
Aplikacja odpoWIESZ – smartfonowy quiz na żywo, w którym gra toczy się o prawdziwe pieniądze
Uczestnicy Mobile Trends Conference znają już zapewne aplikację quizową Kahoot!. Co powiedzielibyście jednak na odbywający się codziennie, „mobilny quiz na żywo,” w którym wygrać można realne pieniądze? A taką atrakcję oferować ma aplikacja odpoWIESZ, czyli polski odpowiednik znanego za granicą HQ Trivia.
Pierwszy w Polsce Quiz na żywo
odpoWIESZ to bardzo wierne przełożenie na polskie warunki założeń HQ Trivia, czyli quizu na żywo prosto z USA, dostępnego na smartfonach i tabletach. Bliźniaczo podobne są też interfejsy obydwu aplikacji.
Każdego wieczora, o godzinie 20:00, do gry w odpoWIESZ może włączyć się dowolna liczba uczestników, których zadaniem jest udzielenie odpowiedzi na 12 pytań z wiedzy ogólnej. Cała zabawa toczy się na żywo i na czas (10 sekund na pytanie, dzięki czemu oszukiwanie z pomocą Google jest praktycznie niemożliwe). Jeśli nie zdążymy odpowiednio wcześniej włączyć się do gry, pozostanie nam rola oglądającego quizowe zmagania innych. Jedna błędna odpowiedź oznacza odpadnięcie z zabawy.
Jedna błędna odpowiedź i odpadasz
Powiadomienie o zbliżających się rozgrywkach, które można włączyć w ustawieniach aplikacji, pojawia się na około 30 minut przed godziną 20:00. Około 5 minut przed startem quizu, rozpoczyna się odliczanie, po którym „na ekran” smartfona wchodzi prowadzący/a (tak, quiz ma swojego „hosta”, który czyta i komentuje wyświetlające się kolejno pytania). Uczestnicy zabawy mogą również korzystać z czatu na żywo.
W rozgrywkach, w których brałem udział, uczestniczyło ponad 100 graczy. Same pytania, z jakimi przyszło nam się zmierzyć, wydawały się całkiem sensowne i dotyczyły wiedzy ogólnej (np. geografii, seriali, znanych postaci, popkultury itp.), związanej jednak z polskim otoczeniem. Każde kolejne pytanie jest coraz trudniejsze, więc przy 12stu nietrudno o błąd. Z drugiej strony, wygrana nie jest niemożliwa.
Dodatkowe szanse zdobędziesz polecając aplikację znajomym
W trakcie rozgrywki gracz może wykorzystać także zdobyte wcześniej „dodatkowe szanse”, na wypadek udzielenia niepoprawnej odpowiedzi lub upłynięcia przeznaczonego na nią czasu. Na chwilę obecną, można zdobywać je dzięki polecaniu aplikacji znajomym (jeśli ostatecznie utworzą w niej swój profil).
A gra toczy się o pieniądze
I nie było by w tym wszystkim nic dziwnego, gdyby nie fakt, że każdego dnia, cała gra toczy się o prawdziwe pieniądze, a konkretnie o pulę 100 złotych. Warunkiem wygranej jest poprawna odpowiedź na wszystkie 12 pytań. Jeśli nie uda się to nikomu, pula nagród przechodzi na dzień następny. Jeśli wygranych jest więcej niż jeden, pula nagród zostanie między nich podzielona. Oznacza to, że przy 10 zwycięzcach i puli 100 złotych, każdy z nich otrzyma nagrodę w postaci 10 złotych.
Nasuwają się pytania: czy to prawdziwe pieniądze?
W odpoWIESZ znajdziemy także ranking graczy. Najlepszy z nich, od początku rozgrywek (czyli maja 2018), zgromadził na swoim koncie ponad 1300 złotych. Brzmi to wszystko dosyć podejrzanie, a na myśl od razu przychodzą pytania: czy nie ma tu żadnych haczyków? Czy pieniądze z nagród są prawdziwe? Teoretycznie możemy założyć, że skoro za granicą z powodzeniem działa już podobny format „quizu na żywo z prawdziwymi pieniędzmi” (HQ Trivia), dlaczego podobna aplikacja nie mogłaby sprawdzić się w Polsce?
Twórcy odpoWIESZ (ze „startupu technologicznego” ParkMediaCircle) przekonują, że „udział w grze jest całkowicie darmowy, a pieniądze są zawsze prawdziwe”. Grę testowałem przez parę dni. I tak jest w istocie, przynajmniej jeśli chodzi o pierwszą część zapewnień.
Zgromadzone przez gracza pieniądze lądują na wirtualnym koncie użytkownika, skąd po przekroczeniu kwoty 20 złotych (w regulaminie mowa jest o 25 zł), możemy przelać je na swoje konto pay pal. Niestety, tej, zapewne najważniejszej funkcji, nie udało mi się przetestować, ale ufam w tej materii www.damagier.pl, które taki test przeprowadziło – z pozytywnym skutkiem.
Czy to bezpieczne?
Skoro jednak twórcy odpoWIESZ nie ściągają od graczy żadnych pieniędzy, być może czerpią zyski w innej formie, np. dzięki gromadzeniu danych użytkowników? Rejestracja w aplikacji możliwa jest za pomocą numeru telefonu lub konta Facebook (w przypadku którego udzielamy dostępu do imienia i nazwiska, zdjęcia profilowego i adresu e-mail).
Twórcy zaręczają jednak, że numer użytkownika zostanie wykorzystany jedynie do procesu rejestracji.
Zastrzeżenia może budzić tylko fakt, że warunki korzystania, regulamin i polityka prywatności aplikacji, spisane zostały jedynie w języku angielskim. Pomijając jednak tę kwestię, wszelkie zgody i informacje jakich udziela się w trakcie korzystania z odpoWIESZ, wydają się zasadne.
Aplikacja prosi także o możliwość wysyłania powiadomień (które przypominają o zbliżającym się quizie) oraz dostęp do lokalizacji użytkownika. W ustawieniach zyskujemy też możliwość wybrania „uczelni”, by według zapewnień twórców, możliwe było wytypowanie „najmądrzejszych uniwersytetów” w Polsce (poprzez porównywanie studiujących na nich graczy).
Aplikacja ma pewne problemy techniczne, ale jest grywalna
Sama aplikacja nie wygląda najlepiej pod względem wizualnym, ale załóżmy, że liczy się w niej przede wszystkim funkcjonalność i zsynchronizowanie dużej liczby graczy z prowadzącym quiz. I z tym pojawiają się jednak pewne problemy. odpoWIESZ testowałem na urządzeniu z systemem iOS 12, na łączu internetowym (Wi-fi) o szybkości około 8Mb/s i stosunkowo niskim pingiem (13 ms). W trakcie samej rozgrywki pojawiały się przycięcia, a prowadzący znikał z ekranu. Same pytania pojawiały się jednak poprawnie – gra była więc grywalna, choć niezbyt komfortowa.
odpoWIESZ znajdziecie w Google Play oraz AppStore
odpoWIESZ wydaje się więc całkiem sensownym sposobem na spędzeniu kilku wieczornych minut na quizowej rozgrywce, a być może – szansą na zarobienie paru złotych. Jeśli niestraszne są Wam trudne pytania quizowe, podanie numeru telefonu przy rejestracji lub logowanie przez Facebooka i udostępnianie lokalizacji – możecie sprawdzić aplikację odpoWIESZ na Androidzie oraz iOS.