Konferencje

78 milionów transakcji w pierwszym kwartale: BLIK rośnie i się rozwija

W pierwszym kwartale 2020 roku użytkownicy BLIKA zrealizowali prawie 78 milionów transakcji. To blisko dwukrotnie więcej niż rok temu (40 mln). BLIK jest systemem powszechnym, a jego popularność wciąż rośnie we wszystkich kanałach. W internecie BLIK zdystansował płatności kartami.

77,9 mln transakcji BLIKIEM w pierwszym kwartale to wynik porównywalny z tym za cały 2018 rok i prawie dwa razy lepszy niż pierwsze 3 lata funkcjonowania systemu. W pierwszych trzech miesiącach roku tradycyjnie użytkownicy realizowali najwięcej transakcji w internecie – było ich 57,5 mln – prawie dwa razy więcej niż rok temu i o 9 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2019 roku. Mimo tego, że czwarty kwartał jest zawsze najlepszym dla e-commerce okresem roku, dla BLIKA pierwszy kwartał 2020 był jeszcze lepszy niż poprzedni. Płatności w sieci stanowiły blisko 74 proc. wszystkich transakcji.

– Pod kątem ogólnej liczby transakcji mamy za sobą najlepszy kwartał w historii BLIKA. Aktualnie w sposób zdalny pracujemy nad jego dalszym rozwojem – między innymi udostępnianiem BLIKA w zagranicznych serwisach internetowych. Już wkrótce będziemy mogli ogłosić nowe partnerstwa. Pracujemy także nad wprowadzeniem płatności zbliżeniowych BLIKIEM. Nasz partner w tym projekcie – Mastercard – stał się już formalnie udziałowcem Polskiego Standardu Płatności – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

Drugim najchętniej wykorzystywanym sposobem na korzystanie z BLIKA były w tym czasie przelewy na numer telefonu. Użytkownicy zrealizowali ich aż 7,2 miliona – to o 25 proc. więcej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku i aż 177 proc. więcej rok do roku. Na początku roku pierwsze dwa banki – ING oraz mBank udostępniły nową funkcję „Prośba o przelew”, dzięki której przekazywanie sobie pieniędzy stało się jeszcze wygodniejsze i bardziej funkcjonalne. Użytkownik może poprosić o przekazanie pieniędzy, może także podzielić kwotę o którą prosi na kilka osób jednocześnie.

Liczba transakcji w tradycyjnych terminalach płatniczych wzrosła do 7 milionów – to o 150 proc. więcej niż rok temu i 6 proc. więcej niż w 4 kwartale 2019 roku.

Od połowy marca w Polsce wprowadzono wiele obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa SARS – CoV-2. Jednym z zaleceń kierowanych do Polaków przez Głównego Inspektora Sanitarnego było ograniczenie płatności gotówką. Polacy poważnie podeszli do tego zalecenia. Widać to w spadku liczby wypłat gotówki z bankomatów. W pierwszym kwartale takich transakcji realizowanych BLIKIEM było 6,2 mln, to wprawdzie wzrost o 32 proc. rok do roku, jednak o 9 proc. mniej niż w ostatnich trzech miesiącach 2019 roku.

W pierwszym kwartale Polacy wykonywali średnio 856 tys. transakcji BLIKIEM dziennie. Dla porównania – w tym samym okresie ubiegłego roku było to 443 tys. To pokazuje, jak bardzo rośnie popularność BLIKA. W najlepszym dniu kwartału odnotowano 1,12 miliona transakcji. W internecie użytkownicy płacili średnio 632 tys. razy dziennie, każdego dnia realizowali 68 tys. wypłat z bankomatu, 76 tys. transakcji w terminalach oraz 79 tys. przelewów na numer telefonu BLIK.

Średnia kwota transakcji BLIKIEM w pierwszym kwartale wyniosła 130 zł (104 zł w internecie, 50 zł w terminalu płatniczym, 118 zł przelewem na numer telefonu BLIK i 516 zł w bankomacie).

