Konferencje

9 sposobów na przedłużenie życia twojego smartfona

Właśnie skończył się okres gwarancyjny twojego smartfonu. Miesiąc później okazuje się, że telefon zaczyna się psuć, ale gwarancja już nie obowiązuje. Znasz to? Zapewne tak. Jeśli chcesz maksymalnie przedłużyć żywotność swojego smartfona, polecamy stosować się do 9 wskazówek, które pozwolą ci cieszyć się nim możliwie najdłużej.
Oczywiście większość z nas to niewolnicy nowości i pewnie część nawet z ulgą przyjmuje fakt, że telefon się zepsuł – w końcu bez wyrzutów sumienia możemy kupić nowy model. Co jednak, jeśli do premiery wyczekiwanego modelu pozostało kilka tygodni albo miesięcy? Albo akurat brakuje środków na koncie? Przeciętna żywotność smartfonów nie zachwyca i wynosi 18-24 miesięcy. 2 lata to więc przeciętne maksimum, jakie możemy wyciągnąć ze swojego urządzenia. Po tym czasie czeka nas ciąg lagów, niespodziewanego zawieszania się lub wyłączania, nie mówiąc o drastycznie krótkim czasie trzymania baterii. Jeśli chcesz tego uniknąć i podtrzymać smartfon przy życiu nieco dłużej, polecamy stosować się do poniższych wskazówek.

1. Poszukaj ukrytego winowajcy.

Kiedy chwytamy za smartfona kilkadziesiąt razy dziennie, nie za bardzo myślimy o tym, ile akcji absorbuje jego pamięć. Wiele z aplikacji może działać bez naszej wiedzy. Warto od czasu do czasu zajrzeć w ustawienia telefonu, aby sprawdzić. Ile aplikacji działa w tle oraz ile pamięci pochłaniają. W telefonach z Androidem wystarczy wejść w Ustawienia → Aplikacje → Uruchomione, w iPhone’ach – Ustawienia → Główne → Użycie. Warto też sprawdzić, czy mamy zainstalowaną najnowszą wersję systemu operacyjnego, aby być na bieżąco z aktualizacjami, które mogą pozytywnie wpłynąć na działanie systemu.

2. Odinstaluj aplikacje, których nie używasz.

Od kiedy ilość miejsca w pamięci naszego telefonu uległa zdecydowanemu powiększeniu, mamy tendencję do instalowania aplikacji, które finalnie okazują się zbędne i pozostają w pamięci telefonu całkowicie bezużyteczne. Często zapominamy o nieużywanych aplikacjach lub dajemy wygrać leniowi, gdy po prostu nie chce nam się ich odinstalowywać. Bez wahania usuwaj aplikacje, których nie używasz lub robisz to drastycznie rzadko – pamiętaj też o usuwaniu dodatkowych plików, które pozostawia po sobie aplikacja – one również zajmują cenne miejsce. Oszczędzisz dzięki temu pracę procesora, unikając ich przypadkowego uruchamiania (mogą działać w tle bez twojej wiedzy).

3. Wyłącz aplikacje śledzące twoją lokalizację.

Wiele aplikacji takich jak Mapy Google, Twitter, Facebook czy nawet aparat, cały czas śledzą twoją lokalizację. To kolejny pożeracz energii. Warto więc wyłączyć całkowicie śledzenie lokalizacji, lub wyłączyć je tylko dla niektórych aplikacji.

4. Wyłącz odświeżanie aplikacji w tle.

Jeśli posiadasz iPhone’a z systemem iOS 7, funkcja ta włączona jest domyślnie. Opcja ta pozwala na działanie aplikacji w tle, kiedy wykonujemy na iPhonie wiele zadań równocześnie. Wyłączając tą opcję, możesz zdecydowanie przedłużyć żywotność baterii. Wejdź w Ustawienia → Główne → Odświeżanie aplikacji w tle, aby je wyłączyć.

5. Dodatkowe życie dla baterii.

Ostatnio powstało kilka startupów, w tym m.in. Mophie, które stworzyły obudowy na telefon stanowiące dodatkowe źródło energii dla smartfonów. W obudowie skrywany jest zapas energii na czarną godzinę, który pozwoli baterii na kilka dodatkowych cennych minut działania. Możesz również zaopatrzyć się w przenośną ładowarkę działającą po podpięciu do portu mini-USB albo ładowarkę samochodową.

6. Tryb samolotowy

Jeśli chcesz przedłużyć życie smartfona w awaryjnych sytuacjach, przełącz telefon w tryb samolotowy, kiedy możesz pozwolić sobie na chwilowe odcięcie od sieci, bez konieczności całkowitego wyłączania telefonu. Pozwoli to zaoszczędzić baterię. Również jeśli będziesz ładować telefon przełączony w tryb samolotowy, bateria naładuje się zdecydowanie szybciej.

7. Aktualizuj, kiedy tylko możesz.

Aktualizacje systemu operacyjnego i niektórych aplikacji mają pomóc smartfonowi, a nie mu zaszkodzić. Dzięki aktualizacjom naprawione zostają luki w systemie. Ściąganie aktualizacji na podstarzały telefon może wydawać się ryzykownym krokiem, ale tak naprawdę może bardziej pomóc, niż zaszkodzić telefonowi.

8. Zrób twardy restart.

Kiedy telefon powoli przestaje funkcjonować, a wszystkie jego funkcje skrajnie spowalniają, zafunduj mu twardy restart. Czasami zwykły restart telefonu pozwoli na zwiększenie wolnej przestrzeni i wydajności telefonu. Drastyczniejszym sposobem jest przywrócenie fabrycznych ustawień telefonu, ale to spowoduje usunięcie wszystkich danych z telefonu i jest krokiem raczej dla zdesperowanych.

9. Korzystaj z aplikacji-pomocników.

W dbaniu o niezaśmiecanie smartfona zbędnymi aplikacjami czy plikami, z pewnością pomogą również przeznaczone ku temu aplikacje. Jedną z najpopularniejszych aplikacji w sklepie Google Play jest Clean Master (Cleaner), który z pewnością wart jest zainstalowania, ponieważ będzie za nas pilnował porządku i wydajności naszego smartfona. Pomoże usunąć ze smartfona zbędne pliki, o których istnieniu możemy nawet nie wiedzieć. Aplikację można pobrać bezpośrednio z Google Store.
Źródło:
http://mashable.com/2014/07/03/iphone-life-preservation-tips
Zdjęcie:
baloon111  © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także