W dzisiejszych czasach, kiedy blisko połowa Polaków posiada smartfon, strony mobilne powinny być oczywistym rozwiązaniem. Niestety, ciągle bardzo rzadko trafiamy na naprawdę dobrze przygotowaną stronę mobilną, a bardzo wiele firm takiej strony w ogóle nie posiada. W artykule przedstawiamy 7 warunków, jakie powinna spełniać dobra strona mobilna (plus kilka dodatkowych wskazówek).
1. Szybki czas ładowania strony
Czas to pieniądz i podstawowe kryterium dla każdego z nas. Kiedy sprawdzamy jakąś stronę na komórce, przeważnie jesteśmy w biegu i nie mamy czasu ani ochoty czekać kilka minut na jej załadowanie. Im szybciej, tym lepiej. Według danych B2C, połowa użytkowników szybciej zapomni o marce, jeśli zirytuje się podczas ładowania jej strony.
2. Lokalizacja i godziny otwarcia
76% osób wchodzi na stronę mobilną, aby znaleźć adres i godziny otwarcia lokalnej firmy. Zadbaj o to, aby dostęp do tych informacji był maksymalnie szybki i uproszczony.
3. Opcja „kliknij by zadzwonić”
61% osób oczekuje po stronie mobilnej możliwości szybkiego i łatwego połączenia się z firmą. Jeśli użytkownik poszukuje restauracji, pizzy na telefon czy jakiegokolwiek innego usługodawcy, chce móc się z nim szybko połączyć, bez potrzeby żmudnego kopiowania numeru, lub co gorsza – zapamiętywania lub ręcznego notowania go, żeby sekundę później wprowadzić go na klawiaturze telefonu. Warto więc zadbać o dostępność opcji „kliknij by zadzwonić”.
4. Opcja „wyślij e-mail”
Zaraz obok poszukiwania numerów telefonów, 54% użytkowników oczekuje możliwości szybkiego kontaktu z firmą za pośrednictwem e-mail. Warto więc pamiętać, aby na stronie mobilnej znajdował się adres e-mail wraz z opcją szybkiego wprowadzenia i wysłania wiadomości.
5. Aplikacja mobilna, ale nie w wersji solo
Jeśli masz wybierać pomiędzy stroną, a aplikacją mobilną, lepiej wybrać stronę. Aplikacja wymaga pobierania i zabiera cenne miejsce na urządzeniu, więc jest przeznaczona raczej dla wiernych klientów. Kiedy użytkownik na szybko poszukuje informacji o firmie, zawsze najpierw kieruje się do wyszukiwarki stron. Aplikacje mobilne są fantastycznym sposobem na uzupełnienie strategii mobilnej i zacieśnienie relacji z klientem, ale nie powinny funkcjonować w pojedynkę.
6. Odnośniki do mediów społecznościowych
Facebook i Twitter to świetne narzędzia do bycia na bieżąco ze swoimi klientami. Mogą oni tam uzyskać szybką odpowiedź na dane zapytanie, poczytać opinie innych użytkowników i po prostu – być w kontakcie. Dlatego też warto, aby na stronie mobilnej znalazł się odnośnik do mediów społecznościowych, gdzie również obecna jest firma.
7. Wideo, ale bez autoplay’a
Filmy mogą być dobrym urozmaiceniem strony, szczególnie, kiedy dany produkt potrzebuje mini-instruktażu. YouTube umożliwia bardzo łatwy sposób na zamieszczanie filmów na stronach. Jeśli jednak chcesz zamieścić nagranie na stronie mobilnej, koniecznie unikaj opcji autoplay! Filmy spowalniają korzystanie ze smartfona oraz pobierają duży transfer danych i zamiast ulepszyć doświadczenia odbiorcy, mogą je łatwo zepsuć. Dlatego niech filmy odtwarzają się dopiero za przyzwoleniem użytkownika.
Ponadto, idealna strona mobilna powinna charakteryzować się także następującymi cechami i funkcjami:
- Jedno lub dwa kliknięcia, by uzyskać więcej informacji
- Pasek wyszukiwania łatwy do znalezienia i użytkowania
- Dopasowanie do każdej wielkości ekranu (szczególnie tych małych)
- Estetyczny i czytelny wygląd
- Opcja przełączenia na pełną wersję strony
- Dostępność przycisku „przeczytaj później”
- Nieprzewijające się, nierozbudowane elementy
- Duże przyciski, łatwe w obsłudze
- Scrollowanie tylko w jednym kierunku (góra-dół lub prawo-lewo)
Ile z powyższych kryteriów spełniają Wasze strony mobilne? A może w ogóle takiej nie posiadacie? Jeśli chcecie, aby Wasza strona dołączyła do grona „wzorowych stron mobilnych”, zapraszamy do skorzystania z usług ClickMaster Polska!
Źródło:
http://www.business2community.com/online-marketing/mobile-website-actually-7-key-features-0829269