BLIK angażuje się w działania związane ze zwalczaniem pandemii

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału w Polsce wzrosła liczba zakażeń koronawirusem, a co za tym idzie – znacznie wzrosło obciążenie służby zdrowia. Każda pomoc finansowa dla placówek medycznych jest więc szczególnie ważna. Dzięki Fundacji TVN, która zorganizowała specjalny Koncert dla Bohaterów Polacy mogli wspierać lekarzy i personel medyczny, który na pierwszej linii walczy z epidemią. BLIK był partnerem tej inicjatywy, a jego użytkownicy – za pośrednictwem przelewu na numer telefonu BLIK – przekazali ponad milion złotych.

Chwilę później Polski Standard Płatności uruchomił także akcję Zastrzyk wsparcia dla szpitali zakaźnych – na specjalnej stronie internetowej każdy może łatwo i szybko wesprzeć finansowo wybraną placówkę w swojej okolicy. Cała przekazana BLIKIEM kwota trafia bezpośrednio na konto szpitala. Operator płatności – Tpay – nie pobiera prowizji o takich transakcji.

W związku z izolacją społeczną przygotowano także specjalny spot #SHOPSHARING, z udziałem MC Silka – ambasadora BLIK – który zachęcał do pozostawania w domu – jeśli ktoś ma taką możliwość, robienia wspólnych zakupów dla wielu osób, rozliczania się bezgotówkowo, a także wspierania osób starszych, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem. Materiał zobaczyło już blisko 1,5 miliona osób.

Koronawirus zmienia preferencje zakupowe w sieci

Pandemia i związana z nią izolacja społeczna, przyniosły ciekawe zmiany w preferencjach zakupowych Polaków w internecie. Pokazuje to analiza transakcji realizowanych BLIKIEM w sieci w marcu oraz w kwietniu w porównaniu z danymi za luty oraz rok do roku.

W całym pierwszym kwartale odnotowano największe wzrosty liczby transakcji w sklepach z elektroniką oraz na platformach z grami online – były to wzrosty o ponad 200 proc. W marcu, a więc pierwszym miesiącu ogólnopolskiej kwarantanny, najbardziej wzrosła (w porównaniu do lutego br.) liczba zakupów w sklepach z elektroniką (270 proc.) oraz tych sprzedających środki czystości i chemię gospodarstwa domowego (216 proc.). Istotny wzrost liczby transakcji odnotowano także w księgarniach internetowych (88 proc.). Spadła natomiast liczba transakcji w serwisach bukmacherskich oraz tych oferujących bilety na usługi transportowe.

W kwietniu – a więc pierwszym pełnym miesiącu społecznej izolacji – zakupy sprzętu elektronicznego wystrzeliły jeszcze bardziej – tu widać było wzrost o 542 proc. w stosunku do lutego. Zakupy chemii gospodarczej urosły o 345 proc. od lutego, znacznie wzrosły także zakupy ubrań (o 154 proc.), suplementów diety (157 proc.) oraz usługi streamingu gier i wideo. Pogłębiły się spadki w segmencie zakładów bukmacherskich oraz usług transportowych.

– Naszym zdaniem zamknięcie stacjonarnych sklepów i przeniesienie aktywności zakupowych Polaków do sieci wpłynie w długim terminie na zmianę nawyków zakupowych. Wielu z nas po prostu większą cześć zakupów regularnie będzie robić w sieci, nawet po całkowitym otworzeniu sklepów. Dotyczy to także rozrywki, ta realizowana online będzie rosła. Polacy staną się dużo bardziej cyfrowi – zarówno w zakresie kontaktów międzyludzkich jak i zakupów, niż byli przed wybuchem epidemii – podsumowuje Dariusz Mazurkiewicz.

BLIK to ogólnokrajowy, powszechny standard płatności, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie. Możliwość skorzystania z BLIKA w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ponad 90 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). PSP stale rozwija możliwości BLIKA tak, aby system był jak najbardziej funkcjonalny dla jego użytkowników. Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Noble Banku, Banku Pekao S.A, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Finansowe i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej.

Udostępnij
Zobacz także