Konferencje

Android M – nowa wersja Androida – Google I/O 2015

Wczoraj odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń technologicznych spośród corocznego kalendarium – Google I/O 2015. Wiadomym było, że podczas wydarzenia poznamy szczegóły dotyczące nowej wersji systemu operacyjnego Android M. Wiele z pogłosek znalazło swoje potwierdzenie w oficjalnych informacjach od Google. Android M to m.in. zwiększona ochrona danych użytkownika, usprawnione poruszanie się pomiędzy aplikacjami, wprowadzenie autoryzacji za pomocą czytnika linii papilarnych czy dostęp do usługi Android Pay. Nadal nie wiadomo, jakie rozwinięcie stoi za tajemniczym skrótem „M”, ale wiemy już, jakie główne atuty kryć w sobie będzie nowa wersja systemu.

permissionsNowe zarządzanie uprawnieniami aplikacji

Jak wspominano w pogłoskach na temat systemu, Google zwiększa swoją troskę o ochronę prywatności użytkowników. Jednym z kroków w stronę większego bezpieczeństwa danych, jest wprowadzenie nowego systemu zarządzania uprawnieniami aplikacji. Zamiast akceptować uprawnienia aplikacji podczas instalacji (przyznajmy szczerze, nie wszyscy czytają ich treść), aplikacje będą pytać użytkownika o uprawnienia za każdym razem, gdy któraś z funkcji ma być aktywowana – np. uprawnienia do wykorzystania mikrofonu, aparatu czy o dostęp do bazy kontaktów.

Chrome Custom Tabs

chromeDzięki Chrome Custom Tabs po kliknięciu w link znajdujący się wewnątrz danej aplikacji, nie będzie otwierana nowa aplikacja przeglądarki, ale jedynie zakładka, która zostanie „nałożona” na dotychczas otwartą aplikację. Użytkownik będzie mógł szybko wrócić do poprzedniego okna, tapując przycisk cofania. Usprawni to poruszanie się po linkach oraz zlikwiduje konieczność ciągłego przeskakiwania pomiędzy różnymi aplikacjami. W parze z tym rozwiązaniem idzie również likwidacja problemu wyboru aplikacji do otwarcia danego linku. W Androidzie M niektóre z linków będą od razu kojarzone z aplikacjami, więc np. klikając w link prowadzący do Facebooka, Instagrama czy Twittera, zamiast okna przeglądarki, otworzy się nam konkretna aplikacja.

Android Pay

W marcu Google zapowiedziało pracę nad własnym systemem płatności Android Pay. Podczas Google I/O 2015 doszło do oficjalnej prezentacji platformy. System nie różni się zbytnio od innych dostępnych na rynku – dzięki Android Pay właściciele telefonów będą mogli dokonywać płatności za pomocą NFC.

Skaner linii papilarnych

Kolejna potwierdzona plotka – Android M niesie ze sobą wsparcie dla wbudowanych w smartfonach skaner linii papilarnych. Google poprzez ten krok ma nadzieję pomóc w standaryzacji API dla usług wykorzystujących czytnik odcisku palca. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy będą mogli odblokowywać swoje telefony czy dokonywać zakupów w Google Play, wykorzystując autoryzację za pomocą odcisku palca.

Większa wydajność baterii

dozeNowa wersja systemu ma pomóc również w zwiększeniu wydajności baterii smartfonów. Nowość stanowić będzie funkcja Doze, która będzie wykrywać, kiedy telefon jest nieaktywny przez dłuższy czas (np. w nocy) i w efekcie będzie wprowadzała go w oszczędny tryb głębokiego uśpienia, zachowując nadal kluczowe funkcjonalności, takie jak np. budzik czy połączenia. Ma to znacząco wydłużyć żywotność telefonu na jednym ładowaniu.

Google Now On Tap

Nowością będzie również nowa, ulepszona wersja Google Now – Google Now On Tap. Dzięki niej będzie można błyskawicznie znaleźć informacje na temat aktualnie wyświetlanych na ekranie treści. Dla przykładu, dyskutując ze znajomym na temat nowego filmu, po przywołaniu aplikacji Google Now za pomocą tapnięcia w przycisk home, Google będzie znało temat dyskusji i wyszuka informacje na temat filmu – np. obsadę czy recenzje filmu. Oglądając teledysk w aplikacji YouTube – Google Now znajdzie np. informacje na temat wokalisty. Google Now stanowi więc kolejną alternatywę dla mobilnych asystentów, takich jak Siri, czy udostępniona ostatnio na telefony z Androidem Cortana.
Wśród nieco mniej znaczących nowości pojawiło się również wsparcie dla USB-C, które wkrótce ma być standardem w produkowanych urządzeniach. Jak widać na przykładzie nowości w systemie, Google przede wszystkim kładzie nacisk na usprawnienie obsługi telefonu i sprawienie, aby system był jak najbardziej intuicyjny, a także „user-friendly”. Zwiększone bezpieczeństwo, brak konieczności przerzucania się pomiędzy różnymi aplikacjami, szybka autoryzacja za pomocą odcisku palca czy wydłużenie pracy na baterii – to wszystko ma sprzyjać jeszcze przyjemniejszej i efektywniejszej obsłudze smartfonów i tabletów.
Nowa wersja Androida M już teraz dostępna jest dla developerów. Będzie ona funkcjonować na urządzeniach takich jak Nexus 5, 6, 9 oraz Player. Oficjalna wersja ma być udostępniona jesienią tego roku.
Jeśli chcecie obejrzeć sami całe wydarzenie, jego zapis dostępny jest na YouTube:

Źródło:
http://www.ubergizmo.com/2015/05/android-m-official/
http://techcrunch.com/2015/05/28/google-announces-android-m-with-fingerprint-scanner-support-android-pay-improved-permissions-battery-and-performance-tweaks/

Udostępnij
Zobacz także