Konferencje

5 sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa Twojego iPhone'a


Bezpieczeństwo podczas użytkowania urządzeń mobilnych od jakiegoś czasu jest dosyć popularnym tematem. Warto więc znać podstawowe zasady, dzięki którym nasz telefon będzie chroniony. Coraz więcej użytkowników urządzeń mobilnych jest również w posiadaniu iPhone’a. Dlatego też w tym artykule przedstawione zostaną sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa w tych modelach smartfonów.

Ustawienie hasła w telefonie to może być za mało aby chronić go przed niepożądanym użytkowanie czy dostaniem się naszych danych w niepowołane ręce. Ostatnie badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych sugerują, że aż jedna czwarta użytkowników, posługuje się łatwymi do odgadnięcia hasłami logując się do swoich kont internetowych. z kolei ponad połowa używa niezabezpieczonych sieci podczas korzystania z Internetu.
Wszystkie te praktyki są niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza, że hakerzy stają się coraz bardziej skuteczni i biegli w wyszukiwaniu potencjalnych możliwości ataku. Nie da się ukryć, że era smartfonów i przenoszenie wielu dziedzin życia, również tych niezwykle prywatnych do sieci, sprawia, że możemy czuć się mniej bezpiecznie. Jednak sytuacja ta przyczyniła się również do zintensyfikowania działań zabezpieczających jeżeli chodzi o urządzenia mobilne. Poniżej przedstawiamy  listę 5 najskuteczniejszych, ale i najprostszych sposobów na zabezpieczenie cyfrowych danych.

1.Często zmieniaj swoje hasło

Częste zmienianie haseł dostępu do kont internetowych nie jest czynnością, którą lubimy. Spowodowane jest to zapewne tym, że wielu z nas wolałoby mieć jedno uniwersalne, niezmienne hasło, najlepiej krótkie i łatwe do zapamiętania. Jednak taka wygoda wiązałaby się dużym ryzykiem, zarówno utraty danych jak i dostępu do naszego konta przez osoby niepożądane. Dlatego też, zmiana haseł w regularnych odstępach czasu jest czynnością, którą powinniśmy wziąć pod uwagę jak pierwszą, jeżeli chcemy chronić nasze urządzenie przed potencjalnymi hakerami. Warto też ustawiać dłuższe hasła (więcej niż 4 znaki), ponieważ te dłuższe są znacznie trudniejsze do odgadnięcia.

2.Używaj identyfikacji biometrycznej

Identyfikacja biometryczna to nic innego jak wykorzystanie informacji biologicznej w celu weryfikacji tożsamości. W telefonach najczęstsze metody to skanowanie linii papilarnych czy rozpoznawanie twarzy. Ponieważ każdy z naszych odcisków palców jest wyjątkowy, bardzo trudno włamać się do urządzenia, które zabezpieczone jest za pomocą danych biometrycznych.

3. Korzystaj z dwuetapowej weryfikacji użytkownika

Na pewno nie należy też polegać na jednej metodzie, jeżeli chodzi o ochronę naszych danych. Istnieją strony internetowe, które wymagają od użytkownika podania dwóch rodzajów haseł, jest to jeden z przykładów zastosowania dwuetapowej weryfikacji użytkownika. Niestety nie zawsze taka ochrona jest zapewniona przez strony czy konta internetowe. Jednak “podwójne” bezpieczeństwo możliwe jest dzięki aplikacji Avatier MFA. Aby uzyskać dostęp do danych, oprócz odcisku palca wymaga ona również weryfikacji głosu użytkownika.

4.Korzystaj z zabezpieczonych sieci WI-FI

Publiczne, niezabezpieczone hotspoty to niewątpliwie łatwy i szybki sposób na dostęp do sieci poza domem. Jednak korzystanie z nich wiąże się ze sporym ryzykiem, ponieważ każdy może się do niej bezpośrednio “podpiąć”. Dlatego też może być ona wykorzystywana przez hakerów jako potencjalne źródło dostępu do naszych danych.
Warto również brać pod uwagę ostrzeżenia o bezpieczeństwie wysyłane przez iPhone’a po znalezieniu się w zasięgu nowej sieci i próbie podłączenia do niej. Jeśli otrzymujemy powiadomienie, że sieć, której chcemy użyć może być niebezpieczna, warto wziąć pod uwagę te ostrzeżenia i nie korzystać z tego połączenia.

5. Zastosuj automatyczne usuwanie danych

W telefonach marki Apple istnieje funkcja, która pozwala na na zdalne wymazywanie danych w przypadku jego kradzieży. Jednak aby skorzystać z tych funkcji musi on być podłączony do sieci.Wielu złodziei o tym wie, i zapewne będą w stanie łatwo to połączenie z siecią ograniczyć. Być może na tyle szybko, że użytkownik nie zdąży zablokować swoich danych. Dlatego warto, oprócz tej usługi zabezpieczyć dane w inny sposób. Skonfiguruj ustawienia tak, aby telefon automatycznie wymazywał dane logowania i inne poufne dane, które po dostaniu się w niepowołane ręce mogą wyrządzić wiele szkód. Funkcja automatycznego wymazywania danych polega na tym, że po którymś z kolei błędnym podaniu kodu telefon sam te dane zabezpiecza.

Podsumowanie

Podane przgo iPhone’a. Jednak to co na pewno możemy rekomendować to bycie czujnym. Warto na bieżąco śledzić przypadki nowych ataków hakerskich, a przede wszystkim wprowadzić zmiany w swoich nie do końca bezpiecznych nawykach przy korzystaniu z sieci na urządzeniu mobilnym. Kilka wskazówek masz już powyżej, więc do dzieła! 🙂
Źródło: http://www.business2community.com/mobile-apps/5-ways-make-sure-iphone-secure-can-01857310#ocm2U9BtSeHmw4Zf.97
https://qz.com/894582/not-even-being-hacked-can-get-americans-to-change-their-crappy-passwords/

Udostępnij
Zobacz także