Konferencje
Mobile Trends

6 funkcji komunikatora WhatsApp o których warto wiedzieć

Komunikator WhatsApp nie jest w Polsce tak popularną aplikacją jak na przykład Messenger, który stale wprowadza kolejne ulepszenia i aktualizacje. Jednak obecnie posiada kilka wartościowych i przydatnych funkcji, które niewątpliwie uczynią komunikację za jego pośrednictwem szybszą, atrakcyjniejszą i co najważniejsze – bezpieczniejszą.

Zobacz także: Jak wykorzystać WhatsApp w strategii marketingowej firmy?

Tak naprawdę głównym atutem komunikatora WhatsApp jest właśnie bezpieczeństwo. Przy uruchomieniu okienka rozmowy, u góry konwersacji pojawia nam się żółta ramka z alertem mówiącym o tym, że konwersacja, połączenia oraz wszelkie wiadomości wysyłane za pośrednictwem komunikatora są szyfrowane. Takie nastawienie na prywatność i swego rodzaju intymność moim zdaniem jest niezwykle zachęcająca do użytkowania tego narzędzia.
Obecnie funkcje aplikacji to między innymi możliwość prowadzenie rozmów wideo czy dodawania ruchomych GIFów ( a konkretniej tworzenie ich z nagranych przez siebie krótkich materiałów wideo). Ta druga opcja niestety aktualnie dostępna jest tylko w systemach iOS. Poniżej przedstawione zostaną mniej oczywiste funkcje komunikatora, o których użytkownicy mogą nie wiedzieć, a okażą się one dla nich niezwykle przydatne.

1. Dwueatpowa weryfikacja użytkownika

Niedawno twórcy aplikacji udostępnili dwuetapowe potwierdzenie tożsamości użytkownika w momencie zmiany numeru telefonu przypisanego do konta. Do uruchomienia komunikatora nie jest konieczna nazwa użytkownika czy hasło – konieczny jest jedynie numer telefonu oraz weryfikacja za pomocą jednorazowego hasła wysyłanego w postaci wiadomości SMS (ang. OTP). Jeżeli telefon zostanie skradziony, niepowołana osoba, nawet po przełożeniu karty SIM do innego telefonu, może mieć dostęp do komunikatora – hasło zostanie wysłane na podany przy rejestracji numer telefonu przypisany do właśnie do karty SIM. Dzięki dwuetapowej weryfikacji, użytkownik może chronić swoje dane, ponieważ przy każdej zmianie danych aplikacja żąda wprowadzenia sześciocyfrowego kodu, ustawionego w momencie włączenia opisywanej usługi dwuetapowej weryfikacji.

2. Możliwość odpowiedzi na konkretną wiadomość w czacie grupowym

Każdemu zdarzyło się dołączyć do grupowej dyskusji nieco później niż reszta uczestników lub nie być na bieżąco z wysyłanymi wiadomościami. Powoduje to ogromny chaos informacyjny i utratę kontekstu całej dyskusji. Dlatego też, WhatsApp posiada bardzo przydatną funkcję pozwalającą na odpowiedź na konkretną wiadomość, co porządkuje całą konwersację i pozwala na odnalezienie się w niej nawet po dłuższej nieobecności. Jak to działa? W wybranej konwersacji stuknij w wybraną wiadomość i przytrzymaj – u góry ekranu pojawi się strzałka skierowana w lewą i prawą stronę. Ta druga służy do przekazywania wiadomości natomiast ta skierowana w lewo pomocna jest właśnie przy odpowiedzi na konkretny fragment konwersacji (w iPhone’ach wystarczy stuknąć w wiadomość, przytrzymać i nacisnąć “reply” pojawiające się w okolicy wiadomości). Fajnym elementem jest również suwak pojawiający się przy zaznaczaniu wiadomości – pozwala on na szybkie przemieszczenie się do początku lub końca konwersacji.

3. Możliwość sprawdzenia, kto z grupowej konwersacji przeczytał Twoją wiadomość

W konwersacji, w której obecne są obecne dwie osoby, dostarczenie i odczytanie wiadomości jest proste do weryfikacji. Jest oznaczane za pomocą podwójnej pod wysłaną wiadomością. Problem powstaje gdy chcemy dokonać takiej weryfikacji w czacie grupowym. Jest jednak łatwy sposób aby to sprawdzić. Podobnie jak w poprzedniej funkcji należy stuknąć i przytrzymać wybraną wiadomość, a następnie nacisnąć ikonkę z literą “i” u góry ekranu (Android) oraz przycisk “Info” w systemie iOS. Użytkownicy iPhone’ów posiadają również możliwość wykorzystania szybszego sposobu sprawdzenia – wystarczy przytrzymać konkretną wiadomość i przesunąć palcem w lewo.

4. Możliwość dyskretnego odsłuchania wiadomości głosowej

Wiele osób woli wysyłać wiadomości głosowe niż wpisywać długi tekst w oknie komunikatora. Jednak powszechnym problemem jest to, że po wciśnięciu przycisku “play” wiadomość odtwarzana jest w trybie głośnomówiącym. W aplikacji WhatsApp można niezwykle łatwo ten problem rozwiązać. Wystarczy po naciśnięciu przycisku “play” przyłożyć telefon do ucha – to pozwoli ściszyć i przełączyć nagranie na “słuchawkę”.

5. Możliwość zmiany wyglądu wpisywanych wiadomości dla lepszego zaakcentowania wypowiedzi

W komunikatorze WhatsApp użytkownik ma możliwość wpisania kilku składni, które pozwolą na manipulowanie stylami wpisywanego tekstu. Na przykład po wpisaniu * przed i po konkretnym słowie uzyskamy efekt pogrubienia (przykł. *mobiletrends*). Podobnie, gdy użyjemy podkreśleń (przykł. _mobiletrends_) dzięki tej kombinacji przeobrazimy wybrane słowo w tekst pisany kursywą. Ciekawą opcją jest również umieszczenie słowa pomiędzy dwoma znacznikami ~ (przykł. ~mobiletrends~). Po tej operacji wysłany wyraz zostanie przekreślony. Polecam wypróbowanie tych kombinacji samemu – pozwoli to na dużo łatwiejsze zapamiętanie schematu, a przy okazji można się “pobawić” funkcjami aplikacji 😉

6. Możliwość “wywołania” użytkownika w grupowej konwersacji

Użytkownik ma również możliwość wspominania w konwersacji o konkretnych uczestnikach dyskusji grupowej. Wystarczy przed nazwą użytkownika w rozmowie wpisać @ (przykł.@mobiletrends) – na podobnej zasadzie działa wspominanie o użytkownikach w postach na Twitterze, więc ta opcja nie będzie dla wielu osób nowością i zaskoczeniem.
Komunikator WhatsApp zapewne jeszcze długo nie będzie aplikacją tak popularną jak połączony z Facebookiem Messenger, jednak moim zdaniem jeśli jeszcze jej nie znacie, warto ją przetestować z czystej ciekawości. Tym co ją wyróżnia na tle innych komunikatorów jest na pewno poziom bezpieczeństwa i prywatności oraz bardzo przyjemny interfejs. Fajna jest też opcja tworzenia własnych GIFów, jednak ta funkcja dostępna jest jedynie w systemie iOS.
Źródło: http://gadgets.ndtv.com/apps/features/six-whatsapp-features-you-may-not-know-about-1658812?pfrom=home-trending

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także