Konferencje

Aplikacja na iPhone’a wykrywająca… raka skóry!

Funkcje smartfonów mnożą się w zastraszającym tempie i chyba coraz bardziej zbliżamy się do punktu, kiedy smartfon będzie dla nas „prał, sprzątał i gotował”. A nawet więcej, może nam zastąpić lekarza! Powstała bowiem pierwsza aplikacja mobilna, która wykrywa raka i w dodatku robi to całkiem trafnie.

Diagnoza medyczna w smartfonie

Badacze z Uniwersytetu w Houston stworzyli aplikację na iPhone’a, która może wykryć czerniaka, czyli nowotwór skóry, nawet lepiej niż lekarz dermatolog. Aplikacja nazywa się DermoScan i na podstawie zdjęcia znamion na naszym ciele, potrafi wstępnie je zdiagnozować. Pierwsze testy wykazały, że DermoScan wykrył raka skóry z ok. 85-procentową skutecznością, co dorównuje diagnozom lekarskim (a nawet je przebija).

Aplikacja pomagająca najbiedniejszym

Aplikacja wymaga jednak zakupu specjalnego szkła powiększającego w cenie 500 dolarów. Za taką kwotę zdecydowanie lepiej wybrać się po prostu do lekarza, nawet tego prywatnego. Jednak twórcy aplikacji twierdzą, że DermoScan może przydać się przede wszystkim w krajach rozwijających się i w regionach, gdzie dostęp do opieki medycznej jest znacznie utrudniony. Wtedy inwestycja w takie szkło powiększające mogłaby uratować wiele osób, które nie mają możliwości udać się do lekarza w celach diagnostycznych. Po wstępnej diagnozie za pomocą smartfona, chore osoby byłby transportowane do ośrodków medycznych w celu dalszego leczenia.
Źródło:
http://www.engadget.com/2014/05/08/dermoscan/
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-05/uoh-iao050614.php

Udostępnij
Zobacz także