Konferencje

Android najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie

Od lat mobile przełamywało kolejne bariery, najpierw w ilości produkowanych urządzeń, później jeśli chodzi o generowany ruch w Internecie. Teraz oficjalnie, mobilny OS Android stał się najbardziej rozpowszechnionym systemem operacyjnym na świecie, popularniejszym od Windowsa.

Android z największym udziałem w wykorzystaniu Internetu

Już wcześniej, razem zebrane, mobilne OS-y pokonywały Windowsa w statystykach dotyczących ruchu generowanego w Internecie. Pierwszy raz jednak, pojedynczy system mobilny prześcignął rynkowego lidera w tej kategorii.
Różnica między Androidem i Windowsem nie jest znaczna, to zaledwie dwie setne procenta. Oficjalnie jednak możemy potwierdzić, że największym systemem operacyjnym na świecie jest OS wywodzący się ze środowiska urządzeń mobilnych. To bez wątpienia historyczna chwila. „Okienka” utrzymywały się na szczycie przez całe dekady i praktycznie żaden twórca oprogramowania nie był w stanie zagrozić monopolowi Microsoftu.
Według danych z firmy Statcounter, w marcu globalny udział Androida na rynku OS-ów jeśli chodzi o korzystanie z Internetu, wyniósł 37,93%. Windows znalazł się minimalnie dalej z udziałem 37,91%. Analizę oparto na badaniu ponad 2,5 miliona stron internetowych z całego świata.


“To kamień milowy w historii technologii i koniec pewnej ery” skomentował Aodhan Cullen, CEO, StatCounter.  “To oznacza koniec globalnego przywództwa Microsoftu na rynku systemów operacyjnych, które utrzymywał od lat 80 XX wieku. To świadczy także o ogromnym przełomie dla Androida, który jeszcze 5 lat temu posiadał jedynie 2,4% udziałów w globalnym rynku wykorzystania Internetu”.

Windows wciąż liderem na desktopach, ale czy na długo?

Naturalnie Windows wciąż pozostaje liderem na rynku systemów desktopowych (PC i laptopy) z udziałem 84%. A zapewne na razie Android nie będzie próbował swoich sił w walce o segment „stacjonarek” (także biorąc pod uwagę, że Google przygotowało swój własny, desktopowy system Chrome OS). Warto zastanowić się jednak nad scenariuszem, w którym urządzenia mobilne po prostu zaczną całkowicie zastępować desktopy.
Na rynku rodzi się przecież pewien trend uruchamiania mobilnych systemów na dużym monitorze (jak ma to miejsce w przypadku stacji dokującej Samsunga DeX). Microsoft podejmował już takie próby w przypadku Windowsa z funkcją Continuum, która pozwala zamienić telefon w komputer stacjonarny.

Android w Azji, Windows w Europie i Ameryce północnej

Swój nowy rekord Android zawdzięcza przede wszystkim Azji. To jedynie na tym kontynencie bardzo wyraźnie prześcignął Windowsa (52,2% do 29,2%), zapewne ze względu na dominującą na tych terenach rolę urządzeń mobilnych.
W Ameryce północnej liderem rynku pozostał Windows z udziałem 39,5%. Android znalazł się tam dopiero na trzeciej pozycji (21,2%), tuż za iOS (25,7%). Windows wciąż zagarnia największą część rynku w Europie (51,7%), gdzie przerasta Androida ponad dwukrotnie (23,6%). Sytuacja na Starym kontynencie prezentuje się więc zgoła odwrotnie niż w Azji.
Źródło:
gs.statcounter.com
Zdjęcie:
www.android.com

Udostępnij
Zobacz także