Konferencje

Aplikacja Ikea Place: zaaranżuj wnętrze dzięki technologii AR!


Aplikacja Ikea Place do niedawna była dostępna tylko dla użytkowników systemu iOS. Od około tygodnia jej funkcjonalności są również dostępne na systemie Android. Jednak to nie wszystko. Wprowadzono również nowe funkcje, które na pewno spodobają się osobom urządzającym mieszkanie czy dom.
Dzięki nowej aplikacji sieci Ikea, każdy użytkownik może za pomocą technologii tzw. “rozszerzonej rzeczywistości”, sprawdzić jak konkretne elementy wyposażenia będą się komponować z wnętrzem, które chcą zaaranżować. Innymi słowy, chcesz kupić żółtą kanapę, ale nie jesteś pewien jak wkomponuje się w wystrój wnętrza – za pomocą aplikacji możesz zobaczyć jak ta właśnie kanapa będzie wyglądała w Twoim salonie!

Baw się, eksperymentuj i… oszczędzaj czas w sklepie!

Instalując aplikację Ikea Place, możesz eksperymentować z różnego rodzaju produktami w swoim domu czy mieszkaniu. Możesz je “ustawiać” w dowolnych miejscach i kątach i dopiero wtedy zdecydować czy chcesz daną rzecz kupić czy nie. Urządzasz kuchnię? Sprawdź czy upatrzony model stołu komponuje się z meblami. Nie wiesz jakie krzesła wybrać? Sprawdź je w połączeniu ze stołem. Szukasz inspiracji do pokoju dziecka? Zaaranżuj go dzięki aplikacji i pokaż dziecku. Będziesz wiedział co mu się podoba 🙂 Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko można zobaczyć czy dany produkt nam odpowiada i pasuje do wnętrza, ale też dzięki wstępnemu “sprawdzianowi” zaoszczędzimy czas w sklepie. Będziemy wiedzieli co nas interesuje i będziemy mogli zapytać obsługę o ten konkretny produkt, bez zbędnego chodzenia i szukania.

Co nowego?

Uaktualniona wersja aplikacji posiada funkcje wyszukiwania produktów obrazem (Visual Search). Wystarczy nam zdjęcie nawet fragmentu przedmiotu, aby móc znaleźć takie same lub podobne produkty. Taką funkcję posiada aplikacja Aliexpress i jest to ona niezwykle przydatna. Na przykład załóżmy, że spodobało się nam coś w sieci, mamy tylko zdjęcie bez źródła jego pochodzenia. Wystarczy zdjęcie pobrać i “wrzucić” w wyszukiwarkę obrazem. Bardzo lubię tę funkcję, bo czasem faktycznie znajduje się identyczne przedmioty.
W nowej aplikacji sieci Ikea bardzo przydatne jest też to, że możemy dodać wymiary pomieszczenia i zobaczyć interesujące nas elementy wystroju w realnym rozmiarze. Aplikacja automatycznie skaluje “przedmioty” biorąc pod uwagę właśnie metraż danego pokoju. Twórcy aplikacji zapewniają również, że technologia AR jest niezwykle dokładna, co za tym idzie użytkownicy będą mogli zobaczyć teksturę mebli, cienie, detale itd.

Co trzeba zrobić, aby użyć aplikacji?

Aby zacząć korzystać z aplikacji Ikea Place, należy najpierw zrobić zdjęcie przestrzeni w której chcemy konkretny mebel ustawić. Potem mamy możliwość wyszukania produktu, klikamy i możemy zacząć aranżować wnętrze. Jeżeli chodzi o wersję na iPhone’a to musi mieć on zainstalowaną wersję systemy iOS 11. Android natomiast potrzebuje specjalnej wtyczki o nazwie ARCore. Założeniem twórców i udoskonalających aplikację było to, aby ułatwić potencjalnym klientom codziennie życie, niezależnie od tego gdzie się aktualnie znajdują. Rozszerzona rzeczywistość ma nie tylko sprawiać frajdę, ale pomóc w podjęciu decyzji zakupowych. Moim zdaniem to dobre rozwiązanie dla zapracowanych, wybierasz w domu, sprawdzasz we wnętrzu, jedziesz do sklepu i kupujesz. I dodatkowo się bawisz, czując się jak dekorator wnętrz 🙂
Źródło:
https://www.digitaltrends.com/home/ikea-place-ar/

Udostępnij
Zobacz także