Konferencje

5 wskazówek, jak najlepiej wykorzystać swój telefon z Androidem

System mobilny Google Android na pierwszy rzut oka wydaje się banalnie prosty, ale wystarczy trochę poszperać i znajdziesz wiele sposobów na to, jak zhakować go dla swojej wygody i potrzeby. Sprawdź nasze najlepsze wskazówki i sztuczki dotyczące systemu Android, aby dowiedzieć się jak to zrobić.

Android to niezwykle potężny, innowacyjny mobilny system operacyjny, który często wyprzedza iOS Apple we wsparciu dla nowych technologii. 5G, płatności NFC, niestandardowe klawiatury… lista jest długa. Jednak wszystkie te najnowocześniejsze funkcje składają się na złożony, rozległy system operacyjny. Na poziomie powierzchni, interfejs jest wystarczająco prosty dla zwykłych użytkowników, którzy po prostu chcą pisać, wykonywać połączenia i korzystać z ich aplikacji – ale ukryta warstwa lub dwie głęboko w interfejsie to wszelkiego rodzaju ustawienia i narzędzia dla zaawansowanych użytkowników. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Chcemy, byś mógł korzystać z mobilnego systemu operacyjnego Google jak zawodowiec, a nasza lista sugestii i skrótów może ci w tym pomóc. To tylko niektóre ze sposobów, w jaki możesz wykorzystać system operacyjny Google – lista funkcji jest tak obszerna, że z pewnością znajdziesz ich więcej. Pamiętaj, aby sprawdzić naszą listę najlepszych aplikacji Android i zachęcamy do włączenia się do naszej sekcji komentarzy na dole artykułu. Możemy dodać twój pomysł do przyszłych aktualizacji tej historii!

1. Odinstaluj aplikacje, których nie potrzebujesz

Większość telefonów z systemem Android ma już sporo preinstalowanych aplikacji. Wiele z nich będzie mile widziane przez prawie każdego – mapy, e-mail, przeglądarki, i tak dalej – ale niewątpliwie są też takie, których nie chcesz lub nie potrzebujesz. Jeśli nie lubisz słuchać podcastów to nie potrzebujesz aplikacji z podcastami. A producenci telefonów zwykle dołączają kilka własnych aplikacji, których możesz nigdy nie potrzebować. Wystarczy długo nacisnąć ikonę aplikacji, a następnie przejść do menu ze szczegółami, gdzie można ją odinstalować.

Niestety, niektórych aplikacji stockowych nie można odinstalować. Na przykład, jeśli używasz tylko Firefoksa lub Edge jako przeglądarki internetowej, nie możesz odinstalować Chrome od Google. W przypadku tych aplikacji możesz przynajmniej wybrać opcję Wyłącz, która ukryje je z interfejsu i zwolni zasoby systemowe.

2. Używaj funkcji cyfrowej równowagi

Siedzenie w nocy na telefonie lub tzw. doomscrolling nie jest najzdrowszą rzeczą na świecie. Tryb snu w systemie Android 11 jest częścią funkcji Digital Wellbeing, czyli Cyfrowej Równowagi. Nie tylko wycisza telefon w ustalonym czasie, ale także zmienia ekran na czarno-biały, na wypadek gdybyś musiał patrzeć na ekran po godzinach. W rozwijanym menu znajduje się opcja Pauza, jeśli potrzebujesz więcej czasu przed przejściem do trybu. Jeśli szukasz więcej porad dotyczących snu, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak technologia może pomóc (i zaszkodzić) twojemu snu.

Inną polecaną funkcją jest tryb skupienia, który wycisza hałaśliwe powiadomienia aplikacji. Niektóre telefony, w tym najnowsze Pixele i Motorole, same włączają tryb Nie przeszkadzać, gdy odłożysz je ekranem do dołu – to szybki i łatwy sposób na uwolnienie się od zakłóceń. Wreszcie, użycie profilu pracy pozwala ukryć wszystkie aplikacje użytkowe gdy nadchodzi czas na relaks.

3. Zainstaluj program antywirusowy

Ponieważ Android jest znacznie bardziej otwarty niż iOS – to znaczy bardziej przypomina system Windows niż macOS – jest również bardziej otwarty na ataki złośliwego oprogramowania. Google wbudowało wiele silnych zabezpieczeń, ale zalecamy uruchomienie aplikacji antywirusowej na Androida. Aplikacje antywirusowe upewniają się, że nie instalujesz złych aplikacji i przeprowadzają regularne skanowanie pod kątem złośliwego oprogramowania. Zapobiegają również złodziejom, którzy mogą po prostu podmienić kartę SIM telefonu, aby uzyskać dostęp. 

Oprócz korzystania z programu antywirusowego, niektórzy podejmują bardziej zaawansowane środki ochrony, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo online, takie jak korzystanie z VPN USA. W ten sposób twój ruch będzie szyfrowany przez USA, a hakerzy nawet nie zorientują się, że jesteś w Polsce.

4. Instaluj aplikacje z sieci

Dla mnie to jedna z najfajniejszych przewag Androida nad iOS: Nie musisz mieć telefonu w ręku, żeby zainstalować na nim aplikację. Wystarczy przejść do sklepu Google Play w przeglądarce i możesz zdalnie zainstalować dowolną aplikację lub grę, o ile jesteś zalogowany na to samo konto Google, z którego korzysta telefon. Jeśli masz wiele urządzeń z systemem Android pod swoim kontem, zobaczysz je wymienione, gdy przejdziesz do instalacji. To duża wygoda, gdy odkryjesz aplikację na swoim komputerze i nie chcesz grzebać w telefonie, aby pobrać na niego aplikację.

5. Zwiększ pamięć

Główną zaletą systemu Android nad iPhone’ami jest to, że niektóre modele telefonów pozwalają na zwiększenie pamięci masowej za pomocą karty microSD. Nie tylko pozwala to na przechowywanie więcej mediów i aplikacji w telefonie, ale także oferuje sposób na przesyłanie dużych ilości danych plików między telefonem a innymi urządzeniami. Kolejną zaletą jest to, że możesz podłączyć niektóre telefony z systemem Android do zewnętrznego dysku USB i przeglądać ich pliki. Jeśli twój telefon ma port USB-C, możesz po prostu podłączyć dysk pamięci na USB z wejściem typu C.

Udostępnij
Zobacz także