 4K

  Podpunkt ten odnosi się przede wszystkim do użytkowników, najnowszych flagowych modeli smartfonów. Zwykle oferują one możliwość kręcenia filmów w 4K. Prawda jest jednak teka, że przy obecnej popularności monitorów i telewizorów potrafiących wyświetlać materiały w takiej rozdzielczości, robienie zdjęć/kręcenie filmów w 4K nie ma po prostu sensu. Szczególnie, że zajmują one o wiele więcej miejsca niż standardowe HD albo full HD.

 5. Rozszerz pamięć swojego smartfona (kartą SD, PenDrivem na micro USB)

  Ostatnie rozwiązanie to rozszerzenie pamięci urządzenia o karty pamięci (możemy trzymać ich przy sobie więcej) lub (niestety, dosyć drogie) pen drive z wtyczką micro USB. W rozporządzaniu miejscem na karcie pamięci pomogą nam menadżery – dzięki, którym przeniesiemy nasze pliki z pamięci telefonu na kartę i na odwrót.

Źródło:
www.mashable.com
Zdjęcie:
www.pexels.com
Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także