Konferencje
Mobile Trends

Android Wear z urządzenia na urządzenie staje się rozwiązaniem coraz bardziej dojrzałym – Sylwester Madej

 

Sylwester Madej, współtwórca Outline – firmy specjalizującej się w tworzeniu aplikacji na Androida, programista Java i Androida w ramach 3 pytań do prelegenta Mobile Trends Conference opowiada o tym, na czym zna się najlepiej – czyli o aplikacjach właśnie. Zdradza również swoje spojrzenie na świat smartzegarków i wyjaśnia, dlaczego wearables zasługują na miano najsilniejszego trendu minionego roku.
Gdybyś miał zostawić na swoim telefonie tylko trzy aplikacje, na które z nich padłby Twój wybór i dlaczego?

  • Twitter – Moja podstawowa sieć społecznościowa, źródło aktualności i ciekawych dyskusji. Twitter nadal zadziwia mnie możliwością bezpośredniej rozmowy z każdym, niedostępnej w innych mediach.
  • INGMobile – Doskonała aplikacja banku ING, z której korzystam na co dzień. Nietypowy UX pozwala wykonywać przelewy jednym palcem, w kilka sekund. Często zdarza mi się wykonywać przelew na kartę przed stojąc przy kasie 🙂
  • DuoLingo – Fajny sposób na szkolenie języków obcych. Nauka kilku słówek po włosku, to dla mnie najlepszy sposób wykorzystania czasu w kolejce na poczcie. Za tą aplikacją przemawia przejrzysty UI, elementy grywalizacji i wykorzystanie systemu opóźnionych powtórek.

Co Twoim zdaniem było największą „rewolucją” bądź najsilniejszym trendem mobilnym w roku 2014?
Zdecydowanie smartwatche. Zarówno Google jak i Apple zaprezentowały swoje pomysły w tej dziedzinie. Android Wear z urządzenia na urządzenie staje się rozwiązaniem coraz bardziej dojrzałym. O Apple Watch trudno się jeszcze wypowiadać, choć tak czy inaczej będzie to hit.
Jedno jest pewne. Podejście do zegarków, jako naturalnego rozszerzenia możliwości smartfonów, staje się dominujące. Samsung Gear będący urządzeniem all in one, nie spotkał się z wystarczającym zainteresowaniem klientów. Ponadto widać coraz większy trend do integracji zegarków i opasek fitness.
Wygłosisz prelekcję na Mobile Trends Conference 2015. O czym będzie Twoje wystąpienie?
Temat mojej prelekcji to „Implementacja Material Design na Android Lollipop i starszych”. Wraz z wejściem Androida 5.0 Lollipop, Google ogłosiło nowe podejście do projektowania interfejsów aplikacji. Celem mojej prezentacji będzie pokazanie jak skorzystać z nowości wprowadzanych przez Material Design we własnych aplikacjach. Okazuje się, że jest to zadanie nietrywialne, zwłaszcza w przypadku urządzeń nieposiadających Lollipop (obecnie >90% rynku). Pokaże co da się uzyskać korzystając z biblioteki AppCompat oraz zewnętrznych bibliotek. Prezentacja, wraz z udostępnionym kodem źródłowym, będzie przydatnym narzędziem dla każdego, kto chce przenieść swoje aplikacje do świata Material Design.

Sylwester Madej

Współtwórca Outline (byoutline.com) – firmy specjalizującej się w tworzeniu pięknych aplikacji na Androida. Programista Java od 8 lat, a Androida od 4 lat. Tworzył m.in. systemy dla korporacji w Touk i gry dla milionów w Gadu Gadu. Obecnie specjalizuje się w oszczędzaniu czasu sobie i innym programistom. Pozyskaną wiedzą lubi dzielić się z innymi, prowadząc bloga soldiersofmobile.com, stacjonarne szkolenia w ramach szkoleniaandroid.pl oraz występując jako prelegent na konferencjach m.in. Mobilization, Warsjawa, MobileWarsaw.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także