Konferencje
Mobile Trends

Najciekawsze mobilne startupy z Europy wyznaczają trendy

Portal Tech.eu przygotował listę 50. godnych uwagi mobilnych start-upów z dziedziny hardware. Wszystkie pochodzą z Europy i mają spory potencjał, aby ich start-upowa działalność rozwinęła się w całkiem interesujący i dochodowy biznes. Poniżej znajdziecie listę trendów, jakie wyznaczają te projekty.

Inteligentny dom

cubesesorsCo piąty z zaprezentowanych start-upów przyczynia się do przeobrażenia naszego zwyczajnego domu w dom inteligentny. Tado służy maksymalnej oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzowaniu pomieszczeń w domu i nie tylko. Monitoruje m.in. on kiedy jesteśmy w domu a kiedy poza nim, czy też o której się budzimy, abyśmy zaraz po wyjściu spod kołdry mogli cieszyć się ciepłym mieszkaniem. Niektóre z funkcji działają bez naszej wiedzy, innymi możemy sterować za pomocą smartfonu. Innym niezwykle ciekawym projektem jest CubeSensors – małe kwadraciki umieszczone w naszym domu, które mają zapewnić kontrolę nad… wszystkim. Kontrolują temperaturę, duszność w konkretnych pomieszczeniach, chrapanie domowników, fazy księżyca, oświetlenie, ilość dwutlenku węgla w pomieszczeniach czy nawet obecność pleśni i alergenów. Zmierzą nawet, jak bardzo głośno zachowuje się nasz pies, kiedy nie ma nas w domu. Brzmi magicznie, ale czy to naprawdę realne? Inne ciekawe start-upy, które pomogą nam zamienić dom w iście inteligentny to: Brightup – dba o jak najlepszą jakość światła w domu, iSocket – zapewnia zdalne sterowanie urządzeniami elektronicznymi, Green momit – designerski termostat, Kiwi – otwierający za nas drzwi, Wattio – mierzący ile i w jaki sposób nasz dom zużywa energii elektrycznej, AirPlusPlus – mierzący zanieczyszczenia powietrza w naszym domu.

Sport – gratka dla rowerzystów

flyklyNie wiedzieć czemu, wiele start-upów tworzących projekty, które można zaliczyć do dziedziny sportu, tworzy takie, które okażą się specjalnie przydatne rowerzystom. Lock8 to spejcalna blokada na rower, którą otworzymy za pomocą naszego smartfona. Blaze to specjalny laser na rower, który ma zapobiec najczęstszym wypadkom rowerowym – czyli tym, kiedy kierowca nie dostrzega rowerzysty, który znajduje się w tzw. „martwym punkcie” w lusterku samochodu. FlyKly / Smart Wheel brzmi jak wynalazek dla leniwych, choć może okazać się przydatny – ma on zminimalizować nasz wkład w pedałowanie, abyśmy nie zmachali się nazbyt podczas jazdy, oraz wszędzie dojechali na czas. Visiobike i Greyp Bikes to chorwackie start-upy, które tworzą zupełnie innowacyjne modele rowerów. Wodd z kolei możemy przyczepić na spodzie deskorolki, aby monitorował on naszą jazdę pod kątem trasy i wykonywanych manewrów.

Nowy wymiar zdjęć i nagrań

Kilka ze start-upów proponuje również nowe rozwiązania w dziedzinie zapisu zdjęć i filmów. Narrative to malutka, automatyczna kamera. Możemy ją przypiąć do ubrania i nie przejmować się zbytnio taszczeniem wszędzie aparatu – wystarczy podwójne dotknięcie urządzenia, aby natychmiast wykonało ono zdjęcie i zapisało je w pamięci. Luuv to urządzenie dla amatorów mocnych wrażeń – to specjalny stabilizator, z którego pomocą będziemy mogli kręcić filmy bez odrobiny niepożądanych drżeń. Panono to wyjątkowa kamera, która ma formę małej piłki. Możemy ją podrzucić w powietrze, a ona zapisze dla nas obraz w postaci wyjątkowego, 360-stopniowego ujęcia w jakości 72 megapikseli.

Na zdrowie

neuroonStart-upów z zakresu zdrowia i medycyny jest niewiele. Jeden z projektów jednak zasługuje na wyróżnienie, albowiem jest to projekt… polski. Start-up nosi nazwę Intelclinic / NeuroOn. To wyjątkowa opaska, która monitoruje nasze fale mózgowe podczas snu i pozwala przełączyć się ze snu monofazowego w polifazowy, czyli wyspać się jak najefektywniej w jak najkrótszym czasie. Brzmi jak idealne rozwiązanie dla tych, dla których doba zawsze jest za krótka.

Drukarki 3D i nie tylko

littleprinter_tableSwoją start-upową niszę mają również wkraczające na rynek drukarki 3D. Start-upy związane z tą dziedziną to m.in. Leapfrog – drukarka 3D, która ma być dostępna i przystępna cenowo dla szerokiej grupy użytkowników. Beetherfirst to profesjonalna drukarka 3D, którą poza świetnej jakości wydrukiem charakteryzuje także wyjątkowo estetyczny i przyciągający uwagę design. Little Printer / BERG Cloud to zwykła-niezwykła drukarka. Jest bardzo mała, przesyłamy do niej dane za pomocą sieci, a wydruki mają formę przypominającą paragony. Za pomocą aplikacji wybieramy rzeczy, które są dla nas ważne i powinny się znaleźć na wydruku – statusy znajomych z mediów społecznościowych, dane z naszych treningów, newsy i zdjęcia dnia itp. Możemy również przesłać za jej pomocą wiadomość, aby wydrukowała ją za nas na zasadzie podobnej do faksu. Fojo / Enfojer to hipsterska aplikacja dla fanów Instagrama i nie tylko. Dzięki niej możemy w oldschoolowy sposób drukować, a raczej wywoływać, zdjęcia z naszego iPhone’a. Parametry ustawiamy w aplikacji, a następnie musimy wejść do ciemni i w odpowiednim miejscu umieścić nasz telefon i papier fotograficzny. Sami musimy dokończyć proces wywoływania zdjęć z pomocą specjalnych preparatów chemicznych, aby na końcu cieszyć się oldschoolowym polaroidem.
Pełną listę 50-ciu startupów znajdziecie pod tym adresem. Spośród nich znalazły się również nowe pomysły na telefony czy systemy operacyjne, a także formy przechowywania i przesyłania danych – np. Jolla, Blackphone (o którym było głośno podczas Mobile World Congress), Nifty MiniDrive czy Airtame. Swoje 5 minut mają też startupy poświęcone najmłodszym, macierzyństwu i samej ciąży – są to startupy Teddy The Guardian, BabyWatch / Bellabeat oraz Sen.se / Mother. W komentarzach chętnie poczytamy o startupach polecanych przez Was oraz o tych, w których pokładacie największe nadzieje.
Zdjęcie:
Serg Nvns © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także