Gdyby poproszono nas o ocenę, który komponent smartfona cenimy najbardziej, prawdopodobnie największą ilością wskazań cieszyłaby się „pamięć wewnętrzna telefonu”. Z każdą zainstalowaną aplikacją wolne miejsce na dysku smartfona kurczy się nieubłaganie, a czasem nawet po zrobieniu cyfrowych porządków i zwolnieniu miejsca, urządzenie potrafi sprawiać problemy z instalacją kolejnych programów, robieniem zdjęć czy wrzucaniem na telefon muzyki i filmów. W jaki sposób można uprościć sobie życie w tej kwestii? Przedstawiamy 5 bardzo prostych porad, które pomogą ci zdobyć parę cennych megabajtów w pamięci urządzenia.
-
Pozbądź się starych zdjęć i filmików
Pierwszym, wcale nie tak oczywistym krokiem, jest usunięcie starych zdjęć, filmików i plików z pamięci urządzenia. Trzeba bowiem przyznać, że dosyć rzadko zdarza się nam zaglądać do galerii, czy folderu z pobranymi plikami, a co dopiero je porządkować. Sam przyznaję, że od dłuższego czasu chomikuje na swoim smartfonie przeróżne zdjęcia, filmiki i materiały, których nie zrzucam regularnie na komputer ani nie usuwam. Przeglądanie tych materiałów, w celu selekcji potrzebnych i niepotrzebnych – niestety – bywa męczące, jednakże jak najbardziej warte naszego czasu.
Twoim głównym celem powinny być zdjęcia nieudane, rozmazane lub zniszczone, stare screeny oraz stare filmiki, które możesz poskracać lub także – przerzucić do chmury/na komputer. To właśnie chmura, będzie Twoim ratunkiem. Szybki backup plików na dysk google (Google Photos), Dropbox czy One Drive – to prosta sprawa. W większości przypadków – darmowa oferta tych serwisów wystarczy by pomieścić nasze prywatne zdjęcia czy filmy.
Właściciele sprzętu Apple mogą połączyć iPhone’a z Mac’iem i za pomocą kabla USB przenieść pliki do usługi iTunes albo iPhoto lub skorzystać z opcji Image capture.
Po zrobieniu backupu materiały mogą zostać spokojnie usunięte z pamięci telefonu lub karty pamięci. Kolejna rada może wydać się równie prosta, co pierwsza… -
Usuń nieużywane przez siebie aplikacje
Znów, muszę przyznać, że sam posiadam na smartfonie sporo nieużywanych od dawna aplikacji, które pozostawiam jednak w pamięci „tak, na wszelki wypadek”. Niestety, przynajmniej do momentu aż dyski naszych smartfonów znacznie się nie powiększą, musimy odrzucić podobne myślenie. Dlatego warto odinstalować wreszcie dawno nieogrywane gry mobilne i programy, z których najpewniej nie będziemy już korzystać.
-
Zacznij słuchać muzyki z serwisów streamujących
Innym, jakże niezbędnym zapychaczem naszych smartfonów jest muzyka. Przeciętny, dobrej jakości kawałek potrafi zająć około 5 Mb pamięci. Wystarczy 200 piosenek i już żegnamy się z 1Gb przestrzeni na dysku. Odpowiedzią, znów będzie wynalazek ostatnich paru lat – chmura – a raczej serwisy streamujace z niej muzykę takie jak: Spotify, Apple Music, Google Music, Pandora czy SoundCloud. Przy takim rozwiązaniu, problemem może okazać się dostęp do internetu, bez którego muzyki nie posłuchamy (a przynajmniej – bez zapisywania jej w pamięci urządzenia). Dodatkowo, niektóre z serwisów wymagają opłat za korzystanie z ich usług.
-
Przynajmniej na razie – nie korzystaj z 4K
Podpunkt ten odnosi się przede wszystkim do użytkowników, najnowszych flagowych modeli smartfonów. Zwykle oferują one możliwość kręcenia filmów w 4K. Prawda jest jednak teka, że przy obecnej popularności monitorów i telewizorów potrafiących wyświetlać materiały w takiej rozdzielczości, robienie zdjęć/kręcenie filmów w 4K nie ma po prostu sensu. Szczególnie, że zajmują one o wiele więcej miejsca niż standardowe HD albo full HD.
-
Rozszerz pamięć swojego smartfona (kartą SD, PenDrivem na micro USB)
Ostatnie rozwiązanie to rozszerzenie pamięci urządzenia o karty pamięci (możemy trzymać ich przy sobie więcej) lub (niestety, dosyć drogie) pen drive z wtyczką micro USB. W rozporządzaniu miejscem na karcie pamięci pomogą nam menadżery – dzięki, którym przeniesiemy nasze pliki z pamięci telefonu na kartę i na odwrót.
www.mashable.com
www.pexels.com