Konferencje

Android M – szykuje się nowa wersja Androida, którą możemy poznać już za 3 dni na Google I/O 2015

Już za 3 dni rozpocznie się jeden z najbardziej wyczekiwanych corocznych eventów mobilnych – Google I/O 2015. Rok temu podczas tego wydarzenia zapowiedziano nową wersję systemu Android, a także przedstawiono nowe odsłony Androida, m.in. Android Wear czy Android Auto. Rozpoczęły się spekulacje, co w tym roku przyniesie ze sobą ten event. Najczęściej powtarzaną plotką jest ta o nowej wersji systemu – o Androidzie M. Wzmianka o tej wersji systemu wyciekła niechcący na stronie wydarzenia, gdzie przez przypadek umieszczono ją w programie wydarzenia.
Mimo tego, że Android nie radzi sobie z fragmentaryzacją systemu i szybkim dostarczaniem aktualizacji na telefony użytkowników – wersja Lollipop gości zaledwie na 10% telefonów z Androidem – najprawdopodobniej podczas Google I/O 2015 ujrzymy zapowiedź kolejnej wersji systemu – tym razem Androida M (6.0). Lollipop przyniósł ze sobą material design, Android M natomiast ma przynieść m.in. ulepszone funkcje powiadomień czy wsparcie dla systemu autoryzacji za pomocą odciska palca.
Ponieważ telefony stają się coraz bardziej prywatne, a co za tym idzie – skrywają w sobie całą masę istotnych danych i rozwiązań, Google z coraz większą troską podchodzi do kwestii bezpieczeństwa. Dlatego też prawdopodobne jest, że wersja M oznaczać będzie wsparcie dla zabezpieczania danych na urządzeniach mobilnych poprzez autoryzację za pomocą odcisku palca (z czego skorzystać będą mogli jedynie użytkownicy najnowszych urządzeń, jednak nie ma co ukrywać – użytkownicy starszych modeli aktualizacji pewnie w ogóle się nie doczekają). Informacja o pojawieniu się tej funkcjonalności w nowej wersji systemu jest najczęściej powtarzana i wydaje się najpewniejszą ze wszystkich pogłosek.
Android M ma oznaczać również ulepszony system powiadomień. Dzięki niemu będzie można jeszcze lepiej zarządzać powiadomieniami oraz czasem ich otrzymywania. Powiadomienia mają zostać również zunifikowane dla wszystkich urządzeń, z których korzysta użytkownik – powiadomienie wyświetlone na komputerze nie będzie już pokazywane na ekranie telefonu.
Android-M-fingeprint-02
Mówi się również, że nowa wersja Androida będzie jeszcze lepiej wspomagała zarządzanie całym arsenałem Inteligentnego Domu i Internetu Rzeczy, a także urządzeniami wearables. Z rosnącą popularnością smartzegarków, Android M ma pozwalać na jeszcze lepszą współpracę smartwatcha ze smartfonem. Nowy system ma również idealnie współpracować i wspierać wszystkie wariacje na temat Androida, takie jak np. wspominane wyżej Android Car, Android Wear, czy też Android Pay – rozwiązaniem z zakresu płatności mobilnych, które przedstawiono podczas MWC 2015. Niektórzy wysnuwają również teorie, że nowa wersja systemu oznaczać będzie nowe opcje obsługi smartfonu, np. ulepszoną obsługę za pomocą komend głosowych.
Aktualizacji nie wróży się raczej rewolucji w zakresie designu, albowiem ta miała miejsce wraz z wprowadzeniem Androida Lollipop i material design, który najpewniej zostanie zachowany przy nowej aktualizacji.
Oczywiście trwają też dywagacje na temat rozwinięcia nazwy. Jak wiadomo, nazwa musi nawiązywać do gamy słodyczy. Wśród propozycji pojawiają się m.in. Macadamia Nut Cookie (która, choć dość nietuzinkowa, wydaje się najmocniejszą propozycją, w związku z wyciekami skrótu Android MNC), Muffin, Marshmallow, Milkshake czy bardziej markowo: Mars, M&M’s czy Milky Way. Od siebie dorzucamy jeszcze Macaroons, na „cześć” słynnych ciasteczek, które w ostatnim czasie stały się niesamowicie modne w przemyśle cukierniczym.
Koniec końców niewiele czasu pozostało nam do Google I/O 2015, a niepewność zostanie rozwiana już za 3 dni podczas eventu. Można się jednak spodziewać, że pomimo przeskoku „literkowego” w wersji systemu, co może sugerować spore zmiany – dużych zmian w systemie jednak nie będzie. Nowa aktualizacja będzie stanowiła raczej ewolucję, niż rewolucję w historii Androida, ponieważ mała rewolucja napotkała użytkowników urządzeń Google niecały rok temu podczas premiery Androida Lollipop.
Odliczanie do Google I/O 2015 odbywa się na oficjalnej stronie: https://events.google.com/io2015/.
Źródło:
http://www.androidpit.com/android-m-release-date-news-features-name

Udostępnij
Zobacz także